לא קרם ולא בטיח |

להיפסטר אמיתי אין גרוש על התחת

ההיפסטרים הם המגזר המושמץ של החודש, באדיבות ארץ נהדרת ופקידי הממשלה. בפעם הראשונה, זה לא מגיע להם

מורן שריר - צרובה
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר - צרובה
מורן שריר

לשכת הפרסום הממשלתית שיחררה סרטון שנועד לעודד הצבעה בבחירות של “היפסטרים” ‏(כך על פי ההגדרה של לשכת הפרסום הממשלתית‏). רואים שם שני צעירים תל־אביבים בבית קפה שמתלוננים על המצב בארץ כשמגיעה ניידת של “משטרת הקיטורים” והשוטר מודיע להם שהזכות לקטר נשללת מהם משום שלא טרחו להצביע.

ההיפסטרים בסרטון חובשים כובעי גרב, עורגים לבירתם הנצחית ברלין ומתלוננים שממשלת ישראל לא מתקצבת וידיאו ארט. הם גם מתלוננים שהקרם אנגלז שמוגש להם בבית הקפה לא עומד בסטנדרטים המקובלים ‏(היפסטרית: “זה עובר לך קרם אנגלז?” היפסטר: “משתי סיבות לא: לא קרם ולא אנגלז”‏).

גם ב”ארץ נהדרת” יש מערכון על היפסטרים. ליאת הר לב מגלמת את העיתונאית התל־אביבית ליהיא האשטאג. גם היא לובשת בגדי וינטג’, גם היא לא מתכוונת להצביע בבחירות, גם היא מדברת על וידיאו ארט וגם היא מרירה על המדינה ובכלל. במקרה שלה היא מקטרת על מכונת האספרסו הלא איכותית - ובכל זאת איטלקית - ששותף שלה לדירה קנה.

מוזר. מה להיפסטרים ולצקצוק על מכונות אספרסו או סטנדרטים ירודים של מעדני גורמה? יכול להיות שכותבי המערכונים האלה התבלבלו עם מה שמכונה “צפונבון” או “פלצן”. אבל היפסטר? אותו מגזר מושמץ ‏(ובדרך כלל בצדק‏) לא מתעסק עם מכונות אספרסו או מדקדק על קוצו של קרם אנגלז. הם עסוקים בלהתפרנס בקושי, לריב עם בעל הבית הקמצן שלהם ולחפש דירה בפלורנטין שבה מים זורמים במקלחת ולא מהתקרה. ההתעסקות הקטנונית והמתנשאת שלהם בכלל לא קשורה ל”חיים הטובים” ומי שלא מזהה את זה הוא כותב רשלן.

יותר מכל ההיפסטרים האלה הם אנשים פוליטיים עם אחוזי הצבעה גבוהים מאוד ועמדות שממוקמות על הספקטרום שבין מרצ לדעם. לאפיין את האנשים האלה כפוצים אנינים בתחום הגורמה זה אי דיוק מקצועי. לבנות קמפיין ממשלתי על דמות כזאת כי היא לא הולכת להצביע זה כבר בזבוז של כספי ציבור וניצול של פקידים שלא מכירים את החומר.

אני בספק אם האנשים שכתבו את המערכונים האלה פגשו אי פעם מה שהם מכנים “היפסטר”. כפי שהם כותבים על רוסים, חרדים, מזרחים וערבים בלי לפגוש כאלה, כך גם במקרה הזה, אפילו שיש מלא כאלה, ממש ליד הבית, אולי אפילו בשולחן לידם בבית הקפה השכונתי. לא צריך לנסוע למאה שערים או לחורפיש בשביל התחקיר. מספיק לדעת להקשיב.

ארץ נהדרת ופקידי הממשלה: מנותקים מהמציאות או פוגעים בול?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ