מורשת שליין

חדשות טובות: הדמוקרטיה הישראלית תישאר יציבה, גם בלי "מצב האומה"

נועה אפשטיין
נועה אפשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועה אפשטיין
נועה אפשטיין

עצומות משתלטות על הרשת, אבי צבי מקבל איומים על חייו, וגם שרת הצללים ללא תיק ציפי לבני, מוחה בזעם. תיאוריות הקונספירציה רוחשות גם הן: הוראות מלמעלה, לחץ של פוליטיקאים, הקשר הלוזרי בין ערוץ 10 לרשת. כל זאת כי נפל דבר בישראל: “מצב האומה” נאלצת לרדת מהמסך לפני סוף העונה. בסוף נמצא פתרון והסדרה נותרה על המסך אבל ההיסטריה עוד פועמת בגוף.

נכון, מדובר באחת משתי תוכניות הסאטירה היחידות בישראל, והיחידה האינטליגנטית בהן. ובכל זאת לא מדובר בבוננזה נטולת חסרונות: אווירת המסיבה־שיצאה־מכלל־שליטה מתוזמרת ומאולצת, ה”שנינות” של חבורת אנשים מודעים מדי דוחה לעתים, שיתוף הפעולה המעושה עם הפוליטיקאים המגיעים להתארח, ויש גם את העניין המעצבן ההוא: ליאור שליין מתעקש להשתתף בכל תוכנית.

על כן ההיסטריה סביב קיצור תקופת השידור של תוכנית שמשודרת כבר חמש עונות וצפויה לחזור לעונה שישית, היא מופרכת, והצגת ההורדה שלה מהמרקע כ”לא דמוקרטית” גם היא יוצאת מכלל שליטה. אחרי הכל, מדובר בחתרנות מהסוג שג’ון סטיוארט היה מסווג כמתאבן זעיר.

צילום: אלון גבעוני

אבל לכל המהומה המוגזמת יש ערך חיובי: הציבור, לפחות בחלקו, דורש טלוויזיה לא מטומטמת - תוכניות שיעסקו בענייני היום ושידברו אל הצופה בגובה העיניים, בהנחה שהגובה הזה נקבע על ידי מי שיודע לקרוא בלי ניקוד. מצב האומה, לפחות בעניין הזה, נראה אופטימי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ