טל ניב
טל ניב

1

פרנצ'סקה אניס היפה, עם גומות החן העמוקות שלה, היתה בת 50 כשגילמה את גרטרוד, המלכה והאם הנישאת לאחי בעלה. רייף פיינס, וקולו המאנפף המלחשש, היה כמעט בן 33 כשגילם את בנה, המלט. היחסים ביניהם, שהתחילו בזמן ההפקה, נמשכו 11 שנה עד פרידה קשה, שעליה איש משניהם אינו מוכן לדבר היום. אבל ב–1995, כשנפגשו, האהבה היתה עזה, פומבית וחד משמעית מכדי להישמר כסוד בוגדני. היא נפרדה מאבי שלושת ילדיה הבוגרים, שאיתו חיה שני עשורים, ואילו פיינס נטש, באכזריות — כפי שהיא עצמה תיארה אחר כך — את בת זוגו זה 12 שנה אלכס קינגסטון. הסצנה האדיפלית הטיחה את עצמה בפני הפרשנים והיחס של העיתונות הבריטית לקשר הזה נע בין התפעמות לבין חשדנות. עיתונים הזכירו את העובדה שאמו של פיינס, הסופרת ג'ניפר לאש, ואם ששת אחיו המוכשרים, מתה מסרטן שנתיים קודם, בגיל 55.

מובן שיחסו, המסוים, הפרטי, של פיינס לאמו הוא מסתורין. אבל ההשתוממות ביחס לאפשרות של יחסי אהבה, פיזיים, נפשיים וממושכים בין גבר לאשה מבוגרת ממנו אינה פרטית. היא אינה משקפת (רק) רתיעה מעריות. התרבות מוצפת, נשלטת כמעט, בדימויים הפוכים (גבר מבוגר ואשה צעירה), הנשענים על "אמת טבעית" שקשורה בפריון. אבל המבט בזוג הזה, שבו האשה מבוגרת מגבר בשנים רבות, אינו מאפשר ביטול של הסובייקטיביות של האשה המסוימת הזאת. יש משהו באשה המסוימת הזאת, ומשהו בגבר המסוים הזה. למעשה, התמונה אפילו מנקה את המבט מהנחת המבוקש. מה הם "עושים יחד"? משהו שאינו קשור לאפשרות שיהיו להם ילדים. כשמביטים בתצלום של אניס ופיינס, השאלה אינה רק "מה רוצה האשה", אלא "מה רוצה הגבר". במובן העמוק של המילה — לא תמיד ילדים. לפיינס, אגב, אין גם היום.

מרי טיילר מור עם רוברט לוין, 1983צילום: רנה פר / אי-פי

2

גם לד"ר רוברט לוין, שהיה במשך יותר מ–33 שנים בן זוגה ואחר כך בעלה של מרי טיילר מור שמתה בשבוע שעבר, אין ילדים. כשנפגשו היא היתה בת 47 והוא בן 29. טיילר מור, שהגדירה עצמה כליברטריאנית צופת פוקס ניוז, שינתה פרדיגמות בטלוויזיה האמריקאית, כשגילמה אשה עצמאית, רווקה ומאושרת בקומדיית המצבים החשובה שלה בשנות השבעים ("המופע של מרי טיילר מור"). בתצלומיהם מ–1983 מור מחייכת את החיוך הרחב מאוד שלה, והוא, המרכיב את משקפי הענק של התקופה, נראה כמו סטיב ג'ובס. בתצלומיהם המאוחרים רזונה נוגע ללב, וכך גם חיוכה המתוח מעל פניה שעברו התערבויות קוסמטיות רדיקליות. אם כי פערי הגיל ביניהם אינם ניכרים כבעבר. הם צולמו תמיד יחד, בלי משפחה רחבה סביב. לטיילר מור היה בן יחיד, שילדה כשהיתה בת 19 ונישאה נישואי בוסר. אבל לוין לא הכיר אותו. הם נפגשו ב–1983, שלוש שנים אחרי שבנה מת בתאונת ירי. בשנת מותו, 1980, בצירוף מקרים נורא, כמעט נורא מדי — טיילר מור גילמה בדרמה "אנשים פשוטים" אם מנוכרת, קמצנית רגשית, שאינה מסוגלת לאהוב (או בראייה לאחור, אם מפלצתית מנקודת השקפה שאפשר להגדירה כביטוי של שנאת נשים). בסרט בנה הצעיר, בגילומו של טימותי האטון, שב הביתה מאשפוז פסיכיאטרי, אחרי שניסה להתאבד בעקבות מעורבותו בתאונת שיט עם אחיו הבכור. בסופו של הסרט היא מסולקת או מסתלקת מהתא המשפחתי, כדי לאפשר לבן ולאביו להיקשר ולהתנחם. אחרי מות בנה טיילר מור, שהיתה מועמדת לאוסקר על תפקידה, נפרדה מבעלה השני, שאיתו חיה רוב שנות חיי בנה ואיתו הפיקה את הסדרה שלה, וכעבור שנתיים פגשה את לוין, הצעיר ממנה ב–19 שנה, ונישאה לו. התצלומים של הזוג, הכתבות שאחרי מותה והופעותיהם המשותפות אינם מוסרים אמת ודאית, אלא דימוי של יחסים שאין להם ייצוג כמעט בתרבות אלא כפרברסיה ("שדרות סנסט" למשל בקולנוע הקלאסי). זהו סופו של סיפור אהבה, והוא מתואר כאן, בתצלומם המשותף, באופן לירי: מה יקרה כשאהובתך, אשת חיקך, תהיה זקנה ואתה לא. ויגיע הזמן.

כתבות מומלצות

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"