הנאומים של בוגי, המילים של אידר, הכסף של המדינה

כמה כסף קיבל ד”ר דרור אידר, פובליציסט מוביל ב”ישראל היום”, על ברכות שכתב עבור בוגי יעלון, ומדוע זכה לאישור חריג מנציבות שירות המדינה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בשנת 2010 חגג הקיבוץ הדרומי כרמיה 60 שנה להיווסדו, במופע עם שרהל’ה שרון. אורח הכבוד בטקס היה השר משה (בוגי) יעלון, המשנה לראש הממשלה. יעלון נשא דברי ברכה קצרים, 467 מילה. את הנאום לא כתב יעלון בעצמו, אלא כותב הנאומים שהעסיק, ד”ר דרור אידר. על הנאום הספציפי הזה קיבל אידר מהמדינה אלף שקל, לפני מע”מ.

סוגיית העסקתו של דרור אידר ככותב הנאומים של יעלון נדונה בעקבות פרסום בערוץ 10 בתחילת השנה. אידר, מרצה ומשורר, כותב בשנים האחרונות ב”ישראל היום” כתבות ומאמרי דעה, כאחד האידיאולוגים המרכזיים של העיתון. “ישראל היום” ידוע כתומך גדול של בנימין נתניהו וממשלתו.

בעקבות הפרסום נדרשה לסוגיה מועצת העיתונות. בתחילה קבעה כי אין סתירה בין עיסוק כעיתונאי לבין כתיבת נאומים לפוליטיקאים. לאחר מכן הפכה המועצה את דעתה על פיה, וקבעה כי יש מניעה אתית לכתוב נאומים כאלה. אבל אף אחד לא שאל מדוע צריך לבזבז כספי ציבור על הנאומים של משה יעלון.

מסמכים שהגיעו ל”הארץ” מלמדים כי על פי תקנות נציבות שירות המדינה, לשרים אסור להעסיק כותבי נאומים חיצוניים. את נאומי השרים צריכים לכתוב העובדים הקיימים. אבל נציבות שירות המדינה החליטה לאשר באופן חריג את העסקתו של אידר.

ב–1 בנובמבר 2009 התכנסה במשרד ראש הממשלה ועדת יועצים, כדי למצוא מוצא מהסבך. בישיבה נכחו אמנון בן עמי, אז המשנה למנכ”ל המשרד, החשב יוסי שטראוס, דרורית שטיינמץ, ראש תחום תקציבים ופרויקטים, ועו”ד עידו אציל - נציג היועץ המשפטי של המשרד. מסיכום הישיבה עולה כי חיים בלומנבלט, מנכ”ל משרדו של יעלון, פנה לנציבות שירות המדינה וזו אישרה “באופן חריג” העסקת כותב נאומים, מכיוון ש”בלשכת השר לא מאוישת מלוא מכסת העוזרים/יועצים, ומאחר שמדובר בהיקף התקשרות מצומצם”. בפני הוועדה הובאו שלוש הצעות מחיר. בסוף הוחלט לקחת את ההצעה של ד”ר אידר, ולשלם לו אלף שקל בלי מע”מ על נאום של עד 500 מילים, ועוד 500 שקל לכל 500 מילים נוספות. לא פורטו הנימוקים לבחירה באידר.

אידר עבד אצל יעלון שנתיים, ולהלן רשימת הנאומים שכתב: הספד להרוגי הפיגוע בכביש 12 בדרום באוגוסט 2011, ב–1,500 שקל; נאום ביום הרצל ב–1,800 שקל; דברים בחנוכת “גן האחים” לזכר אלירז ואוריאל פרץ בחדרה ב–1,300 שקל; הרצאה על מאמר קיר הברזל של ז’בוטינסקי במכון ז’בוטינסקי ב–2,300 שקל; אזכרה לחללי חיל המודיעין ב–1,300 שקל; דברי ברכה בטקס 30 שנה למועצה האזורית דרום הר חברון תמורת 1,300 שקל ועוד 2,000 שקל על 30 שנה למועצה האזורית שומרון. אידר גם כתב את הדברים שנשא יעלון בלוויית משפחת פוגל, באזכרה של חיים הרצוג, ביום ההולדת של יצחק שמיר, בנאום שכותרתו “צדק חברתי במקורות”, בנאום שנישא בוועידה האוונגליסטית ובאירועים ל–70 שנה להקמת הלח”י ומאה שנה להקמת התנועה הקיבוצית. עוד כתב דברי ברכה לחנוכת אגף בבית חולים של איל”ן, שבעבורם נפרדנו מאלף שקל. בסך הכל, השתכר אידר ב–2010 46,980 שקל, ו-22,388 שקל ב–2011. ב–2012 לא הועסק עוד בתפקיד זה.

מלשכת השר יעלון נמסר בתגובה: “אידר סייע בעבר לשר יעלון בכתיבת נאומים באישור ועל פי ההנחיות. כיום מר אידר אינו מסייע עוד בכתיבת נאומים לשר יעלון, ואת התפקיד מבצע אחד מיועציו של השר. עד כמה שידוע לנו, נאומים נועדו להיקרא באירועים ובטקסים שונים, בהם ימי הולדת ולהבדיל הלוויות ואזכרות, גם אם לטעמם של הכתב ועיתון ‘הארץ’ הם אינם בעלי חשיבות יוצאת דופן”.

אידר אמר למוסף ”הארץ”: "לא כל נבחר ציבור הוא רטוריקן מלידה. כשנציג בכיר של הממשלה מגיע לאירועים כאורח כבוד, חשוב שיכבד את הנוכחים בדברי טעם ממין האירוע ולא בברכות סתמיות. באירועים ציבוריים לא מעטים צפות גם רגישויות אישיות או קיבוציות שיש לתת עליהן את הדעת ולא חלילה להפוך חגיגה למקום מריבה או עלבון. כותרות הנאומים אינן מלמדות על הרקע המיוחד שעמד מאחורי כל אירוע, עניין שהצריך תחקיר וזמן לא מבוטל. נבחר ציבור ישר, המקדיש כל שעה פנויה לטובת החברה והמדינה, ראוי שיותיר את כתיבת נאומיו בידי אחרים ויתמקד בעשייה הציבורית שהיא יקרה לאין ערוך מתשלום לכותב הנאומים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ