ביי, יוזרים

העולם בהלם: אינסטגרם מנסים לעשות כסף

דפנה לוסטיג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה לוסטיג

שינוי תנאי השימוש באינסטגרם הסעיר את העולם ואפילו את גיא פינס שהפך את התנאים החדשים לאייטם. סלבס מקומיים ובינלאומיים כאחד הגיבו בחריפות להצהרה של החברה שמעתה היא תוכל לעשות בתמונות שלנו כל שימוש שיעלה על דעתה. שמעתה מותר לה, שומו שמים, לחפש דרכים לעשות כסף. כסף? באינסטגרם? תדהמה הכתה במיליוני המשתמשים. זה כל כך מוזר, אנחנו חשבנו שאתם פה בשביל הקהילה, האייקון של החתול המאוהב והתמונות משבוע האופנה.

זו תדהמה קצת משונה ומאוד צפויה. פייסבוק, טוויטר וגם אינסטגרם, בהיותם כלים שמבטלים את הגבולות ומקדשים תקשורת בין־אישית, כלים שזוקפים לזכותם גם שידוכים בין רווקים ורווקות וגם את האביב הערבי, ומתגאים בהישגים הללו באותה מידה, נתפסים ככלים ליברליים. על כן היוזרים שלהם תופסים את עצמם כליברליים. חובה על יוזר ליברלי להזדעק לאור שינוי תנאי השימוש, להיבהל מהחוצפה ולאיים שיפרוש.

אלא שהרשתות החברתיות מנסות לתרגם כבר שנים את השימוש ההמוני לכסף המוני ואף אחד מעולם לא הבטיח שהעובדה שהן חברתיות מונעת מהן להיות קפיטליסטיות. ההנחה הבסיסית שמרחב קהילתי אינו תאגידי היא תמימה במקרה הטוב ומיתממת בכל המקרים האחרים. באינסטגרם אמנם נבהלו והתקפלו, אבל הם עדיין מחפשים את הדרך. אנחנו נמשיך לנצל את זמן החיפוש שלהם כדי להביט באינסטגרם במקום להביט במראה ולברך את עצמנו על כך שמצאנו את הדבר היחיד שקפיטליזם לא יכול לו: נרקיסיזם.

מרק עוף באינסטגרם. שווה כסף?צילום: אינסטגרם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ