תחת השמש |

שמרנים, הם בכל מקום: ימין וימין נאבקים על הבכורה

באמריקה ובשאר העולם הפוליטיקה העכשווית נראית כמו גן חיות של שמרנים משלל טיפוסים ומינים. וכולם מאוחדים בסנטימנט משותף אחד

עפרי אילני
עפרי אילני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'וד לאו בסדרה "האפיפיור הצעיר"
ג'וד לאו בסדרה "האפיפיור הצעיר"צילום: אי-פי
עפרי אילני
עפרי אילני

כל היועצים הפוליטיים יודעים להגיד: צו השעה הוא לדבר אל ה–base. ממירי רגב ועד דונלד טראמפ, הפוליטיקאים הימנים פונים לגרעין התומכים העמוק שלהם. הם יודעים שעידן הקונסנזוס נגמר. הפנייה אל המרכז, שאיפיינה את הפוליטיקה הממסדית מאז שנות ה–90, איבדה את האפקטיביות שלה: המרכז כבר אינו קיים.

זה ההסבר לאסטרטגיית המלחמה בתקשורת שנוקט יועצו של הנשיא טראמפ, סטיב בנון, בנחרצות הולכת וגדלה. הרעיון שהבית הלבן מסנן כתבים מ"ניו יורק טיימס" או CNN עשוי להישמע בלתי־נתפס לרובם המוחלט של העיתונאים והמומחים. אבל בשביל ה–base של טראמפ, זה נתפס בהחלט. ממילא הם מעולם לא החשיבו את CNN לאמצעי תקשורת לגיטימי. כוכבי הוליווד תקפו את טראמפ בטקס האוסקר? טראמפ לא יגיע לנשף הכתבים של הבית הלבן? ביג דיל. מבחינת התומכים של טראמפ, הילרי קלינטון מפעילה רשת פדופיליה בפיצרייה בוושינגטון. זה הרבה יותר חמור.

סטיב בנון. עידן הקונסנזוס נגמרצילום: איוואן ווצ'י / אי-פי

מהסיבה הזאת ההתרחשויות הפוליטיות מתקיימות לכאורה בשתי מציאויות נפרדות. מקריאת העיתונים וצפייה בערוצי החדשות אפשר להתרשם שהממשל של טראמפ נמצא על סף התפרקות. מדי שבוע מתרחשים שם סקנדלים שהיו גורמים בזמנים נורמליים לזעזוע בקנה מידה שמתקרב לווטרגייט. אבל זה העניין — אלה לא זמנים נורמליים. "The time is out of joint", אמר המלט, "הזמן חורג מהמסלול". הבוחרים אינם מתנהגים כפי שמצופה מהם. אם עשרות־מיליוני התומכים של טראמפ היו נבהלים משערוריות מהסוג שמזעזע את התקשורת, הם היו נוטשים אותו כבר בשבוע השני של מערכת הבחירות. מי שצופה בתוכנית כמו "סאטרדיי נייט לייב" עשוי לחשוב שטראמפ הוא הפוליטיקאי הנלעג ביותר בעולם. למעשה, לא נראה שכותבי התוכנית הסיקו מסקנה חדשה מתוצאות הבחירות. כל הבדיחות של תוכניות הסאטירה הן, בסך הכול, עוד מאותו הדבר. ואם הן לא השפיעו בנובמבר, אין סיבה שהן ישפיעו עכשיו.

התוצאה היא שהימין רק נעשה ימני יותר. הקצה הימני הוא כיום האגף הדינמי ביותר במפה הפוליטית. הוא כמו צמח שמגדל כל הזמן חוטרים חדשים. גם היכולת לבלום את הימין הקיצוני מיוחסת — על ידי התקשורת — בעיקר לימין המתון, לאותם "שמרנים אחראיים" כמו ג'ון מקיין או אפילו רשת פוקס, שאמורים להתעשת ולבלום את ההתפרעויות של טראמפ.

מילו יאנופולוס, ההומוסקסואל הפרובוקטיבי מהאתר השמרני ברייטברט, הפך לכוכב של השמרנים הצעירים בני דור ה–Y, עד שהסתבך בגלל אמירה מהעבר שזוהתה כפדופילית והוקע על ידי השדולה השמרנית הממוסדת. אך פטרונו, סטיב בנון, ממשיך להיאבק בממסד השמרני הישן ומבטיח לשחרר את אמריקה מידי "האליטה התאגידית הגלובלית". הוא מזכיר את אותם "נציונל־בולשביקים" בגרמניה של שנות ה–20, ששילבו בין לאומנות קנאית לקומוניזם נוסח ברית המועצות.

הפוליטיקה האמריקאית היא לא הזירה היחידה שנראית כמו גן חיות של שמרנים. כמעט בכל מקום החזית הפעילה מבחינה פוליטית היא המאבק בין ימין לימין; בין הימין הישן לימין החדש; בין שמרנים קפיטליסטים לשמרנים פופוליסטים. הציבור מוזמן לבחור את השמרן שהוא אוהב, בטעם החביב עליו. לכן יש משהו אירוני בהכרזה על "מהפכה שמרנית" בבית המשפט העליון. מישהו עוד עלול לחשוב שהשופטים בהרכב הנוכחי שאבו את השראתם מכתביה של רוזה לוקסמבורג.

מילו יאנופולוס, כוכב השמרנים הצעירים בני דור ה–Y, שהסתבךצילום: לוקאס ג'קסון / רויטרס

אם נביט על מלחמות התרבות העכשוויות בישראל, נראה שגם כאן הבחירה היא לרוב בין שמרן א' לשמרן ב'. כך למשל, אנו נקראים לבחור צד בהתכתשויות לוהטות בין זמר מזרחי מסורתי, המבקש "להחזיר עטרה ליושנה", לבין עיתונאי אשכנזי המתגעגע לימי "ארץ ישראל הישנה והטובה". מן האגפים סונטים בהם לניניסטים המייחלים להקמתו המחודשת של הקומינטרן, איסלאמיסטים השואפים לייסד מחדש את החליפות ומחבקי עצים המתגעגעים לימים שלפני המהפכה התעשייתית. העתיד מעורר רק חרדות, וכולם כמהים אל העבר. "הבה נהיה כולנו אנטי־מודרנים באופן נחרץ, כך אומרים כולם", ניסח הסוציולוג ברונו לאטור את רוח התקופה.

כמו מלאך ההיסטוריה שתיאר הפילוסוף ולטר בנימין, אנו מביטים בעיניים קרועות לרווחה אל הדור הצעיר וחוזים בטבע מזרים לעברנו טיפוסים רעננים של שמרנים צעירים. הנה, רק השבוע דווח על דגם חדש של שמרן שיצא לשוק: פליאו־קונסרבטיבים שמעלים לרשת ממים על רצח עם ותומכים בפורנוגרפיה. בינתיים האליטה האירופית שולחת את בניה הזכרים ל–Vivarium Novum, קמפוס יוקרתי באיטליה שבו מחויבים התלמידים לדבר זה עם זה בלטינית. מי שנתפס מדבר אנגלית או איטלקית מושעה או נדרש לשנן כמה מאות שורות של קטולוס.

ובעולם הדמיון, הסדרה "האפיפיור הצעיר" — שהופקה בין היתר עבור HBO — מציגה סוג אחר של שמרן חדשני, שעשוי גם הוא להתממש בעולם האמיתי. ג'וד לאו מגלם אפיפיור צעיר ונאה, ששותה דיאט צ'רי קולה ויוצא נגד הממסד המאובן של הוותיקן. אלא שהמהפכה שלו נועדה רק להחזיר את הכנסייה הקתולית לימי גדולתה בימי הביניים. הוא לא מהסס לצאת למלחמה נגד המשטר הדמוקרטי, נגד ההומואים ונגד מאמיני דתות אחרות. הוא דורש מהכנסייה להיעשות שוב בלתי־נגישה ומסתורית. "כל מה שהיה פתוח ייסגר", הוא אומר לחשמנים. "הסובלנות לא גרה כאן יותר. אנחנו מושיטים את היד לאחרים כבר שנים — הגיע הזמן להפסיק. אנחנו לא הולכים לשום מקום — אנחנו כאן... ואין לנו סיבה להביט החוצה". פנייה ל–base, כבר אמרנו?

כל זני השמרנים האלה נושכים האחד את צווארו של האחר, אבל מאוחדים בסנטימנט משותף אחד: השנאה לשמאל. יותר מכל דבר אחר, אולי דווקא זה מעיד על הרלוונטיות של השמאל. שהרי, יש אלף דרכים אל אפילת הריאקציה; אבל רק שביל אחד, מטושטש ופתלתל אל עתידה המזהיר של האנושות.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"