היינו בסביבה, קפצנו לבקר

מנהיגי ישראל מחזיקים במספר שיא של ביקורים רשמיים בארצות הברית מאז 1874. בנימין נתניהו לבדו נסע לארץ ההזדמנויות הבלתי מוגבלות יותר מכל מנהיגי סין ב-138 השנים האחרונות

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

זהו ריטואל קבוע: מיד לאחר היבחרו של ראש ממשלה ישראלי, הוא טס “בפעם הראשונה” לארצות הברית, בעלת בריתנו האסטרטגית, לפגישת היכרות ו/או העמקת שיתוף הפעולה ו/או ביסוס היחסים עמה. ואז, כעבור שלושה חודשים עד חצי שנה, הוא טס שוב. ואז לכינוס של אייפא”ק. ואז סתם לאו”ם. ואז לעוד פגישת עבודה או ועידת פסגה. לא פלא שבסוף נמאס לנשיא האמריקאי לפגוש את עמיתו הישראלי.

נתונים שפירסמה מחלקת המדינה האמריקאית מגלים שבין השנים 1874 עד סוף 2011, מנהיגי ישראל ‏(ראשי ממשלה ונשיאים בלבד‏), הם שיאני הביקורים בארצות הברית בכל הזמנים. 18 מנהיגינו הגיעו לארצות הברית לא פחות מ–106 פעם. מנהיגי ישראל עקפו את הבריטים, שביקרו ביבשת החדשה, ארצות הברית, 103 פעמים - כולל הביקורים של צ’רצ’יל לתאם את המלחמה בנאצים.הביקור הבינלאומי הראשון בהיסטוריה של ארצות הברית היה של מלך הוואי, שהגיע למסע בן שלושה חודשים בארצות הברית בנובמבר 1874. מ–1929 מתקיימים ביקורים של מנהיגים זרים בארצות הברית בכל שנה, אבל ב–1948 הוקמה מדינה קטנה, ישראל, שטרפה את הקלפים בסדרי המדינאות העולמית.

ההתחלה היתה אטית: מדיניות החוץ של ישראל נשענה על צרפת ובריטניה, אך פחות על ארצות הברית. חיים ויצמן נסע אליה פעמיים. בן גוריון, שכיהן במשך 13 שנה כראש ממשלה, היה בארצות הברית שלוש פעמים. זלמן שז”ר ביקר שם פעם אחת להלוויה של טרומן, פעם אחת להלוויה של קנדי ופעם אחת סתם לביקור. לוי אשכול ביקר באמריקה הגדולה פעמיים, ומשה שרת לא נסע אפילו פעם אחת. שרת אמנם שימש בתפקידו רק כשנתיים, אך האם מישהו מעלה על דעתו ראש ממשלה שלא נוסע בתוך חודש לארצות הברית?

מלחמת ששת הימים והחרם הצרפתי על מכירת נשק לישראל הביאו לשינוי מדיניות החוץ של ישראל ומעבר להישענות על ארצות הברית. שיטפון הנסיעות התחיל בימיה של גולדה מאיר: שישה ביקורים, ממוצע של יותר מביקור לשנה. רבין היה אצל ידידתנו הגדולה שלוש פעמים בקדנציה הראשונה, ועוד 11 פעמים בקדנציה השנייה. מנחם בגין נסע 13 פעם. יצחק שמיר שבע פעמים. שמעון פרס היה בארצות הברית ארבע פעמים בקדנציה הראשונה, עוד פעמיים בשנייה ופעמיים נוספות כנשיא. יצחק שמיר, למרות שהאמריקאים סלדו ממנו, ביקר שבע פעמים בוושינגטון. נתניהו נסע לא פחות משבע פעמים בקדנציה הראשונה, ועוד תשע פעמים בקדנציה הנוכחית שלו, רק עד סוף 2011. נתניהו הוא לפיכך השיאן הישראלי, עם 16 ביקורים כראש ממשלה. אהוד ברק ביקר באמריקה שבע פעמים, והוא השיאן ביחס לימי כהונה: ברק נסע לארצות הברית כל 85 יום בממוצע. שרון ביקר שם 11 פעמים, מתוכן פעם אחת ביקר בחווה של ג’ורג’ בוש בטקסס. אולמרט נסע שמונה פעמים.באופן מפתיע, מדינות אחרות הצליחו לנהל יחסי חוץ הדדיים ועמוקים עם ארצות הברית גם בלי לקפוץ לבית הלבן כל שלושה חודשים. ראשי מדינת קנדה, השכנה מצפון, קיימו 91 ביקורים במשך אותן 138 שנים. מקסיקו, השכנה מדרום, 54. גרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה - 84. היפנים הטריחו עצמם לוושינגטון 73 פעם. מנהיגי אירלנד, שצאצאיה הם האליטה האמריקאית, הגיעו 45 פעם למדינה. נציגי דרום קוריאה, שנשענת על ארצות הברית במלחמה מול הצפון, ביקרו בה 34 פעמים, וכך גם נציגי מצרים. מנהיגי רוסיה היו בארצות הברית 29 פעמים, ועמיתיהם מתת היבשת הודו - 27 פעם. מספר ביקורים חריג אפשר למצוא גם במקרה של נציגי ירדן, 67 פעם - אמנם פחות מישראל, אך בהתחשב בגודלה, חשיבותה וחוזק כלכלתה, לא ברור איך נוצרו היחסים ההדוקים הללו.

פרט מעניין הוא שנתניהו ביקר, אישית, בארצות הברית יותר מנציגיהן של 120 מדינות - רובן כמובן קיקיוניות. אך הוא גם ביקר בארצות הברית יותר מנציגי מדינות כמו סין, הונגריה, תאילנד, אורוגוואי וייטנאם וסעודיה.

כתבות מומלצות

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"