האטלס היהודי שהתבלבל

"אטלס עולמי לילדים" מלמד שישראל היא "הגבוהה מכל הארצות" וירושלים היא "מרכז העולם". ואיפה הרי הרוקי? באירופה

עידו קינן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו קינן

“אטלס עולמי לילדים” ‏(הוצאת “דני ספרים”‏) נראה כמו ספר כיפי וחינוכי ללימוד גיאוגרפיה, אולם הקריאה בו מגלה שהוא רצוף אקסיומות דתיות שעומדות בסתירה לעובדות מדעיות ומתובל בשגיאות עובדתיות.

“הקב”ה ברא את העולם בשישה ימים”, קובע האטלס ומביא את סיפור המבול ומגדל בבל כהסבר למגוון העמים, השפות והתרבויות. ישראל היא “הגבוהה מכל הארצות” ובירתה ירושלים היא “מרכז העולם”, נכתב שם ללא תימוכין מדעיים או תנ”כיים.

האטלס, שנמכר ברשתות הספרים הגדולות, מבוסס על אטלס בריטי, עם עריכה מקומית ותוספות על ישראל, היהדות וקהילות יהודיות בעולם שהוסיפה עורכת הספר צ’ פרנקל, גרפיקאית חרדית ששמה המלא ציפי פרנקל. “מה אפשר לעשות בנוגע לספר כזה של אינדוקטרינציה דתית בתחפושת של אטלס?” תהה איתי צור בקבוצת הפייסבוק “חשיבה חדה”, שעוסקת במדע ובספקנות.

“בניואנסים הקטנים אנחנו דואגים שהספר יתאים גם למגזר החרדי וגם למגזר החילוני”, מסביר סמנכ”ל השיווק של “דני ספרים”, אלירן פחימה. “משפטים כמו ‘ישראל היא הארץ הכי גבוהה בעולם’ או ‘מרכז העולם’, זה לא עובדה, זו איזושהי אנקדוטה של אנשים דתיים בעיקר, שלרוב היא לא מפריעה לחילונים”.

"אטלס עולמי לילדים"צילום: עידו קינן

לא ראוי לציין על הכריכה שזה ספר לדתיים?

“ממש לא, להפך. אני חושב שברגע שנעשה את זה, הספר ייצור איזושהי סלידה אצל חילונים - ‘מה אני צריך לקחת ספר שכתובים בו דברים של דתיים’”.

בשיחה נוספת, אחרי שעיין בספר, הודה פחימה כי “זה לא מתאים למגזר החילוני” ואמר שהספר יתוקן או יסומן כמיועד לציבור הדתי.

בין השגיאות אפשר למנות את הכתרתה של אירופה כיבשת הצפופה ביותר ‏(למעשה זו אסיה‏), וכינוי רכס הרי האלפים בשם “הרי הרוקי”. פחימה: “הטעויות העובדתיות נובעות מכך שספרים יוצאים לאור בתקופה מסוימת, והמדע מתקדם”.

אני לא מומחה לגיאוגרפיה, אבל אני די משוכנע שהרי הרוקי אף פעם לא היו באירופה.

“יכול להיות שיש טעות בדפוס”. אחרי בדיקה עידכן פחימה: “זו טעות דפוס במהדורה ישנה שממשיכה להימכר. אנחנו מודעים אליה, ובגרסה החדשה זה ייצא בלי הרי הרוקי”.

אתם עושים עריכה מדעית לספר?

“לא. אנחנו מתרגמים את הספרים מחו”ל, ושם הוא עבר עריכה מדעית”.

הרי הרוקי בלב אירופהצילום: עידו קינן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ