אפליקציית Vine |

שלג דאשתקד

תיעוד הסופה "נמו" ב‑Vine הוא הדור הבא של העיתונות. או קפיצה אחורה של 200 שנה

נטע אלכסנדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטע אלכסנדר

לטוויטר, שהשיקה רק לפני שבועיים את אפליקציית סרטוני הווידיאו החדשה Vine, היה לא מעט מזל: בסוף השבוע האחרון פקדה את החוף המזרחי של ארצות הברית סופה חורפית אימתנית ‏(שזכתה לכינוי הפחות אימתני “נמו”‏) והפכה ערים כמו ניו יורק ובוסטון למשטחי החלקה אינסופיים. כידוע, במאה ה–21 אף אחד לא זקוק לתירוצים כדי לתעד ולהעלות לרשת תמונות וסרטונים, אבל נמו גרמה לכלי תקשורת מובילים ובהם “ניו יורק טיימס” לפנות לקוראיהם ולבקש מהם לשלוח להם סרטוני Vine והפופולריות של האפליקציה נסקה פלאים.

בימים שאחרי הסופה לא מעט בלוגרים ואתרים אמריקאיים תהו אם חזינו השבוע בדור הבא של עיתונות גולשים, ומרביתם אף השיבו בחיוב. אבל למרות הנטייה להכתיר כל אפליקציה חדשה כ”דבר הגדול הבא” ולהכריז חדשות לבקרים על מהפכות שיטלטלו את עולמנו, בחינה של עשרות סרטוני Vine שפורסמו בבלוג הרשמי של טוויטר, ב”ניו יורק טיימס” ובאתרים אחרים מעלה כי השפעתה של האפליקציה הזאת עלולה להיות מוגבלת יותר.

כפי שכל ציוץ בטוויטר מוגבל ל–140 תווים, כל סרטון ב–Vine מוגבל לשש שניות. התוצאה היא סרטונים קצרצרים שבמקרים רבים נראים כמו שתיים או שלוש תמונות סטילס שחוברו להן יחדיו. למרבה האירוניה, במובן מסוים השימוש ב–Vine החזיר אותנו לסוף המאה ה–19 כאשר מצלמות הקולנוע הראשונות הומצאו והציבור גילה שגם תמונות סטילס יכולות לזוז פתאום. מכיוון שלרוב המוחלט של סרטוני נמו ב–Vine אין תוכן של ממש ‏(את רובם ניתן לתמצת ב”תראו, יש מלא שלג”‏), ההתלהבות היא מעצם התנועה, ולמעשה מדובר במעין “אינסטגרם זז”. במילים אחרות, אולי עדיף לחשוב על Vine לא כ”שלב חדש בעיתונות גולשים”, אלא כעל שילוב מעניין בין תופעה חדשה וסוחפת עם אפקט שמזכיר את הקסם הישן והאבוד של פליאה והתלהבות מעצם העובדה שתמונות זזות.

במובן זה קוראי “ניו יורק טיימס” של פברואר 2013 חוו לרגע חוויה דומה לזו של צופי הסרטים הראשונים של האחים לומייר או תומאס אדיסון. במקום לרוץ בצרחות מפחד שהרכבת עלולה “לפרוץ” מתוך המסך ולדרוס אותם - כפי שעשה הקהל ב–1895 - הם פשוט בהו בלופים אינסופיים של שלג יורד על ניו יורק וחשבו לעצמם, “וואו, תמונות זזות - זה ממש מגניב”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ