מימון המון |

הכירו את העט שבונה מגדלים באוויר

3Doodler הוא עט שמפיק סוג של פלסטיק מתקשח, ומאפשר ליצור בהינף יד מבנים מורכבים יש מאין

דידי חנוך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דידי חנוך

רוב הפרויקטים בטור הזה הם מיזמים בתחילת דרכם שטרם זכו לסיקור נרחב. הפעם נחרוג ממנהגנו מכיוון ש”3Doodler”, העט התלת־ממדי, הוא הלהיט הענק הראשון של מימון ההמון לשנת 2013 ומדור שמסקר את התחום ימעל בתפקידו אם לא יתייחס אליו.

3Doodler הוא עט ש”מצייר” בתלת ממד. בעלי הפרויקט מגדירים אותו ”עט הדפסת תלת ממד”, אבל זה לא מדויק, מכיוון שהדפסת תלת ממד פירושה להזין למכונה תבנית, שהיא מדפיסה. העט הזה לא נועד לעבודת מכונה, כי אם לעבודת יד. הוא מפיק פלסטיק שמתקשח מיד, כך שניתן “לצייר” איתו באוויר וליצור כל צורה. הוא משתמש בפלסטיק ABS ‏(אקרילוניטריל בוטאדיאן סטירן‏), החומר שמשמש גם למדפסות תלת ממד רבות, וגם ליצירת חפצים מסוימים, כמו למשל לגו. לאמנים, זהו מדיום חדש ומרתק וצפוי שהעט יהיה להיט גם בקרב אמנים חובבים וילדים. מכיוון שהמוצר כבר מפורסם, נתעכב פחות על המוצר ויותר על סיפור ההצלחה. לאחרונה נשמעו קולות על כך ש”בועת מימון ההמון” עומדת להתפוצץ. קולות אופטימיים יותר, לעומת זאת, סבורים שזה עולם שרק יתפתח בשנים הקרובות. העט הזה מרמז שכנראה הקולות האופטימיים צודקים. 3Doodler הפך ללהיט תודות לשני דברים בלבד: קונספט שקל מאוד להבין למה הוא מגניב ועלות נמוכה מאוד לצרכן.

זהו מה שמכונה “מודל ג’ילט” או “מודל סכיני הגילוח” - מוצר התלת־ממד המצליח הראשון שבבירור מתכוון להרוויח את עיקר כספו ממכירת החלק המתכלה במוצר: חומר הגלם. אבל עבור הצרכנים, מה שניכר לעין הוא מוצר מגניב במחיר נמוך.

3Doodler ראוי לציון בזכות המספר האדיר של המשקיעים. אחרי ארבעה ימים, השקיעו בו 19,039 בני אדם. מתוכם, 570 השקיעו ללא כל תמורה. לשם ההשוואה, השעון החכם Pebble, פרויקט מימון ההמון המצליח בהיסטוריה, גייס במשך חודש 10,266,845 דולר מ–68,929 משקיעים. עם השקעה של 1,699,303 דולר בארבעה ימים, 3Doodler הוא הפרויקט הראשון שמאיים לקחת את כס מימון ההמון מהשעון. וזה קורה בדיוק כשמשקיעי פבל, שציפו שהשעון שלהם יגיע בספטמבר 2012, מתחילים לקבל את המוצר. אולי העובדה שיצרני הפרויקט המצליח ביותר בתחום החלו לעמוד בהתחייבויות שלהם גרמה לאמון מחודש מצד המשקיעים.

http://kck.st/Y4PXHr

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ