הספין של האמנים נגד נתניהו

“אנשי הרוח” שמוחים נגד ספין המלחמה הם הראשונים לאכול את הספין

עודד כרמלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד כרמלי

ד”ר סטריינג’לאב, “הדיקטטור הגדול” של צ’פלין, הירושימה, נגסקי, מחתרת השושנה הלבנה - אלה רק כמה מההשוואות למתקפה ישראלית באיראן שפירסמו השבוע עשרות עיתונאים ואמנים שמפגינים כל ערב מתחת למדגדג השחקים של אהוד ברק. ההפגנות נערכות תחת הכותרת “גוג ומגוג”. לא פחות.

כן, אותם “אנשי רוח” ותקשורת שטוענים שבנימין נתניהו משוגע לחשוב שהשנה היא 1938 ואיראן היא גרמניה, משוכנעים שהם הנס וסופי שול. משגמרו להציל את הדמוקרטיה, העיתונות והקהילה ההומו־לסבית בהפגנות נגד הצנחתו של מנחם בן לתוכנית הרדיו של חברתם קרן נויבך, התפנו החברים מבית הקפה השכונתי להציל את העולם גם משואה גרעינית.

במכתב “אנשי הרוח” ששיגרו השבוע רני בלייר, דורון צברי ואלדד יניב לראש הממשלה, דרשו החתומים עליו כי כל מבצע צבאי נגד איראן יוכרז כמלחמה ולכן יחויב באישור הממשלה. אבל מה לעשות שכל פעולה צבאית נגד איראן באמת תהיה בגדר מבצע צבאי ולא בגדר מלחמה? מאנשי רוח אפשר היה לצפות לראייה היסטורית מורכבת יותר מהדיכוטומיה המאנית־דפרסיבית שואה־תקומה של נתניהו.

ההישג התקשורתי החשוב ביותר של נתניהו הוא הדבקת אוונגרד השמאל התל־אביבי בסינדרום ירושלים שלו. כפי שהמנהיגות המאני־דפרסיבית של נתניהו שוגה לחשוב שכל העולם נגדנו, כך אנשי הרוח שלנו שוגים לחשוב שכל הציבור נגדם - מחשבה הגורמת להיגררות פרנואידית אחר “הרגע ההיסטורי”. עד כדי כך שאותם עיתונאים ממש הטוענים ש”איראן” אינה אלא ספין אחד גדול, שנועד להסיט את האש מהמחאה החברתית, הם הראשונים לאכול את כותרות העיתונים בכל פה. כי מי אשכרה ייצא להפגין בעקבות ראיון עם “בכיר ביטחוני”? אך ורק עיתונאים אחרים.

“במידה רבה לא צריך את אחמדינג’אד, הגיבור הזמני של הפסיכוזה שלנו”, כתבו אוצרי התערוכה “איראן”, שבה הציגו בחורף אמנים ועיתונאים כמו סיגלית לנדאו, עפרי אילני וארי ליבסקר. “האפוקליפסה כבר כאן - אנחנו רק צריכים תירוץ”. אבל אפילו האפוקליפסה עצמה, שבחורף אמרו שתבוא בקיץ אבל מאז נדחתה לסתיו, היא ספין על אפוקליפסה אחרת. “הקפיטליזם של ההרס כבר מפנטז על הפצצה האיראנית”, הסבירו האוצרים. “את פרויקט השימור של העיר הלבנה במרכז תל אביב קיבלנו מאז ההפגזה העיראקית... הפנטזיה על הפצצה האיראנית כבר מציעה תוכנית מתאר חדשה לכל הארץ - עזבו אתכם ג’נטריפיקציה ופינוי־בינוי אטיים, את המגדלים שבנו בשנים האחרונות הדרך היחידה להרוס היא בהפצצה מהאוויר”. וואו. והם עוד קוראים לביבי פרנואיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ