ראיה חותכת |

משפחת נתניהו לא מצחיקה, אפילו בשלג

משחקים בשלג, משפחת נתניהו במעון ראש הממשלה, 10 בינואר 2013.

טל ניב
טל ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל ניב
טל ניב

שום דבר לא חסר בצילום הזה של אבי אוחיון שצולם ב–10 בינואר בבית ראש הממשלה. יש בו עליזות, ספונטניות מסוימת וקלילות יחסית. הוא נראה מבוים, אבל לא באופן בוטה. הוא משעשע, אבל לא נלעג. למעשה, הוא אפילו מרושל מעט, כי גם ידו המונפת של ראש הממשלה וגם רגלו המתגוננת של בנו, יאיר, מצד שמאל, נמרחו וטושטשו בעת תנופתן. זהו צילום יחסי ציבור טוב ביחס לנתניהו, כי הוא מתאר חיקוי סביר של התנהגות ילדותית, וברוח הימים האלה אין בו הצבה סטטית של המשפחה. כך שזהו צילום מוזמן, אבל אינו דיוקן רשמי.

ההחלטה לצלם את נתניהו ומשפחתו בשלג, כמו גם הציור־איור־שרבוט שפירסם בעמוד הפייסבוק שלו של חומות ירושלים ועליהן איש שלג - הם מאמצים לגיטימיים לטפל בדימוי הקר של נתניהו, לחמם אותו, להפוך אותו לנגיש ואישי, לשתף את הציבור בפכים קטנים, להראות שמיומנותו הטלוויזיונית המפורסמת של ראש הממשלה אינה מוגבלת רק למדיום אחד. ובמובן מסוים הדברור המגושם הזה אפילו נוגע ללב: כי הצילום של אבי אוחיון גם חושף את ממדיה הקטנים של החצר האחורית, את גינת הנוי חסרת המעוף וכתומת־הקלמנטינות הנראות כאפרסמונים שלא נקטפו, את מנוע המזגן שהונח מעל החלק המתעגל של הבית, כאילו אין חימום מרכזי בעולם, ואת ההעמדה המאולצת של המשפחה הלבושה בבגדי בוקר פשוטים לכאורה בחצר הצרה מדי, כשברור שהתנועות והמשחקים דורשים הרבה יותר מקום.

צילום: אבי אוחיון / לע"מ

כשהצוות של ברק אובמה מתעלה פעם אחר פעם בצילומי אינסטגרם גאוניים ממש, המעלים בחזקה את דימוי הקדוש המצטבר שלו ואת מעמדה של מישל אובמה כאחת מהשותפות הראויות ביותר אי פעם שהיו לנשיא ‏(במקביל ובשונה מהילרי קלינטון‏) לשכת העיתונות הממשלתית יכולה רק להציג צילומי משחקים בשלג. ובעוד שהבית הלבן השנון הסביר השבוע בתגובה רשמית לאלה שאירגנו עצומה בעניין, שהנשיא אמנם שולט בחרב אור, אבל יקר מדי עכשיו לבנות את כוכב המוות מ”מלחמת הכוכבים” - נתניהו מסתפק בצילומים בינוניים ובשרבוטים. ובעוד אובמה מחזק את המסורת האנגלוסקסית של הומור־עצמי שאינו לוקח את עצמו ברצינות רבה מדי, נתניהו אינו מצליח לייצר שום בדיחה.

כי צילום הוא תמיד יותר מסכום חלקיו, ואין בקרה מוחלטת בכל מרכיביו. תמיד יש בו חלק שמתפרש מחוץ לשליטתם של מי שיצרו אותו. ואפשר לראות את כף רגלו של הבן השני, אבנר, מאחורי רגלו השמאלית של אביו, כך שהדיוקן המשפחתי לוקה במשהו ועסוק בנתניהו עצמו, השואב אליו תמיד את כל האוויר סביבו. ואפילו הביגוד היומיומי גרם למגיבים בעמוד פייסבוק של נתניהו להתלונן על כך שהצעיף הוא של בית האופנה ברברי, ולכן יקר מדי. וגם שרה נתניהו נדמית שולית בצילום הזה ‏(באחרים היא מחייכת‏) וכך גם הניסיון ליידות כדורי שלג, הנראה פתאום מוגזם, כהפרה לא סבירה של דיסטנס, ואפשר לנחש שכדור השלג בידו של הבן, מימין, נשאר שם לנצח.

וכמובן, אי אפשר שלא לפרוץ בצחוק למראהו של איש השלג עצמו. התלולית הגמדית בגובה מותניה של שרה נתניהו במרכז הצילום, שאין לדעת מי יצר אותו ומי קישט אותו בעיני עגבניית השרי ובאף גזר כתום וחלק. והגזר בולט במרכז הצילום הזה יתר על המידה ומוזרותו כמעט גסת רוח. וככל שאיש השלג הזה מוזר יותר, כך ההשתובבות של משפחת נתניהו סביבו נראית מצחיקה יותר. ואז אפשר גם לראות, לרגע, מדוע הצילום הזה דווקא משרת את המשפחה בעת הזאת. כי בכל זאת, אף על פי שמדובר בצילום חסר הומור של ממש, החיוך על פני נתניהו נראה אמיתי. הוא ממש צוחק. הוא מצחיק את עצמו. והוא גם יצחק אחרון. כי אזרחי ישראל המליכו אותו עליהם. והוא יעשה בהם כרצונו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ