נפרדים מהבנות |

אמת מפלסטיק

היא יכלה להיות סדרת מופת, לולא החיים של היוצרת שלה היו קלים מדי

לילך ברנע לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לילך ברנע לשם

באחד הפרקים המיתולוגיים של "סיינפלד" ג'ורג' נאלץ להתנזר ממין, וכתוצאה מזה הוא מאבד עניין במערכות יחסים והופך לגאון - המוח שלו מתפנה לעסוק בצדדים אחרים של הקיום האנושי. נדמה שגם "גירלז", כמו ג'ורג', היתה מפיקה תועלת אם זמן המסך של מה שבינו לבינה היה מתקצר ומפנה מקום לסוגים נוספים של התמודדויות.

בפרק הראשון של הסדרה ההורים של האנה סוגרים לה את הברז ומשאירים אותה להתמודד באופן עצמאי עם העולם שבחוץ, ואותנו עם ההבטחה לזווית ריאליסטית על המאבק הזה. בלי הכסף של ההורים, נאלצת האנה ללמוד איך להחזיק את עצמה במטרופולין היקרה וגם לממש את עצמה. שרידים של הצהרת הכוונות הזאת עוד ניכרים בפרק השני של הסדרה אבל משם הם נעלמים לאטם אל האופק.

האנה נשארת ללא רשת ביטחון כלכלית, אבל חוץ מלשמוע אותה מתלוננת פעם בפרק על כמה שהיא מרוששת, המשבר הכלכלי הזה כמעט שאינו נוכח בסדרה. פעם אחת לא ראיתי אותה מתקמצנת על דרינק במועדון או חושבת פעמיים לפני שהיא עוצרת מונית.

כמו האתגר הכלכלי, כך גם המסע של הגיבורה אל עבר מימוש שאיפותיה המקצועיות, נשאר דל ומסומן. גם כשהיא מציגה בפנינו את ההתמודדות עם העבודה שמשלמת את החשבונות, התמודדות שאין בחורה בגיל הזה שלא מכירה, נראה שזה לא ממש מעניין אותה.

אספקטים מוכרים של התהליך כמו תחושת התקיעות וניסיונות מנוכרים להשתלב עם הקולגות במשרד, נדחקים שוב ושוב ומפנים מקום לעוד סיפור על עיצוב תפיסת המיניות שלה. בתחילת העונה כשהאנה מחושמלת מאופיום, היא מכריזה בפני ההורים שלה: "אני חושבת שאני הקול של הדור שלנו". יכול להיות שזה נכון ואין ספק שהקול הזה הוא באמת ייחודי, אבל האם כל מה שמעניין אותו להשמיע הוא שיחות א-לה דנה ספקטור?

לינה דנהאם, יוצרת הסדרה, גדלה באצולה הבוהמיינית של מנהטן וכבר בגיל 24 זכתה לתשבחות על סרט הביכורים שלה. אולי כמי שהחיים האלה התגלגלו לה בקלות מדי, אי אפשר לצפות ממנה להבין וללכוד את הניואנסים של החרדה הכלכלית של בני דורנו ואת רזיו של המרדף המתיש, בוודאי כאשה, אחרי קריירה מספקת. אם דנהאם היתה מגלה קצת יותר עניין בצדדים האלה של החיים וכותבת גם עליהם בחדות וכנות כפי שהיא כותבת על מערכות יחסים - הסדרה היתה יכולה להפוך מעוד מטובה, ליצירת מופת של ממש.

העונה הראשונה של "גירלז" הסתיימה השבוע בארה"ב. בישראל היא משודרת בערוץ yes Oh

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ