אגד מתקשה להדיר אנשים

חברת אגד הבטיחה להחרים מודעות עם גברים או נשים באוטובוסים שלה בירושלים. היא לא ממש מצליחה

עידו קינן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו קינן

“מבירור שערכנו עולה שזכיין הפרסום על גבי האוטובוסים העירוניים של אגד וכל כלי התחבורה הציבורית בישראל, 'כנען פרסום בתנועה', הוציא בשוגג לירושלים חבילה של 20 הטבות פרסום שהיו מיועדות לאזור הדרום. קבלן ההדבקה שמעסיק כנען, הדביק בשוגג את הקמפיין על 20 אוטובוסים ירושלמיים, בניגוד מוחלט לסיכום הגורס כי בירושלים רבתי לא תפורסמנה תמונות כלל על גבי אוטובוסים עירוניים והפרסום יהיה גרפי בלבד” ‏(דובר אגד, רון רטנר, בתגובה ל-ynet, 10.12.2012‏).

חברת התחבורה הציבורית אגד וזכיינית הפרסום על אוטובוסים כנען נמנעו עד לאחרונה מפרסום תמונות של נשים במודעות על אוטובוסים בירושלים, בכניעה ללחץ של חרדים שרואים בכך פגיעה בצניעות ומוכנים להשחית מודעות כדי להעביר את המסר. תנועת “ירושלים” וחברת מועצת העיר ירושלים, רחל עזריה, עתרו לבג”ץ נגד האפליה, ואגד וכנען הגו מדיניות ערמומית: איסור פרסום תמונות של בני אדם מכל המינים. אין אנשים, אין אפליה, אין מריבות עם חרדים. המדינה, שתמכה בעתירה בנימוק שהדרת נשים מפרסומות על אוטובוסים היא הפרת הזיכיון של אגד, הודיעה לבג”ץ שהיא מתנגדת גם לפתרון החדש, ושאגד חייבת לפרסם תמונות של גברים ונשים. העותרים עדיין מחכים לשמוע איך בכוונת המדינה לאכוף זאת.

אוטובוס של אגד בירושלים
אוטובוס של אגד בירושליםצילום: אמיל סלמן

השבוע עלה על אוטובוסים ברחבי הארץ קמפיין בחירות של ש”ס, שבו מופיעות תמונות של בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן. פעילים נגד הדרת נשים איתרו אוטובוסים עם שלטי הקמפיין בירושלים, והאשימו את אגד שהיא ממשיכה באפליה מתוך הפרת ההחלטה שלה עצמה ‏(אגד, צריך להזכיר, פסלה ב–2008 מודעה שפורסמה בבחירות המוניציפליות שבה הופיעה חברת המועצה עזריה, וזו עתרה לבג”ץ וזכתה‏). דובר אגד הודיע שהמודעות של ש”ס פורסמו בירושלים “בשוגג”, ולדרישת אגד הוסרו אחרי שעות ספורות.

שגגות, מסתבר, הן עניין נפוץ ונזיל באגד, שיצאה בחודש שעבר בקמפיין לשירות אינטרנט אלחוטי חופשי. כאלף מהגולשים שהשתתפו בפעילות הקמפיין נבחרו לככב על ה”פייסבוס” - אוטובוס שכוסה בתמונותיהם ונסע ברחבי הארץ. האם הפייסבוס נסע ברחובות ירושלים? “כן, הוא הגיע לירושלים מספר פעמים”, נמסר לי מדף הפייסבוק הרשמי “אגד Friends”. מסקנה: כדי לפרסם תמונות על אוטובוסים בירושלים, עליכם להיות מפלגה דתית עם אפס נשים ברשימה לכנסת - או אגד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ