המילה |

בני היקר, אתה מפוטר

החברה שמעסיקה אתכם היא לא המשפחה שלכם, גם אם היא מאוד רוצה שתחשבו כך

אלון עידן
מוסף הארץ
מוסף הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלון עידן
מוסף הארץ
מוסף הארץ

“משפחת מעריב” עברה בחודשים האחרונים טראומה. למעשה, “משפחת מעריב” כמעט התפרקה. “משפחת מעריב” עוברת כרגע שינוי צורה שכרוך בפרידה כואבת מבני משפחה רבים. חן קוטס־בר, כתבת “משפחת מעריב”, תהתה לאחרונה: “איך ההרגשה עכשיו? כמו משפחה שמתפרקת. איך מודיעים לילדים? איך מסבירים להם שאף אחד לא שמח... שמעכשיו נגור בשני בתים נפרדים?”

גם “משפחת פניציה” כמעט התפרקה. “המשפחה” נקלעה בשנים האחרונות לקשיים חמורים. בשלב מסוים נראה היה שהמשפחה תיאלץ להתפרק. מיכאל מיורקיס, אחד מבני המשפחה, הסביר לכתבת “משפחת מעריב”, ליאת שלזינגר, ש”אלה החיים שלי. אני פה יותר זמן מאשר בבית. אני רוצה שלא יסגרו. זה כמו משפחה שלי. אני לא אוהב לשבת בבית”. בסופו של דבר נחתם הסכם עבודה בין בני המשפחה לבין קרן פורטיסימו. משפחת פניציה ניצלה. גם ל”משפחת פלאפון” היו תקופות לא קלות, אבל המשפחה התגברה עליהן בצורה מעוררת כבוד. לאחר שצלחה את המשברים, היא אף הכריזה כי “משפחת פלאפון חוגגת איתכם ביחד!!! אל תפספסו!!!” מה לא לפספס? ובכן, “משפחת פלאפון” פתחה שעריה לכל מי שהתעניין באפשרות להיות בן משפחה והזמינה את הקהל הרחב ליום מיונים.

יגאל זוהר עובד ב”משפחת כי”ל”. באתר “שער העיר דימונה” נכתב שמדובר ב”כוכב עולה על המרקע”. הסיבה: זו השנה השביעית שהוא עובד במפעל וכעת נודע שהוא “נבחר לייצג את משפחת כי”ל בפרסומת מדהימה בת דקה. את הפרסומת נראה מחר בדקה לשמונה בערב לפני המהדורה המרכזית של חדשות ערוץ 2”.

חן קוטס־בר בפרסומת ל"מעריב", צילום מסך

ככל שהמשק הופך אכזרי יותר, קר יותר, בעיקר נטול מחויבות לעובדיו - כך פורח השימוש במושגים חמים ומכילים. לפתע כל מקום עבודה הופך ל”משפחה”, וכל עובד הוא ה”אבא” של המפעל או ה”אמא” של החברה. החברות הציניות ביותר, שעבורן העובדים הם שורות אקסל עם דרישות מוזרות ‏(לקחת את הילד מהגן בארבע? אתה רציני?‏); שמפטרות מאות אנשים רק כדי להראות סימני התייעלות - עוסקות בחיתוך סטרילי של עובדים ובמקביל בהחדרה של מושגים “משפחתיים”.

הגדרת מקום עבודה כ”משפחה” היא פעולת מיתוג - הלבשה של דימוי סינתטי אטרקטיבי על תוכן מעליב. מטרת החברות ברורה: ככל שתישתל בראשי העובדים תודעה כוזבת יותר של “בן משפחה”, כך יקבלו ממנו תפוקה טובה יותר. העובד, שהופך בן רגע מסתם שכיר חסר פנים ל”בן” או “אבא”, אמור להזדהות באופן עמוק יותר עם מקום העבודה.

מטרת העל היא לטשטש את קו הגבול המסורתי בין חייו הפרטיים של האדם לבין שעות עבודתו ב”משפחת פניציה/מעריב/כי”ל”, ולהפוך את השניים לעיסה אחת של מחויבות מקודשת בדם. העובדים מקבלים על עצמם את הרטוריקה המשפחתית הכוזבת דווקא משום שהם חשים בצינה המנשבת מעל ראשם וחוששים להיזרק ממקום העבודה. החרדה הנטועה עמוק בלבו של העובד - להיות מפוטר - מבקשת להתאזן על ידי תחושת שייכות, גם אם היא מזויפת. העובד מקווה שהתכונות ה”משפחתיות” הקלאסיות יתממשו: כלומר, שהמחויבות כלפי בני המשפחה תישמר, כך שלא ניתן יהיה לפטרו, כי הרי “משפחה אי אפשר להחליף” וכו’.

כמובן שהאמת הפוכה בתכלית: מקום עבודה מתחיל לעשות שימוש ברטוריקה משפחתית בדיוק כשהוא הופך לבלתי משפחתי. על העובד לזכור: דווקא כשמקום עבודה הופך מנותק רגשית, דווקא כשעלויות העובד הופכות נטל, דווקא כשהשיח שמשתלט בקומות העליונות הוא מתמטי, דווקא כשהפיטורים קרובים מתמיד - דווקא אז מגיחים “אבא”, “אמא” וכל יתר ה”אחים”.

ביום שני השבוע הודיע עופר נמרודי על התפטרותו מדירקטוריון “מעריב”. במכתב שהפנה לעובדי העיתון הזכיר את “האהבה הרבה שיש לי לעיתון ולעובדיו - משפחת מעריב”.

מה קורה במשפחה שלכם? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ