תחת השמש |

אין לאן להימלט: המציאות המדומה רק מסווה את כישלון הטכנולוגיה הקיימת

אנחנו אוהבים לשמוע סיפורים על "מהפכה" טכנולוגית כי אנחנו רוצים להאמין שהחיים שלנו מרגשים, ויותר מזה, עתידניים. אבל צריך להודות: המציאות לא עומדת בהבטחות

עפרי אילני
עפרי אילני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משקפי מציאות מדומה
הזדהות עם האישה הווירטואלית נקשרה לירידה בדעות קדומות נגד נשים בעקבות החוויה של המציאות המדומהצילום: בלומברג
עפרי אילני
עפרי אילני

בשנת 1959, בשיאה של המלחמה הקרה, התקיימה תערוכת סחר עולמית במוסקבה וריצ'רד ניקסון, אז סגן נשיא ארצות הברית, נחת בעיר ובא לביתן האמריקאי. על רקע דגם המטבח הפרברי שהוצג שם נערכה שיחה גלויה בין ניקסון לבין מנהיג ברית המועצות ניקיטה חרושצ'וב, שהונצחה בטכנולוגיית וידיאו צבעונית. חרושצ'וב העולץ לעג לאמריקאים על הטכנולוגיה שהציגו בגאווה רבה כל כך. "זה כל מה שאמריקה יודעת לעשות?" הוא התריס בפני ניקסון, "זה מה שאמריקה מסוגלת, וכמה זמן היא קיימת? 300 שנה? 150 שנות עצמאות, וזו הרמה שלה. אנחנו עוד לא קיימים 42 שנה, ותוך שבע שנים נהיה ברמה של אמריקה, ואחר כך נמשיך הלאה. כשנעבור אתכם נגיד לכם 'היי'".

"ויכוח המטבח" המפורסם של חרושצ'וב נחשב בדיעבד לביטוי של היוהרה הסובייטית חסרת הכיסוי. כמה מהטכנולוגיות של מכשירי החשמל הביתיים שהוצגו בביתן בקושי פותחו על ידי ברית המועצות אפילו בשנות ה–80. אמנם באותה שנה שבה נערכה השיחה הסובייטים שיגרו את העצם הראשון שפגע בירח, אך בעשורים הבאים המדינה הקומוניסטית נותרה כבולה לטכנולוגיות תעשייתיות כבדות כמו טרקטורים ומפעלי פלדה, ולא הצליחה מעולם להשתלב במהפכת המחשוב והדיגיטציה.

ניקסון וחרושצ'וב במוסקבה ב–1959. הבטחות חסרות כיסויצילום: אי־פי

ועם זאת, במרחק כמה עשורים נוספים ייתכן שאפשר למצוא מידה של אמת בדבריו של חרושצ'וב. הטכנולוגיה הקומוניסטית אמנם נכשלה — אבל גם הטכנולוגיה שהתפתחה במסגרת העולם הקפיטליסטי, בהובלת האמריקאים, איכזבה במידה רבה. מי שחי בתחילת המאה שעברה חווה את כניסתם לשימוש של המכונית, המטוס, הרדיו, הקולנוע. אבל למעשה, מאז מלחמת העולם השנייה ההתפתחות הטכנולוגית לא היתה מרשימה כל כך — הרבה פחות ממה שהתרגלנו לחשוב.

המשפט האחרון יישמע מופרך למי שהוצף בתעמולה אינסופית על מהפכות טכנולוגיות וקידמה. גם חסידי הטכנולוגיה וגם מתנגדיה שותפים למוסכמה שאנו עדים לשינויים טכנולוגיים מהירים ודרמטיים. אבל כל זה לא נכון. כדי להכיר בכך צריך להיזכר אילו הבטחות הוצגו על ידי נביאי הטכנולוגיה לפני כמה עשרות שנים. בילדותי, בשנות ה–80, הבטיחו לנו כי בשנות ה–2000 כבר נחזה בערים תת־מימיות, במכוניות מעופפות, בעוזרי בית רובוטיים ובמסעות למאדים. במציאות אנחנו עדיין משתמשים בגרסאות משודרגות של המכונית, של המטוס, של הרדיו ושל הקולנוע מלפני מאה שנה, בתוך אותן תשתיות שהולכות ומידרדרות. פרויקט כיבוש החלל תקוע לחלוטין, וספק אם ייצא אי פעם מהמשבר שבו הוא נתון. אנו צורכים טכנולוגיות מזהמות, בזבזניות ומאוד לא בטוחות, שיוצרות פחות פתרונות ויותר בעיות (כגון השמדת המין האנושי). מעטים מאמינים עדיין שהקידמה הטכנולוגית תפתור את מצוקותיה המהותיות של האנושות. ההבטחה הטכנולוגית הצליחה בעיקר ליצור ציפיות שלא ניתן לממש. צדקה להקת הבריטפופ פאלפ כשאמרה: "גידלו אותנו על המירוץ לחלל, ועכשיו מצפים שננקה בתי שימוש".

לא פלא שמיליונים בעולם כופרים בהישגי המדע וההנדסה ומאמצים מחדש השקפות עולם שגובשו לפני אלפי שנים. הטכנולוגיה פשוט לא עומדת בציפיות. האנרגיה הגרעינית לסוגיה לא הצליחה לספק חלופה לדלקים המאובנים, ואנחנו מתבססים עדיין על ניצול שאריות של אורגניזמים פרימיטיביים שביצעו פוטוסינתזה לפני חצי מיליארד שנה. הרפואה אמנם התקדמה, אבל הסיכוי לחלות בסרטן רק עלה. האנטיביוטיקה תפסיק בקרוב לעבוד, טרם נמצא חיסון לאיידס ואפילו תחליף יותר סימפתי לקונדום לא הומצא — למרות מאמציו של ביל גייטס. מהם בעצם אותם חידושים שמוצגים כזינוק טכנולוגי קדימה — סמיילים חדשים בפייסבוק? האם לא חיינו די טוב בלעדיהם?

כפי שטען הפילוסוף ניק סרניצ'ק (Srnicek), הטכנולוגיות של העידן הניאו־ליברלי לא הביאו לפחות עבודה או לפחות לחץ. "במקום עולם של מסעות בחלל, הלם העתיד ופוטנציאל טכנולוגי מהפכני, אנו חיים בזמן שבו הדבר היחיד שמתפתח הוא גאדג'טים קצת יותר טובים". מספיק להסתכל בפרק השני של הטרילוגיה "בחזרה לעתיד" מ–1989, שבו נזרק מייקל ג'יי פוקס לשנת 2015, כדי להיווכח כמה מעט מהתקוות של לפני שלושה עשורים התגשמו בפועל. טיפולים נוגדי זיקנה, סקייטבורד מרחף ושרוכים שקושרים את עצמם נותרו כולם בגדר הבטחה. למעשה, הטכנולוגיות העיקריות שמוצגות בסרט וכבר נראות מיושנות הן מסך פלזמה והולוגרמה של כריש. כי זו הנקודה: התחום העיקרי שבו הטכנולוגיה אכן התקדמה הוא יכולת ההדמיה.

טכנולוגיות של בריחה

המציאות על פני כוכב הלכת שלנו רק הידרדרה בעשורים האחרונים, אבל ברוני הטכנולוגיה הצליחו ליצור צורות די יעילות של מציאות מדומה ושל בריחה מהמציאות. לדוגמה, ב–1984 הבטיח לי אבי שכשאגדל יהיו רקטות אישיות או מגפיים נוגדי כבידה שישאו אותנו ממקום למקום. נכון להיום, נותרנו צמודים לקרקע. לעומת זאת יש רחפנים עם מצלמות, שמרחפים מעלינו וצופים עלינו מלמעלה. כי זה העיקרון של הטכנולוגיה העכשווית: אנחנו יכולים לראות הדמיה נהדרת של קיום שונה, אבל הקיום עצמו נותר בדיוק אותו דבר. שכלול טכנולוגיות ההדמיה הדיגיטליות נחשב בצדק להצלחה; אך מעטים מעלים על דעתם שמגוון אמצעי הדמיית המציאות נועדו בעיקר להסוות את כישלון הטכנולוגיה, המדע ופרויקט הנאורות.

פארק "סו-ריל" למציאות מדומה בסין. אנשים קונים את הסיפור של מהפכה טכנולוגית כי הם רוצים להאמין שהחיים שלהם מרגשים ועתידנייםצילום: בלומברג

אנשים קונים את הסיפור של מהפכה טכנולוגית כי הם רוצים להאמין שהחיים שלהם מרגשים ועתידניים. המציאות החברתית והפוליטית מבשרת רק ייאוש, אבל בכל חמש דקות בהפסקת הפרסומות מספרים לנו על "מהפכה" חדשה בתחום החיתולים. למעשה, המצב מסביב כל כך עגום, שחברות הטכנולוגיה נאלצות לנקוט אמצעי נואש: להניח לנו כיסוי על העיניים כדי שלא נראה מה קורה מסביב. לכיסוי הזה הם קוראים "משקפי מציאות מדומה", ובאופן מוזר אנשים מוכנים להרכיב אותם מרצונם ואפילו לשלם על זה כסף.

העסקה שמציעה הטכנולוגיה הנוכחית מזכירה סוכן נדל"ן שאומר ללקוח: אני לא יכול לספק לך את הדירה שהבטחתי לך, אבל אתה יכול לראות הדמיה משהו משהו. לאט־לאט אנשים עוברים לגור בהדמיה, מהגרים לתוכה מתוך גיא החורבות שנקרא העולם. בינתיים הם יכולים לחיות שם בכיף. לפחות עד מתקפת הסייבר הבאה.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"