מימון המון |

גיוס 2012 – סיכום שנה

מי גייס הכי הרבה כסף באינטרנט, מי עמד בציפיות, מי לא עומד בדרישה ואיך אפשר לשנות את הסוף של "המלט"? השנה החולפת היא שנת מימון ההמון. סיכום אופטימי

דידי חנוך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דידי חנוך

מימון המון הוא השם העברי ל–Crowdfunding, הדרך שבה פרויקטים מגייסים השקעה מהלקוחות הפוטנציאליים שלהם לפני השלמתם, באמצעות אתר אינטרנט, תמורת מגוון הטבות. קיקסטארטר, אתר מימון ההמון הגדול בעולם, הושק בשנת 2009, והתחום צמח בהדרגה מאז. אבל 2012 היתה קפיצת מדרגה. זו היתה השנה הראשונה שבה פרויקט מוזיקלי גייס מעל מיליון דולר והשנה הראשונה שבה פרויקט כלשהו גייס מעל 10 מיליון דולר. במשך השנה סקרנו כאן פרויקטים שונים, בניסיון מתמשך לשרטט את מהפכת מימון ההמון, פרויקט אחר פרויקט.

בתום שנת הפריצה, חשבנו שהגיע הזמן למבט רוחבי, כולל אזכור של עשרת הפרויקטים הבולטים של השנה והערת אזהרה אחת. אלה לא בהכרח עשרת הפרויקטים שגייסו הכי הרבה כסף, שכן אלה נמצאים רובם בקטגוריות ספציפיות כמו משחקים וטכנולוגיה.

הקונסולה המנצחת

Ouya היא קונסולה המבוססת על מערכת ההפעלה הסלולרית אנדרואיד, שעליה כתבנו במדור “דברים חדשים”. מפתחי הקונסולה הזעירה רצו לגייס 950,000 דולר וגייסו 8,596,474 דולר. בניגוד לשעון, הם גם עומדים בזמנים. מפתחים ששילמו יותר כדי לקבל דגם מוקדם של הקונסולה קיבלו אותה החודש ושאר הלקוחות צפויים לקבל אותה במארס 2013, כמובטח. אם Pebble הוא גם סיפור הצלחה וגם סוג של כישלון, הרי ש–Ouya היא, נכון לעכשיו, הצלחה מוחלטת. יהיה מעניין לגלות, בשנה הבאה, אם גם הלקוחות יהיו מרוצים.

מסדר המקל והגזר

“The Order of the Stick” היא סדרת קומיקס קומית אינטרנטית מצליחה על דמויות במשחק תפקידים המבוסס על “מבוכים ודרקונים”. הסדרה אמנם הצליחה, אבל יוצרה, ריץ’ ברלאו, התקשה למצוא מימון להדפסה מחודשת של מהדורת הדפוס של הספרים. בקיקסטארטר הוא מצא את המימון הזה, והרבה מעבר לו. ברלאו ביקש לגייס 57,750 דולר ובסוף גרף 1,254,120 דולר. הסכום הזה נועד להדפסה מחודשת של קומיקס שזמין במלואו, בחינם, ברשת. הפרויקט הזה, יותר מאחרים, מוכיח את הטענה שהצלחתם של פרויקטים יצירתיים בקיקסטארטר קשורה ישירות למידה שבה היוצרים אהובים.

The Order of the stick

גם אתה תוכל לשנות את סוף המחזה

ריאן נורת’ רצה לשלב שני דברים שהוא אוהב: "המלט" וספרי משחק שבהם יכולים הקוראים לבחור את נתיב הדמות הראשית בספר. עבור הפרויקט, “To Be Or Not To Be: That Is The Adventure”, הוא הצליח לגייס 580,905 דולר. בסיכום הפרויקט כתב נורת’ שהוא האמין שיצליח להגיע ליעד של 20,000 דולר, וחשב שהתרחיש הטוב ביותר האפשרי הוא 100,000. ספר שחור־לבן הפך לספר צבעוני, ותחום מימון ההמון פתח תחום חדש שהוא עשוי לשנות מהקצה אל הקצה.

מוזיאון טסלה

הממציא ניקולא טסלה זכה השנה לתמיכה אדירה באתר מימון ההמון IndieGogo כאשר הקומיקסאי מת’יו אינמן ביקש מגולשים לסייע בהקמת מוזיאון לזכרו באתר המעבדה האחרונה שלו. אינמן רצה לגייס 850,000 דולר, המינימום הדרוש כדי שהממשלה תשלים את הסכום ותבנה את המוזיאון. הוא הצליח לגייס 1,370,461 דולר באתר, ותשומת הלב שהפרויקט משך הביאה למימון נוסף מחברת המכוניות Tesla, שקרויה על שם הממציא. בניית מוזיאון לוקחת זמן, כך שאי אפשר לדבר על מידת ההצלחה במימוש הפרויקט. אבל כרגע זה נראה טוב.

הגדול מכולם

Pebble הוא המוצר שאמור היה להמציא מחדש את “השעון החכם”, שעון שמתחבר לסלולרי ומאפשר לבצע מגוון פעולות ולספק התראות מבלי להוציא את המכשיר מהכיס. היזמים רצו לגייס 100,000 דולר. במקום זאת הם גייסו 10,266,845 דולר. הפרויקט, שהושק באפריל שעבר, סימן זינוק משמעותי בעולם גיוס ההון, שאף פרויקט אחר עוד לא השתווה לו. השעונים היו אמורים להגיע למשקיעים בספטמבר 2012. נכון לסוף דצמבר 2012, הם עדיין לא נשלחו. זה פרויקט שהיה, במידה רבה, קורבן של הצלחתו. היזמים ציפו למכור מאות יחידות ומכרו מעל 80,000. כותב שורות אלה נמנה עם המשקיעים, ואנו מקווים להביא לכם בשנה הבאה סקירה של המכשיר. כרגע הוא משמש כהוכחה הגדולה ביותר הן להצלחת עולם מימון ההמון, והן לסכנות הטמונות בו.

אלבום זהב

אמנדה פאלמר, מי שהיתה סולנית להקת דרזדן דולס ונאבקה במשך שנים בחברת התקליטים שלה, יצאה לדרך חדשה עם קמפיין מימון ההמון המצליח ביותר אי פעם בתחום המוזיקה. שנים של שקיפות ופתיחות מול המעריצים, נוכחות אינטרנטית מרשימה וקהל אוהב השתלבו לפרויקט מימון האלבום החדש של פאלמר, שגייס 1,192,793 דולר. כותב שורות אלה השתתף במימון הפרויקט המרגש, ואף ריאיין את הזמרת למוסף זה וצפה בהופעות שערכה בברלין לתומכים.

אל האין־סוף ומעבר לו

אם יש תחום אחד שלא סיקרנו מספיק בטור השבועי על מימון המון, הרי זה תחום המשחקים. המודל העסקי המוכר במשחקים, שבו מפיצים משמשים כשומרי הסף שמפתחים צריכים לעבור כדי להפיק את משחקיהם, עורער במידה ניכרת בשנה האחרונה. שמונה משחקים שונים גייסו מעל מיליון דולר באתר קיקסטארטר השנה. המוביל בטבלה הוא Project Eternity, משחק תפקידים ממוחשב שגייס 3,986,929 דולר מעשרות אלפי גיימרים. החברה מאחורי הפרויקט, Obsidian, היא מפתחת ותיקה שמאחוריה כמה וכמה משחקים מוצלחים, אבל היא לא הצליחה להשיג את המימון למשחק תפקידים חדש, שלא מבוסס על קניין רוחני קיים. הם גייסו קרוב לפי ארבעה מהסכום שרצו, למרות שהמשקיעים צפויים לראות את המשחק רק באפריל 2014.

ישראלי לקינוח

הסיקור השבועי שלנו מתמקד בעיקר בפרויקטים מהעולם הרחב. זאת מכיוון שפשוט קורה שם יותר אבל גם משום שבארץ סביר יותר שהאנשים מאחורי הפרויקט הם כאלה שכותב שורות אלה מכיר באופן אישי. כזה הוא פרויקט מימון ההמון של אתר “חורים ברשת”, עליו לא כתבנו בזמן שגייס כסף. אבל בסיכום שנה, קשה להתעלם מפרויקט הגיוס המצליח ביותר בישראל שהושלם בהצלחה ‏(פרויקט “האדומים” לרכישת הפועל תל אביב גייס יותר, אבל לא עמד ביעד שלו‏). גל מור, ש”חורים ברשת” החל כבלוג האישי שלו, רוצה להפוך אותו לפלטפורמת חדשות חברתית, ולשם כך הוא פנה לקוראיו. מור רצה לגייס 150,000 שקל, ובתום הגיוס, 317 משקיעים - שחלקם תאגידיים, שכן היה ערוץ לחברות - השקיעו 209,512 שקל. בישראל יש שני אתרי מימון המון גדולים, Headstart ו–Mimoona, ושניהם פעילים ומציגים כמה וכמה פרויקטים שזכו למימון.

חופשה מחממת לב

קארן קליין היתה פנסיונרית ומשגיחה באוטובוס של תלמידים במדינת ניו יורק כאשר וידיאו שהראה את התלמידים באוטובוס מציקים לה ללא רחם פורסם ביוטיוב. הסרטון גרם לגולש בשם מקס סידורוב לפתוח פרויקט באתר אינדיגוגו שמטרתו לשלוח את קליין לנופש. סידורוב רצה לגייס 5,000 דולר, הפרויקט גייס 703,123 דולר, שהוענקו לקליין בהמחאה בספטמבר האחרון. הסרטון המקורי היה מרתיח, אבל התוצאה מחממת את הלב. מעל 30,000 גולשים מ–84 ארצות תרמו לפרויקט שאין בו גמול גשמי ואין בו מוצר.

מציאות וירטואלית, כסף אמיתי

לא רצינו להציף את הרשימה בפרויקטים מתחום הטכנולוגיה, אבל מכיוון שהקונסולה קוטלגה בקיקסטארטר כפרויקט מתחום המשחקים, והשעון קוטלג כפרויקט מתחום העיצוב, נשחיל פנימה גם מוצר אחד שקוטלג בתחום הטכנולוגיה. המוצר המצליח בתחום הוא מדפסת התלת־ממד של Formlabs, אבל מכיוון שזו כיכבה כבר במדור ואף הופיעה שוב לאחרונה במוסף עקב תביעת הפטנטים סביבה, נעבור למקום השני: Oculus Rift.
מציאות וירטואלית היא חזית שעולם המשחקים מנסה לכבוש כבר שני עשורים, מתוך כוונה לספק חוויית משחק עמוקה ומספקת יותר. עד כה, הניסיונות האלה עלו בתוהו. הריפט היא ניסיון לשנות את כל זה. המוצר שהוצע בקמפיין היה ערכה למפתחים, שלא נועדה לצרכנים. אבל זה לא מנע מהם להגיע. 9,522 משקיעים איפשרו לאוקולוס לגייס 2,437,429 דולר, כמעט פי עשרה ממה שהם ביקשו כדי להשלים את הפיתוח. כמו מפתחי Pebble, גם אנשי אוקולוס מתקשים לעמוד בלוחות הזמנים בעקבות הביקוש הרב, ונכון לעכשיו הם צפויים לאחר בשלושה חודשים. לזכותם ייאמר שבניגוד למפתחי השעון, הם עושים עבודה טובה ביידוע המשקיעים בנוגע לדחייה ולתאריך האספקה הצפוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ