ראיה חותכת |

נפתלי בנט הקריקטורה של עצמו

נפתלי בנט בבית הנשיא, אחרי שהמליץ על נתניהו להרכבת הממשלה, 31 בינואר .צילם: אוליבייה פיטוסי

טלי ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי ניב

טיפות גשם אפורות יפות מנקדות את שמשת המכונית של נפתלי בנט. מאחור אפשר לראות את עץ הזית בגינת בית הנשיא בירושלים. זהו צילום פשוט של אוליבייה פיטוסי, שצילומיו תמיד מאורגנים, מקצועיים, ברורים וכמו במקרה הזה תופסים דבר אחד גדול. כמו במשל, השועל יודע דברים רבים, הקיפוד דבר אחד גדול, והצילום הזה יודע שמשהו בתכונותיו של נפתלי בנט נגלה בחיוכו. לא משום שאפשר לשפוט אדם על פי הבעותיו, אלא משום שהבעות, כמו טביעות אצבע, הן עניין של זהות.

זהו צילום של יום חורף, ב–31 בינואר, עת ביקרו ראשי המפלגות בבית הנשיא כדי להמליץ באוזני שמעון פרס על מרכיב הממשלה החדשה, בנימין נתניהו. וגם בנט, ההפתעה־שהופתעה־בעצמה במערכת הבחירות, בא בזמן ונכנס אל הבית וכשיצא הביט אל הצלם. שבוע לפני הבחירות היה נדמה שהוא בנו המורד של נתניהו, ומאז הבחירות הוא נדחק הצדה, ונדמה שאפילו 12 חברי הכנסת שהוא מביא איתו להרים יד כאיש אחד נגד כל הסדר מדיני ובעד כל סיפוח או התקפה, מדשדשים. אולי קיבלו הוראה לשתוק עד הרכבת הקואליציה עצמה. הלא ידוע כמה נתניהו שונא הדלפות.

אבל המוקד של הצילום הזה, שאי אפשר להכחיש אותו, הוא הדמיון המוזר של בנט לקריקטורה שלו. לחקייניו בטלוויזיה. ובניגוד ללפיד שאימץ לו פרישה אנכית של כפות הידיים שלו - במלוא מוטת כתפיו, ובכל נאום כמעט מאז הבחירות הוא פורש את זרועותיו לצדדים ואת כפות ידיו, הגדולות למדי אפילו ביחס לגופו המטופח - בנט אימץ לעצמו את חיוכו שלו. והחיוך הזה המתנחמד, המודע לעצמו, בהטיית הראש, המדגיש את גומת החן שלו, ואת עצמות לחייו הגבוהות מאוד בפניו הדומים גם באופן מוזר לא פחות לפניו של משה דיין - הופך למסכה.

בליל הבחירות בנט איבד את השליטה בפניו ובצילומים מנאומו פניו מעוותים בלהט הרגע, עת קינח את נאומו באזהרה והתרה בעולם הגדול פן יקרא תיגר על צה”ל - למרות שעדיין לא מונה לשר ביטחון וממילא לא הוכרזה עדיין מלחמה או מתקפה וממילא לא דיבר לפני פלוגת טירונים אלא ניסה להיוולד כמנהיג פוליטי בשעת צפיית שיא. אבל תהליך ההגחכה של דמותו של בנט, ויש שיאמרו חשיפת פניו האמיתיים, קשורים גם באופן שבו הוא עצמו מנהל בכבדות את הדימוי שאימץ והאופן שבו הוא משתדל להיראות רגוע בכל פגישה עם התקשורת, ובוודאי בצילום הזה.

אבל הפנים יכולים להפוך ברגע לקריקטורה של עצמם. האם זהו באמת שר החינוך הבא? התרבות, המדע והספורט? האיש המחייך כך בעקמומיות הוא זה המציע להפר הסכם שנחתם רק משום שישראל יכולה לעשות זאת, ולקחת בכוח ובפועל את שטח C מהפלסטינים - באופן רשמי ובמקביל לכך שזכויותיהם של יושביו הפלסטינים של שטח C מופקעות מדי יום, כולל זכויות קניין, שלא לדבר על אפס שותפות־אמת בנכסים ארכיאולוגיים כמו ההרודיון. אבל אלו ימי הרכבת קואליציה, והוא כמו רבים אחרים בכנסת הזאת, נבחר על בסיס מה שיהיה ולא על בסיס מה שהיה, ובלי קואליציה, הוא אינו עמיד יותר מלפיד.

ולכן ההבעה הזאת המיועדת לצלם היא הבעתו של אדם שחשף את עצמו בנאום קיצוני ותמים פוליטית, ועכשיו מנסה לעטות שוב את הבעתו הנחמדה. אדם המנסה להשיב לאחור את מה שנודע עליו. להסתיר את עלבון הכישלון היחסי, לעומת הסקרים והציפיות, את האלימות שנגלתה לרגע והוצפנה מיד בחזרה, את הרוק שניתז בעת הנאום, את הפחד מכישלון ואת ההערכה העצמית המופרזת - ולחזור אל פני ילד טוב ירושלים. פיטוסי רואה את זה, לא את תוויו כמו את כוונתו. תופס שאין הלימה בין גומת החן לבין העמדת הפנים. זהו אינו הזמן להעמדות פנים. ראינו אותך נפתלי בנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ