ראיה חותכת |

מבט אל היציע

מה אפשר ללמוד ממבט על יציע המכובדים בטקס פתיחת משחקי אינוויקטוס

טל ניב
טל ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יציע המכובדים, טקס פתיחת משחקי אינוויקטוס, 23 בספטמבר
טל ניב
טל ניב

1

פניה היפים מאוד, הספק סטואיים, של רעיית נשיא אוקראינה מריאנה פורושנקו בולטים בתצלום הקבוצתי מיציע המכובדים של טקס פתיחת משחקי אינוויקטוס בקנדה. עיניה כחולות מכחול, גבותיה מקושתות, היא מטה אוזן לבעלה, פטרו פורושנקו, חסרת הבעה ומרוכזת בדבריו בעת ובעונה אחת. משחקי אינוויקטוס הם תחרויות פאראולימפיות, ללוחמים ולוחמות, חיילים וחיילות, נכים שיזם הנסיך הארי ב–2014. בטקס הפתיחה, ב–23 בספטמבר, נציגת ארצות הברית, מלניה טראמפ, יושבת זקופה וחתומת פנים לצדו של הנסיך. בשורה הראשונה הזוגות נוטים זה לצד זה כפרחים לשמש: ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו מקשיב לדבריה של אשתו סופי גרגואר־טרודו, ומצד שני הנשיא פורושנקו הוא שמדבר. בת הזוג של הארי, השחקנית האמריקאית מייגן מרקל, לא ישבה לצדו בטקס, אלא הגברת הראשונה, שהמשיכה את המסורת הקצרה שהתחילה בה מישל אובמה. האם מלניה טראמפ ממלאת את התפקיד הרשמי שלה? כן, אף על פי שהיא פעילה הרבה פחות ממישל אובמה ואינה נושאת דרשות כמוה. טראמפ מופיעה מעת לעת באופן עצמאי באירועים — באחרונה אפילו יצאה בבגדי איכרה מעודכנים לעבוד לפני הצלמים בגינת הירק של הבית הלבן. לטקס פתיחת משחקי אינוויקטוס היא לובשת חליפת מכנסיים שבע שמיניות משובצת, שנראית כבדה ונוקשה בהשוואה לשמלות הצבעוניות סביב. שערה חוזק כרגיל בתוספת. בתצלומים ובסרטים מהטקס היא נראית משוחחת עם הנסיך הארי הידוע כנסיך כייפי, דברן ונחמד, פוגשת את ילדיו של ראש הממשלה טרודו, מחליפה איתו נשיקות על הלחי בגובה שווה (היא מתנשאת לגובה 1.80 מטר, והוא ל–1.88 מטר) ועושה רושם שהיא נהנית. למרות שטראמפ נצמדת לפרוטוקול, ייצוגית במובן האורתודוקסי של המלה, ממלאה את תפקידה באופן מצומצם ואילם כמעט — היא אלגנטית בדרכה.

2

הופעתה המנומסת של טראמפ מעוררת שוב, וביתר שאת, את המסתורין המסוים סביבה. האם היא מייצגת את הרעיה הרפובליקאית ורטוריקת ערכי המשפחה שלה, את נשות סטפפורד — על שם העיירה הדמיונית שבה כל הנשים "מושלמות" בתבנית של שנות החמישים, או שהיא "טרופי ווייף" (ביטוי גנאי לתיאור נשים שניות או שלישיות שבעליהן עשירים ומבוגרים). טראמפ אולי אינה פוליטיקאית, אבל מצד שני היא שרדה בתוך המשפחה הזאת שנים רבות. האם ההערות העוקצניות שהיא סופגת בקשר לתפקודה מוצדקות? היא הסיגה לאחור את תפקודה של הגברת הראשונה במישור החברתי, והפכה להיות ראש מהנהן בהסכמה על לוח המחוונים, ולעתים אפילו מאפשרת שיגעו בה בפומבי — למשל, כשבעלה טופח על גבה־ישבנה ומעודד אותה להתרחק מהפודיום בעת נאומיו. מצד שני, היא שומרת על זכותה שלא להיות ציבורית. על זכותה להיראות פחות. על נדירות.

3

מייגן מרקל האמריקאית והנסיך הארי מאוהבים. היא לא ישבה בטקס הפתיחה, אבל למשחקי אינוויקטוס היא כמובן באה איתו וישבה לצדו במשחק טניס־כיסאות גלגלים, לבושה כאן בג'ינס קרעים. כתפיהם נוגעות, ושעה קלה קודם, בדרך לכיסאות שלהם, הוא נישק אותה על ראשה והם החזיקו ידיים. המנהג הלא כתוב של בני המלוכה ובני זוגם הוא שלא נוגעים בפומבי, ובוודאי שלא לובשים ג'ינס קרעים. אבל הזוג הזה הוא תקדימי. למרות שגרייס קלי נישאה למלך מונקו, ולהבדיל אלפי הבדלות ווליס סימפסון הגרושה נישאה לאדוארד שוויתר על הכתר — הנסיך הארי לא יהיה מלך ולכן גם רעייתו לא תהיה מלכה. אבל במובן אחר, חשוב בהרבה, זהו זוג שיכול לשנות משהו בעולם. מרקל היא מגזע־מעורב (בעברית המילה גזע נשמעת תמיד לא מתאימה לתיאור בני אדם), אמה שחורה ואביה לבן. אם הם יתחתנו, זו תהיה הפעם הראשונה שלבריטים יהיה בן מלוכה מנישואים שאינו לבן. אף על פי ש"אינוויקטוס", בלתי מנוצח בלטינית, שירו הידוע לכל בריטי של וויליאם ארנסט הנלי מ–1875, מתאר שליטה עצמית, חוסן מנטלי ואמונה לנוכח כאב וסבל נוראיים (במקרה שלו קטיעה וניתוחים ברגל השנייה), שורותיו האחרונות, שורות המחץ, מתאימות מאוד גם להארי המאוהב. "אני השליט של גורלי", כתב הנלי, "אני רב החובל של נשמתי".

תגובות