ראיה חותכת |

הפסגה הכלכלית

סטנלי פישר משוחח עם יו”ר הפדרל ריזרב האמריקאי בן ברננקי בכינוס “ג’קסון הול” בוואיומינג, 31 באוגוסט 2012

טל ניב
טל ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל ניב
טל ניב

רק רכס ההרים הלבנים היפהפיים מאחור הופך את הצילום הזה, של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר ושל יו”ר “פדרל ריזרב” בן ‏(שלום‏) בררנקי, לעמוק ומלא. כי מכל בחינה שהיא, אין כאן יחסים בין המצלם למצולמיו: הם לא מביטים למצלמה, הצלם, טד ווארן מסוכנות איי־פי, לא קרוב אליהם במיוחד וגם אינו היחיד שצילם אותם ב–31 באוגוסט, בסימפוזיון הכלכלי השנתי החשוב בג’קסון הול בוואיומינג, שם התכנסו נגידי הבנקים המרכזיים בעולם מלבד נשיא הבנק האירופי.

הם בסך הכל מדברים, הם לא עושים שום דבר היתולי, הם בהחלט מחייכים. פישר, שמונה לתפקידו במאי 2005, נראה כמי שזה עתה אמר משהו לבררנקי. פניו הצרים הנעימים המוכרים מופנים אליו ועל חזהו בולט תג־שם ענקי ואישור הכניסה שלו. ברננקי, שמונה לתפקיד באוקטובר 2005, מחייך בזקנו הגזור מעט מעל פימתו המשווה לפניו מסגרת, עניבתו הירקרקה הולמת את ימי סוף הקיץ.

צילום: טד ווארן, איי־פי

ב”ניו יורק טיימס” התפרסם באותו יום שברננקי הביע דאגה מהאבטלה האמריקאית בנאומו, רמז שהבנק יתערב בשיעורי הריבית. אבל רק רמז, ולא התחייב. אלה חדשות מעניינות בזמן בחירות, ובאותו יום שנאם, ברננקי גם הצטלם עם פישר, ויצא לשוחח איתו מול הצלמים ולצד גדר העץ המפרידה בין הכנס לבין השדה הצהוב שבקצהו ההרים. פישר, שדורג באחרונה ברביעית על ידי המגזין “גלובל פייננס” כאחד מששת הנגידים הטובים בעולם, התראיין גם הוא ואמר שנגידים אינם פוליטיקאים ושהוא מודאג מהמצב באירופה. ובינתיים הוא עושה למען ישראל את מה שהוא יכול, ומצטלם, כמדי שנה, עם ברננקי ‏(שדורג הרבה אחריו במגזין‏) ושולח את המסר המרגיע שלו: היחסים טובים. לא ניפול. לא נישאר לבד. יש שפה משותפת. ועוד מסר אחד: בכל מה שקשור לנגיד, בישראל מונה האיש הנכון.

אבל לצילום הזה יש גם רקע, ובו, כך נדמה, עסוק הצלם עצמו. רכס טיטון היפהפה, לבן־העד, שלמרגלותיו משתרע פארק ענקים, שבו אפשר לראות ביזונים ודובים שחורים ונשרים קירחים, ויש בו מרחבי מרעה ירוקים בהירים. זהו הנוף שאני פרו ב”סיפורי וואיומינג” הידועים שלה מציגה גם כזירה אכזרית, קשוחה, רחוקה משיקולי נוחות או רגשנות, מקיטש. כך שהצילום הזה, שיש לו יעדים חדשותיים, נראה לרגע גם מפוצל, כאילו מישהו מתח בד מצויר מאחורי הראשים של ברננקי ופישר, מאחורי היחסים ההדוקים של תמיכה כלכלית תמורת השפעה אזורית ונאמנות, מאחורי העובדה ששני האנשים האלה, האחראים על איזון ויציבות עולמיים, הם יהודים אמריקאים, שכל אחד מהם מייצג היבט של חיי היהודים בעולם, של התחייבות לאומית אחרת. ובעוד הנוף פולש אל התודעה נעשה ברור שברננקי, שמונה על ידי בוש הבן, אבל נמנע מהתייחסויות לביקורת של רומני שזה עתה מונה מפני התערבות ב”כלכלה החופשית”, מעוניין להיראות לצדו של הנגיד הישראלי. מעוניין להראות שיש קשרים אסטרטגיים. ומצדו, פישר נראה רגוע. דיפלומט שאינו עוסק בדיפלומטיה, משרת הציבור.

ובינתיים העין נמשכת אל ההר, שהדרו המעט מרוחק מעלה על הדעת את הר פוג’י הקדוש, ואת סדרות “המבטים על הר פוג’י” של הוקסאי. מתברר שמי שבחר באתר הזה כזירה לוועידה כלכלית חושב גם כפרסומאי ושהוא בעל חוש הומור, שהנוף אמור להרגיע את המתבוננים, לתת מימוש חזותי לביטוי “פסגה כלכלית”, לשדר מחשבה על עתיד נקי וצלול. וזה עובד במובן מסוים. כי בהשוואה לצילומי אובמה ונתניהו, שבהם הם נראים חורקים שיניים בכיסאותיהם בפגישות בבית הלבן, פישר וברננקי הולכים יחד כמי שנועדו. מחייכים. ולמראה הנגיד אפשר, אולי, לקוות, שהוא לא ייתן לכלכלת נוחי דנקנר למוטט סופית את הישראלים. שהוא יעמוד מולו. הוא נראה רציונלי כל כך, על רקע ההר המסתורי, הלבן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ