מי צריך שיחת טלפון מנתניהו?

תודה, אבל המועמדים הישראליים לאוסקר באמת לא צריכים את החיבוק של ראש הממשלה ושרת התרבות

נועה אפשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועה אפשטיין

מזל טוב ליוצרי “חמש מצלמות שבורות” (גיא דוידי‏ ועימאד בורנאט) ו”שומרי הסף” ‏(דרור מורה‏) על מועמדותם לפרס האוסקר. מזל טוב, וגם תתביישו לכם. מצד אחד, זה יופי שלמדינה יש כזה ייצוג נהדר ומוצלח, אבל מצד שני, לכבס את הכל בחוץ, איפה הבושה? מצד אחד, זה מאוד לא יפה שביבי ולימור לבנת לא רוצים לברך ולחבק כמו באולימפיאדה. ומצד שני, למה שהממסד יחבק את מי שיורק עליו?

מנהג עשתה לה המדינה ואיתה הציבור, לחבק או לסטור, לנשק או לירוק. כאילו כל הישג של מי שנפלה בחלקו הזכות לתעודת זהות כחולה חייב להיות מלווה בדגל בצבעי הלאום ובאישור או בהתנגדות הממשל. אולי היה בכך טעם לו היתה המדינה תומכת בספורטאיה, יוצריה ואמניה, משקיעה חלקים מהתקציב בתמיכה ופיתוח, בודקת איך אפשר להעצים את התחומים האלה במקום לשבור מצלמות. אם רוצים היו המנהיגים להתכבד בכיבודים ליוצרים - מתוך כך שהיו חלק מתהליך ההפקה - היו ששים לאמץ לחיקם גם את אלו שיצירותיהם לא עולות בקנה אחד עם השקפת העולם שלהם.

אלא שלא זה המצב, ודוידי ומורה לא זקוקים לחיבוק או אפילו לשיחה עם כבוד מישהו על הקו כדי להרגיש ראויים פחות או יותר לפרס. הגיע הזמן שגם אנחנו, הצופים בסרט ובמדינה מהצד, נפסיק להתעסק במחוות האינטימיות בין הממשלה ליוצריה, המוענקות ממילא מתוך מנגנון אוטומטי וקר המבקש לקצור פירות לא לו. המדינה כבר עשתה את שלה ונתנה ליוצריה את מה שיכולה היתה לתת - חומר טוב לסרט.

מתוך "חמש מצלמות שבורות". רה"מ לא מטלפןצילום: ג'מאל ערורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ