ראיה חותכת |

איך מצטלמים עם אבא שלא ראית מאז שהיית בת חצי שנה

סיוון אלירזי נסעה עד קייב כדי לפגוש את אביה שאותו לא ראתה מאז שהיתה בת חצי שנה, הצילום מספר את הסיפור

טל ניב
טל ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיוון אלירזי, "זיכרון בשלג", מתוך " 10 שעות בקייב", 2016
סיוון אלירזי, "זיכרון בשלג", מתוך " 10 שעות בקייב", 2016
טל ניב
טל ניב

1

את אמא שלה היא מחבקת. כף יד פרושה על ראשה הנשען. את אביה לא בדיוק. אמא שלה משתתפת, נותנת מעצמה. נחשפת כמוה, למענה, בבגד גוף. אביה גם נחשף, אבל לא בדיוק. אמא שלה מבינה את העניין, עושה אמנות בשבילה ואיתה. אביה גם, אבל לא בדיוק. אמא שלה מצולמת אצלה פעמים רבות, אביה פעם אחת. בתצלום הזה מ–2012, שנתיים לפני שסיוון אלירזי השלימה את לימודיה בבצלאל, אמה והיא עומדות על המרפסת בבית באור יום. בתערוכת הסיום במחלקת הצילום הציגה את שתיהן בסדרת תצלומי "טיול משפחות בשבת". מבוימים ומוקצנים, לעתים היא עירומה ואמה לא. סדרה כנה רגשית. בתצלום הזה בובה תקועה בעציץ הירוק, מאחור. כמו תמיד אצלה, אלירזי מחזיקה את חוט המתג של המצלמה. חושפנית־תיאטרלית. עיבוד ויזואלי של אמת־הקשר הנפשי ביניהן, יחסי הכוחות. וגם בחינה של שאלה מתמשכת: מאיפה באה תבנית הגוף. ומנגד — תמונת השלג. את אביה צילמה בשדה תעופה בקייב, בפברואר 2016. הוא לבוש היטב. משקפי קריאה, מסורק. גופה של אלירזי מוטה בנוקשות מסוימת הצדה. הם זה עתה נפגשו, בחניית ביניים של עשר שעות בקייב, לראשונה מאז היתה בת חצי שנה. תצלום משותף עם אב מוכר־לא־מוכר לפני המטוס בשדה המושלג, מספר סיפור בעל עומק רגשי. היא כתבה אלי שהתקשרה אליו בצעד ספונטני: "לא ידעתי אם יגיע, עד הרגע שראיתי את דמותו האלגנטית־עצובה בטרמינל". הוא בא, היא ביקשה שיצטלמו. חוט ההפעלה אצלה ביד גם בפריים הזה. הסלבלד.

"ארכיפלג", מתוך "סדרה ללא שם", 2012

2

ויקטור הסלבלד היה יצרן מצלמות שוודי. מאז 1980 החברה שלו מעניקה פרס של מיליון קרונות לצלמים ידועים. רשימת הזוכים, שבהם רק שמונה נשים, כרשימת קריאת חובה בקורס בתולדות הצילום. מאנסל אדמס ועד וולפגנג טילמנס, כולם רוויי הכרה ופרסים אחרים. ההסלבלד של אלירזי היא מצלמת פורמט בינוני אנלוגית. מצלמה יפהפייה, וכך גם התוצאה שלה. מאפשרת עומק הבעה רגשי באפקט הריאליסטי שלה. הסיפור ממלא את הפורמט. אלירזי, ילידת 1989, מבינה את המצלמה הזאת. באתר שלה אפשר לראות עוד עבודות, דיוקנאות עצמיים. היא יכולה להעמיק עוד בעתיד. יש לה כנות. באתר נפרש סיפור עומק נוסף. אמה, שנראית בתצלום הזה, פגיעה וקשוחה בעת ובעונה אחת, מתוארת בטקסטים מבעד לסיפורה של אלירזי שנפרש בין הערים שבהן נדדו בארץ. הסלבלד.

3

בסטודיו ברחוב אבולעפיה בתל אביב, בבניין של תוכנית התואר השני של בצלאל, אלירזי מציגה תערוכה קטנה משותפת עם אתי לוי, בוגרת המדרשה. לוי, באופן מנוגד ומשלים, עושה אמנות מינימליסטית, קונספטואלית. לתערוכה שלהן (שיש בה תצלומים אחרים) הן קוראות "חלב", ואני חושבת חלב־אם. תצלום של אלירזי ואמה באחד הטיולים, על הקיר. היא דומה־לא דומה לאמה. מספרת להן על הפעם שהבת שלי, שמכירה את אביה, אכלה פרוסת לחם לבן. ואיך היא קמה מהשולחן ומחדרה עלו אז צלילי תלישת פיסות סלוטייפ, "ווטצ, ווטצ", ואיך היא חזרה עם אובייקט קטן על כף ידה: מכונית! גלגלי לחם וגוף לחם נוסע. בערב אלירזי שולחת את תמונת אביה ברזולוציה גבוהה. "אבי היה מיתוס שהידהד תמידית בירכתי המחשבות שלי", כתבה בטקסט שמופיע גם באתר שלה, "מגובה באותה קייב מדומיינת של זהב ושלג, אותה בניתי מאבני הזיכרון של אמי". ועכשיו הזיכרון שלה הוא הסלבלד.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"