לתרום למנורה שתאיר את אפריקה

דידי חנוך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דידי חנוך

רוב הפרויקטים שאני מסקר בטור הזה הם כאלה ששיטת מימון ההמון מאפשרת אותם משום שאנשים רואים את תרומתם למיזם כהשקעה. כלומר, אנשים ששמים כסף על הפרויקטים האלה אינם “תורמים”, אלא “משקיעים”. גם כאלה שתורמים סכום קטן שבו לא מקבלים את התמורה, עושים זאת כסוג של השקעה בקיומו של המוצר.

הפרויקט שלנו הפעם הוא כזה שבו המימון הוא גם תרומה. המנורה הסולרית ומטען הסלולר BRIGHT הוא מוצר לא מאוד חדשני שמשתמש בטכנולוגיות קיימות. יש מקלט סולרי, מנורה ושקע לחיבור סלולר להטענה. זה אמנם פרויקט עם עיצוב תעשייתי נאה, שיכול לשמש הן כמנורה והן כפנס, אבל הדבר שמשך אותי בו הוא החיבור עם הסניף הנורווגי של ארגון הצדקה CARE, הנאבק בעוני.

רוב אופציות ה”גמול” לתורמים בפרויקט הזה אמנם כוללות קבלת מנורה, אבל גם תרומה של מנורה או מנורות לאוכלוסיות עניות, ברוב המקרים אוכלוסיות עניות של נשים ברואנדה. שם, מטען סולרי ומנורה שלא צריך לחבר לחשמל אינם רק צעצוע מגניב, אלא עסק. עסק של הטענת טלפונים סלולריים, או עסק שיכול להישאר פתוח זמן רב יותר כי יש לו תאורה שלא תלויה באספקת חשמל חיצונית כדי לעבוד.

המנורה נטענת בתוך שמונה עד עשר שעות ואז היא מספקת בין ארבע ל–50 שעות אור, בהתאם לעוצמת האור הנבחרת. האהיל של המנורה משמש גם כמגבר כאשר מכניסים לתוכו טלפון סלולרי, כך שניתן לשמוע גם רדיו או מוזיקה מהמכשיר בעודו מחובר למטען.
זה מוצר פשוט, אבל כזה שיכול לשנות חיים. מנורה אחת עולה 100 דולר, אבל מנורת תרומה עולה רק 50 דולר. תמורת 150 דולר, אפשר לקבל מנורה וגם לתרום מנורה. אני שמח לומר שנכון לזמן כתיבת שורות אלה, האופציה הפופולרית ביותר היא זו שעולה 150 דולר.

ניתן למצוא את הפרויקט באתר Indiegogo תחת השם BRIGHT Solar Lamp & Phone Charger. עד כה הוא קיבל מימון בסך 15,789 דולר מתוך 50 אלף הדולר הדרושים, אבל נותרו לו עוד 34 יום.

http://www.indiegogo.com/BrightProducts

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ