אמש בוויקיפדיה

הבינה המלאכותית הכריעה: מרים אדלסון עומדת בפני עצמה

מי באמת ראוי לערך בוויקיפדיה? תוכנה שניסתה להשיב על כך העלתה שם מוכר

עומר בן יעקב
עומר בן יעקב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שלדון ומרים אדלסון לצד ראש העיר ניר ברקת ועורך "ישראל היום" בועז ביסמוט
שלדון ומרים אדלסון לצד ראש העיר ירושלים ניר ברקת, באירוע לחנוכת שגרירות גואטמלה בחודש מאי. מימין: עורך "ישראל היום" בועז ביסמוטצילום: מארק ישראל סלם
עומר בן יעקב
עומר בן יעקב

"הבעיה הגדולה ביותר של ויקיפדיה", אמר לי פעם פעיל באנציקלופדיה המקוונת, "היא שבני אדם כותבים אותה — ושהם קוראים בה". 

בקרב אנשי ויקיפדיה רווחת הדעה שטכנולוגיות מידע ינטרלו את ההטיות הטבעיות של המוח האנושי. השבוע, הטכנו־אידיאליסטים של ויקיפדיה קיבלו טעימה ראשונה של הכוח שטמון בבינה המלאכותית הזאת, כאשר חברה אמריקאית בשם Primer השיקה תוכנה בשם Quicksilver, שמייצרת ערכים לוויקיפדיה וגם מתריעה על ערכים שחסרים בה. לטענת החברה, התוכנה יכולה לסייע בתיקון ההטיה המגדרית של המיזם, שניכרת במיוחד בערכים העוסקים במדעניות. 

בעזרת למידה חישובית (machine learning) אימנה החברה את התוכנה על עשרות אלפי ערכים העוסקים במדענים ולימדה אותה כיצד נראה ערך מקובל ואיזה היקף של פעילות מזכה מדען בערך. 

אחד ממאה הערכים הראשונים לדוגמה שהציעה התוכנה (ואף סיפקה אותו בעצמה) היה של דמות מוכרת למדי — ד"ר מרים אדלסון — רופאה ישראלית והמו"ל של "ישראל היום", העיתון שמחזיק בעלה שלדון אלדסון. בעולם ידועה אדלסון בעיקר כמומחית לטיפול בהתמכרויות, והיא אחת מ–40 אלף האנשים שהתוכנה טוענת שיש לכתוב עליהם ערך בוויקיפדיה.

אך מי באמת ראוי לערך בוויקיפדיה? בכל קטגוריה יש קריטריונים ברורים, ואולם השאלה מי עומד בהם נמצאת במחלוקת. שאלה נוספת היא מי זוכה לערך בפועל, שכן כתיבת הערכים נעשית בהתנדבות. פעילות פמיניסטיות בוויקיפדיה טוענות שהקריטריונים מוטים בחלקם נגד נשים ומשמרים את יחסי הכוח המגדריים, ושהמחסור בעורכות פעילות בפרויקט מקשה עוד יותר על תיקון המצב. התוכנה של Primer מתיימרת לשפר את היחס בין הערכים בעזרת ביג דאטה. על בסיס רשימה של 200 אלף מדענים שפירסמו מאמרים אקדמיים במדעי המחשב, פירטה התוכנה למי מהם חסר ערך וסיפקה כמיליון משפטים פשוטים שתיארו את מפעלם האקדמי. 

אך גם הרשימה הזאת לא חפה מהטיות, שכן היא כללה ברובה מדעני מחשב אמריקאים. הדבר מזכיר מקרה מפורסם שבו תוכנת זיהוי פנים לא הצליחה לזהות אנשים שחורים. הסיבה היתה פשוטה: בצוות שפיתח אותה לא היה אף מתכנת שחור. נראה שגם המידע שהזינו אנשי Primer היה מוטה: אחרי הכל, מדובר בחברה טכנולוגית שמושבה בסן פרנסיסקו. 

מרים אדלסון היא רופאה בעלת־שם והרבה יותר מ"אשתו של" של המיליארדר והתורם הרפובליקאי. ועדיין, קשה להאמין שהפרסומים הרבים על פעילותה הפילנתרופית לא השפיעו על החלטת התוכנה להחשיב אותה כ"ראויה". גם לא בטוח שהקהילה הוויקיפדית עצמה תקבל את הערכים שמציעה התוכנה. אדלסון כבר זכתה לערך ב–2012, שנמחק לבסוף ואוחד עם זה של בעלה. כעת נותר לראות אם הערך החדש שנכתב עליה ישרוד בזכות עצמו, או לפחות בזכות השאיפה לתיקון מגדרי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ