יום הולדת שמח לאס-אם-אס

כבר 20 שנה שהמסרונים איתנו, רק כדי שנוכל להימנע מנודניקים

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון עידן
אלון עידן

20 שנה מאז נשלח המסרון הראשון ‏(נכתב בו “חג מולד שמח”‏) ואין סיבה לחגוג. אם כבר, יש סיבה לחשבון נפש. חשבון הנפש צריך להיערך ביחס לסיבת הצלחתו של האס.אם.אס - שיחת הטלפון. חברות הסלולר בעולם יכניסו 150 מיליארד דולר ממסרונים בשנה הבאה, בעיקר כי המוסד שקדם לו הפך מעיק, לעתים בלתי נסבל.

שיחות הטלפון, שבמקור נועדו להעביר מסר כלשהו, הפכו קרקע זמינה לסוגים שונים של הפרעות, בעיקר נרקיסיסטיות, שהשתלטו על מוסד חשוב ורוקנו אותו מתוכן. תסמיני הקריסה מוכרים לכל: אנשים החלו לתאר בטלפון סצנות ארוכות וחסרות ערך מחיי היומיום; לעבד רגשות שוליים על חשבון הזמן של המאזין; ברגעים אבסורדיים במיוחד, אנשים אף החלו להתקשר לאנשים אחרים ופתחו בשאלה: “נו, מה קורה?”

שתי טכנולוגיות חדשות הומצאו כדי למגר את שלוחות הנרקיסיזם שהשתלטו על שיחת הטלפון: השיחה המזוהה והמסרון. השיחה המזוהה איפשרה לזה אשר מאס בהשחתת זמנו הפרטי, לסנן באופן יעיל את הסכנות המגלומניות שארבו לפתחו. בכל פעם ששם נוירוטי/פסיכוטי הופיע על הצג, לחיצה קטנה על כפתור בצבע אדום חרצה את גורלו של המתקשר לשבט. הטירדה הפוטנציאלית הועלמה מהמסך, ובאופן עקיף - אם כי זמני - גם מהתודעה.

אלא שכמו בכל דיאלקטיקה דינמית, מערכת היחסים שבין התופס לנתפס השתכללה: זה שסונן החל לחפש, ובשלב מסוים אף איתר, טכניקות הסוואה ‏(“מספר חסוי”, “שיחה בלתי מזוהה” וכו’‏), שרק גרמו להעצמת מאזן האימה - כעת המסנן יסנן גם מספרים חסויים ושיחות בלתי מזוהות.

למעשה, הטכנולוגיה הדי־בסיסית הזאת - שיחת הטלפון - חשפה שני אבות טיפוס חדשים־ישנים של האדם, הפעם בתצורתם הסלולרית: המסנן והמסונן. המסונן - לכאורה החלש מבין השניים - הוא אותו טיפוס חסר מודעות, שמסרב להכיר בכך שהוא משחית את זמנו של האחר. כמובן שאותו חוסר מודעות עקרוני הוא בדיוק זה שמגן עליו מפני העלבון שכרוך בכך שהוא מסונן ‏(מסוננים מסוימים אף נהנים להתקשר ממספר מזוהה ולחוות את הדחייה כעונג. אבל מאחר שמזוכיזם מלווה לרוב בצל סדיסטי, המסונן יבקש נקמה. לכן, מיד לאחר הסינון, יתקשר ממספר חסוי בתקווה שהמסנן יענה ויתמלא בחוסר נעימות ובבושה‏).

מובן מאליו שגם המסנן - לכאורה החזק בין השניים - נשאב אל תוך המערך הנפשי המעוות של שדה שיחות הטלפון. הוא הפסיק לענות למספרים שאינו מכיר; הוא החל לחוש רגשות אשמה על סינונים מסוימים; בנקודות הקיצון הוא אף החל לפחד לענות לשיחות מזוהות מאנשים שהוא דווקא כן מחבב, ולו משום החשש שבזמן שהוא מדבר, הטרדן יתקשר אליו ולשמע צליל השיחה הממתינה יסיק שהוא אכן מסונן.

הסתאבות המאבק התקשורתי בין המסנן למסונן היא שהובילה להצלחתו הפנומנלית של המסרון. הודעת הטקסט היא למעשה צורה סטרילית - יחסית - של שיח. המסרון מאפשר למסנן להעביר מסרים פשוטים מבלי לבזבז זמן חשוב על האזנה לזוטי דברים המציגים עצמם כבעלי ערך בל ישוער. מצד המסונן, טכנולוגיית האס.אם.אס מאפשרת לו לממש את האובססיות על ידי שליחת כמות גדולה של הודעות טקסט, מבלי שהצד המסנן יוכל לבטלו. ברגעיו הטובים הוא אף יזכה לתגובה קצרה מצד המסנן, כשסמיילי מסוג פאסיב־אגרסיב חותם את התגובה ומעניק נופך רך יותר לאלימות שרוחשת מתחת לפני השטח.

בשנת 2012 צפויים להישלח בסך הכל כ–9.6 ביליון ‏(“טריליון” בספירה אמריקאית‏) הודעות טקסט ברחבי העולם. 9.6 ביליון נראה במציאות ככה: 9,600,000,000,000. כן, עד כדי כך נמאס לנו מהבולשיט אחד של השני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ