האיש שלנו בפריז |

מהפכת השיפוצים של פריז

השיפוצים, החידושים, הפתיחות וההרחבות של האתרים בפריז יכולים בהחלט להתחרות במספר המהפכות הפוליטיות שעברו על העיר

דב אלפון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
האנדרטה בכיכר הבסטיליה בפריז
האנדרטה בכיכר הבסטיליה בפריזצילום: לודוויק מארין / אי-אף-פי
דב אלפון

1

בכיכר הבסטיליה מפגינים חברי הנוער הקומוניסטי, כבכל סופי השבוע האחרונים של פברואר, לזכר קורבנות מהפכת 1848. ארבע מהפכות פרצו כאן — המהפכה הצרפתית, מרד 1830, מהפכת 1848 והקומונה של 1871; האנדרטה הגבוהה העומדת במרכז הכיכר, המציינת בזיכרון הלאומי את הריסת הבסטיליה גם אם הוקמה לכבוד קורבנות מהפכת 1830, עוברת עכשיו שיפוץ מסיבי אחרי שהיתה סגורה לקהל במשך 30 שנה. שלטי פרסומת לשירות המוזיקה "ספוטיפיי" מסתירים את העבודות, שבסיומן אפשר יהיה אולי לעלות במדרגות הלולייניות עד לפסל המוזהב של הנער המייצג את "רוח החירות".

2

כאשר מיכאיל גורבצ'וב נחת לראשונה בצרפת, ב–1985, קיבל אותו הנשיא פרנסואה מיטראן בשדה התעופה והשניים נסעו יחד לכיוון פריז. "וזו כיכר הבסטיליה", אמר לו מיטראן, וכפי שסיפר אחר כך בזיכרונותיו, גורבצ'וב הביט על הכיכר הגדולה ושאל: "אז איפה פה הבסטיליה?" אפשר לראות את הבסטיליה, או לפחות שארית של יסודותיה, בתחנת המטרו מתחת לכיכר. באנדרטה עצמה קבורים בערבוביה קורבנות של המהפכות השונות ועוד כמה: כאשר צבא נפוליאון שב ממצרים, כלל השלל לא רק את פסל האובליסק, אלא גם שלוש מומיות שנשדדו מהפירמידות. כאשר המומיות נרקבו באוויר הפריזאי, הן נקברו בגנים של הספרייה הלאומית, שם הובאו לקבורה גם גופותיהם של ההרוגים במהומות 1830; כאשר הוחלט להעניק להם קבורה ממלכתית באנדרטה החדשה בכיכר הבסטיליה, נקברו איתם בטעות גם שלוש המומיות המצריות.

פסל "רוח החירות" בכיכר הבסטיליה. האנדרטה היתה סגורה במשך 30 שנהצילום: שארל פלאטיו / רויטרס

3

לא זה גורלם של אנשים חשובים לרפובליקה, הנקברים בדרך כלל בפנתיאון, במעלה הרובע הלטיני. אולם איש לא בא לבקר אותם: הפנתיאון הוא מהמונומנטים הפחות פופולריים של עיר האורות, ומי שטורחים לבקר בו בדרך כלל עולים ישר למעלה לחוות את ניסוי המטוטלת של פוקו ולא מתעכבים על הקברים. לפיכך יזמו מנהליו אטרקציה חדשה, "הפנתיאון בלילה", מעין מחווה נאו־גותית לסרטי אימה: ביקור לילי באתר כשכל האורות בו כבויים. המבקרים מקבלים פנס כיס די סמלי ונקראים למצוא בעצמם את היציאה. שלוש שעות אחרי שנפתחה המכירה אזלו הכרטיסים לכל חודש פברואר, והעירייה שוקלת לפתוח מעכשיו את הפנתיאון רק בשעות הלילה, בהתאם לרוח הזמן.

4

השיטתיות וההיקף של השיפוצים, החידושים, הפתיחות וההרחבות של האתרים בפריז יכולים לסחרר: השנה הוצגו לציבור מחדש כנסיית סן־סולפיס (כולל שחזור מזהיר של ציור הקיר של דלקרואה), מגדל סן־ז'אק (שהיה סגור לציבור 70 שנה), מרכז לה־האל, כנסיית סן ז'רמן, מוזיאון קלוני, שוק הפשפשים סנט־אואן (לכבוד יום הולדתו ה–70), הארכיון הלאומי וקומת המרתף של מרכז פומפידו, החוגג 40 שנה. העלות הכוללת של העבודות הללו עולה בהרבה על מיליארד יורו. מדובר בתעשייה רווחית מאוד: למרות הפיגועים וירידה מסוימת במספר המבקרים, צרפת שמרה אשתקד על תואר היעד הפופולרי ביותר בעולם, עם 83 מיליון מבקרים. התיירות מהווה בסך הכל 7% מהתמ"ג הצרפתי, אבל העיר פריז נשענת בעיקר עליה, וההכנסות מתיירות לעיר הבירה מוערכות בכ–30 מיליארד יורו. בנוסף, פריז מהווה את חלון הראווה הפוליטי העיקרי של יחסי החוץ הצרפתיים. תיירים אשר יבלו חופשה נפלאה בבורגונדי או בפרובנס יחזרו הביתה ויאמרו שבורגונדי ופרובנס נהדרות, אבל תיירים שיעברו חוויה שלילית בפריז יסיקו שצרפת היא מדינה איומה. כפי שהסביר אלכסנדר דיומא הבן, "אלוהים המציא את הפריזאים כדי שעמים זרים לא יצליחו להבין את צרפת".

מבנה הפנתיאון בפריז. מהמונומנטים הפחות פופולריים של העירצילום: רויטרס

5

המותג של פריז מושך יוזמות מכל הסוגים: זה חודשיים נמכרות לחו"ל אבני כביש מפריז, מאלה שהשתתפו במהפכות השונות, ב–60 עד 150 יורו לאבן. העירייה מחליפה מדי שנה עשר טונות של מרצפות ואבנים, ויזמת תיירות ששמה מרגו סנט־לאג רכשה כמה טונות ומוכרת עכשיו את האבנים אחת אחת. היא ממשיכה בכך את דרכו של "האזרח פלואה", היזם הראשון של העידן הדמוקרטי: ב–1790 החל פלואה למכור אבנים מההריסות של הבסטיליה ברחבי צרפת, עד למעצרו כעבור שלוש שנים. בחקירתו התברר שהאבנים באו רובן ככולן מאתרי בנייה סמוך למוקדי המכירה הפטריוטית.

6

הממשלה הסוציאליסטית של פרנסואה הולנד מנהלת עכשיו את השבועות האחרונים לקיומה והספיקה לשמר את אחד ההישגים הרבים של המהפכה הצרפתית: זכותה של האשה ללבוש מכנסיים. האסיפה המהפכנית אישרה לנשים להתלבש כאוות נפשן, אבל ב–1800 העבירה הממשלה השמרנית צו המכריז על פריז כעיר המחייבת "קוד לבוש מכובד". לפיכך נשים אשר חפצו ללבוש מכנסיים נדרשו להגיש בקשה מיוחדת לראש המחוז. הצו עבר שני תיקונים מינוריים ב–1892, לפיהם מותר לפריזאיות "להתלבש כמו גבר" אבל רק אם הן "רוכבות על אופניים או מחזיקות במושכות של סוס". האיסור הכללי על לבישת מכנסיים נשאר למעשה בתוקף, גם אם נשכח ולא הופעל ב–200 השנים האחרונות. השרה לזכויות נשים, נאז'ה ואלו־בלקאסם, העבירה עכשיו באסיפה הלאומית ביטול מיוחד לצו ההיסטורי ההוא.

7

בין התיירים הישראלים הראשונים שהגיעו לפריז יש להזכיר את הרמטכ"ל יגאל ידין, אשר רואיין ארוכות ב–1951 במגזין הצרפתי "ז'ור דה פראנס" על אהבתו לעיר האורות. ידין הסביר שהוא קרא לבתו, אשר נולדה עם המדינה, בשם הפרטי אורלי, כי דבר לידתה נודע לו מיד עם נחיתתו בשדה התעופה אורלי. שלוחה מכאן ברכה לכל הקרואות בשם הפרטי אורלי, בצד שמחה על כך שיגאל ידין לא נחת בשדה התעופה לה בורז'ה.

כתבות מומלצות

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"