ווטסאפ: שירות עקוב אחרי

בזכות אפליקציית המסרים המידיים Whatsapp, שמאפשרת לראות מתי המשתמשים בה "נראו לאחרונה", כולנו הופכים לסטוקרים עם טלפון חכם

דפנה לוסטיג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה לוסטיג

על פי הווטסאפ שלה, אמא שלי נראתה לאחרונה אמש בשעה 03:48 בבוקר. זה מכניס אותי למצוקה. אם אשה שגילה נושק ל–70 פעילה בשעות כאלה ואני הלכתי לישון ב–23:30 ונראיתי לאחרונה ב–22:50, אז מה זה אומר עלי? שאני חנונה? לא, לא בא חשבון.

הלילה, כשאקום לעשות פיפי בחמש, אני אפתח את הווטסאפ ואשחק איתו קצת. אז מה אם זה יחסל לי את השינה, העיקר שאנשי הקשר שלי יראו שנראיתי לאחרונה ב–5:05 ויתהו אם זה בגלל שנשארתי ערה אחרי בילוי פרוע. אבל רגע, 5:05 יכול גם להעיד שקמתי ממש מוקדם עם הילדה או שהלכתי לעבוד. אכוון שעון ל–4:00. נראתה לאחרונה ב–4:03. בינגו.

את ווטסאפ הגו אנשים עם מוח פלילי. אנשים שלא היססו לנצל את הקו הישיר שנמתח בין האובססיה הקולקטיבית למסרונים לבין יצר המציצנות. ווטסאפ היא לכאורה אפליקציה שמקדמת נוחות אך למעשה היא מעוררת מניפולציה ופרנויה. היא מחלקת את מצב הקיום הבסיסי לשלושה: “מחובר/ת”, מקליד/ה” וכמובן, “נראה לאחרונה”, שילוש שהפך את כולנו לערימה של סטוקרים. גם אם נדמה לנו שאנחנו מוזנים במידע על חיים של אחרים, האמת היא שאנחנו מוזנים רק בהכרה חוזרת בצורך הבלתי פוסק לדעת מה אחרים עושים. ולא שזה כזה נורא אבל זה גם לא ממש נוח, לא לעוקב ובטח שלא לנעקב.

ווטסאפ. נראתה לאחרונה קורעת את הרחבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ