הצופה שאנס אותי: גם אתם מתעללים מינית

נשים יכולות לנסות להתגונן מפני התעללות מינית, אם יש להן מספיק כסף

נטע אלכסנדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטע אלכסנדר

האם רוב הגברים מסוגלים לאנוס נשים בנסיבות מסוימות? “ציות” ‏(Compliance‏), סרט אמריקאי חדש ומדובר, העלה את השאלה הטעונה הזאת לדיון בשבועות האחרונים באמצעות תסריט מעורר־מחלוקת על מתיחה טלפונית שהובילה להתעללות מינית בסניף של רשת מזון מהיר. הסרט, שזכה לביקורות נלהבות ומוקרן כעת בהפצה מצומצמת בארצות הברית, מבוסס על תקרית שדווחה בהרחבה בתקשורת ב–2004, ושבסופה בית המשפט הורה למקדונלד’ס לשלם פיצויים של כמיליון דולר לעובדת שעברה התעללות. העובדה שהאירועים הקשים המתוארים ב”ציות” התרחשו במציאות, הופכת את הצפייה למעיקה במיוחד ולא מאפשרת להתייחס אליו כהקצנה פרודית מכוונת, כפי שנטען למשל כלפי סצנת האונס הבעייתית ב”רווקה פלוס” של דובר קוסאשווילי.

“ציות”, סרטו השני בסך הכל של הבמאי קרייג זובֶּל, מגולל את סיפורה של בקי ‏(דרימה ווקר‏), בלונדינית כל־אמריקאית בת 19, שעובדת בסניף של רשת מזון מהיר ונקראת לבירור אצל מנהלת הסניף, סנדרה ‏(אן דווד‏), לאחר ששוטר התקשר וטען שלקוחה האשימה אותה בגניבה. בקי מכחישה בתוקף וטוענת שהיא מעולם לא גנבה מלקוחות, ומכאן הסיפור הולך ומסתבך כשהמטלפן האנונימי משתמש בסמכותו כדי להטיל אימה על בקי ועל הממונים עליה באופן שמוביל להתעללות נפשית ומינית.

כמו ספרי הפולחן “הגל” או “בעל זבוב”, שביקשו לבחון איך מצפונו של היחיד נרמס מול הצורך לציית לסמכות או ללכת עם העדר, גם “ציות” עוסק בבנאליות של הרוע וגורס שכל אחד מאיתנו מסוגל להתעלל באחר. באמצעות הבחירה הבלתי־שגרתית לשים את הצופה דווקא בנעלי המתעללים, זובל מצליח לייצר אמירה ביקורתית ומטלטלת על הקלות הבלתי אפשרית של השפלה מינית בתקופה שבה פוליטיקאים בכירים, כמו המועמד הרפובליקאי טוד אקין, עדיין מאמינים שנשים יכולות לשלוט בגופן בזמן אונס, אם רק ירצו מספיק.

"Compliance"‏. בלונדינית, בלונדינית, אבל כושית

אבל ייחודו האמיתי של “ציות” הוא האופן שבו הוא קושר בין ניצול מיני לניצול כלכלי ומראה איך הפחד של בקי מפיטורים, מניע אותה למחיקה מוחלטת של זהותה ואמונותיה. זובל מזכיר לצופיו ש”אשה היא כושי של העולם”, אבל בניגוד לנשים בעמדות כוח כמו סנדרה - נשים עניות אפילו לא מצליחות להעלות על דעתן שיש אפשרות אחרת.

טריילר הסרט "ציות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ