לכל איש יש מספר

ישראל עוברת למיקוד של שבע ספרות כדי "להתאים את שיטת חלוקת הדואר להתפתחות האורבנית בשנים האחרונות". אז למה לסין מספיקות שש ספרות?

עידו קינן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו קינן

המיקוד, קידוד של אזורים גיאוגרפיים בספרות ובאותיות לשם ייעול חלוקת הדואר, הומצא באוקראינה לפני 80 שנה. באתר חברת דואר ישראל נכתב כי “המיקוד הוא מספר, המהווה חלק בלתי נפרד מן המען, אשר נועד לסייע בניתוב דבר הדואר לתעודתו”. בתחילת 2013, באישור שר התקשורת משה כחלון, תיכנס אצלנו לתוקף שיטת מיקוד חדשה - שבע ספרות במקום חמש.

סין, מדינה בת 1.34 מיליארד תושבים על שטח של 9.7 מיליון קמ”ר, משתמשת במיקוד בן שש ספרות. ארצות הברית, 315 מיליון תושבים על 9.8 מיליון קמ”ר, משתמשת בחמש ספרות ‏(ב–1983 נוספו ארבע ספרות, אולם הן אופציונליות‏). גרמניה, 81 מיליון תושבים על 357 אלף קמ”ר, שידרגה ב–1990 מארבע לחמש ספרות. שווייץ, 8 מיליון אזרחים על 41 אלף קמ”ר, מסתפקת בארבע ספרות.

ישראל, קצת פחות מ–8 מיליון אזרחים על 22 אלף קמ”ר, מתעקשת לעבור מחמש ספרות, שמאפשרות כמעט 100 אלף מיקודים שונים, לשבע ספרות, שנותנות פוטנציאל של כ–10 מיליון מיקודים - 2 מיליון יותר ממספר התושבים בישראל. אגב, גופים שירצו לקבל הנחה על משלוח דואר כמותי יצטרכו להדפיס על המעטפות שבע ספרות של המיקוד החדש ותשע ספרות של קוד חלוקה - בסך הכל 16 ספרות שמספקות ביליארד מיקודים אפשריים. הו, האפשרויות!

מיסטר זיפ, הקמע של שירות הדואר האמריקאי. מסתדר יפה עם חמש ספרות

הקורא ישראל זיירמן, שכתב לנו על כך, מציע: “ניתן פשוט להקצות מספר מיקוד לכל תושב. כך תהיה דיפרנציאציה מלאה. ניתן לקבוע את המיקוד כמספר תעודת הזהות ‏(שהיא ייחודית, כמובן‏) ולחברות - את מספר העסק. יהיו פחות מספרים לזכור, ובקרוב ניתן יהיה לזהות מיקומו המדויק של כל תושב על פי מיקומו של הסמארטפון, שהוא נושא בידיו, וכך לבצע מסירה לידיו ישירות. זה שיפור!”

מחברת דואר ישראל נמסר בתגובה: “על מנת להתאים את שיטת חלוקת הדואר להתפתחות האורבנית שמאפיינת את ישראל בשנים האחרונות ‏(נבנו שכונות חדשות, נוספו בניינים בתוך השכונות הקיימות ועוד‏), החליטה חברת דואר ישראל על עדכון שיטת החלוקה על ידי הוספת שתי ספרות למיקוד הביתי. בשיטה החדשה מיון הרוב המוחלט של דברי הדואר ייעשה באופן ממוכן וממוחשב, במטרה להגביר את היעילות, האמינות והדיוק במשלוח הדואר”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ