דברים חדשים

קונדום וירטואלי

רוצים להיכנס למיטה עם מישהו או מישהי? אפליקציה חדשה תאפשר לכם לבדוק אם הם סובלים ממחלת מין

דידי חנוך, עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דידי חנוך, עודד ירון

זיגי סטארדסט

מי אמר שאין חדש בחלל? האסטרונאוט הקנדי כריס האדפילד הבטיח לאחרונה לגולשים באתר החדשות החברתי Reddit, שהוא יקליט שיר על סיפון תחנת החלל הבינלאומית. השבוע, הוא עשה זאת.

האדפילד העלה לאתרים יוטיוב וסאונדקלאוד את שירו “Jewel in the Night”, שיר חג מולד מתקתק למדי, שמציג, באופן לא מפתיע, את נקודת המבט של אסטרונאוט שנמצא בחלל בחג המולד. האדפילד דיווח שחוסר המשקל אילץ אותו ללמוד מחדש לנגן בגיטרה, ושבחלל לא צריך רצועה לגיטרה.

נראה שהאדפילד פעיל מאוד באינטרנט בעודו בתחנת החלל. הוא מצייץ בטוויטר, מעלה תמונות ועכשיו גם שירים. הסיפור הזה הוא סוג של תזכורת לכך שאנחנו חיים בעולם של מדע בדיוני. לפני עשרות לא רבות של שנים, המחשבה שאדם יושב בחלל, יקליט שם שיר, ויהפוך אותו לזמין למיליארדים באמצעות חיבור אלחוטי כלשהו - מהחלל! - היתה בלתי נתפסת. או, כאמור, בדיונית.
http://tinyurl.com/chyjd32
http://tinyurl.com/bpapw3p

דידי חנוך

קונדום וירטואלי

אחד מכל ארבעה סטודנטים במכללות בארצות הברית ומחצית מכלל האמריקאים סובלים ממחלת מין, או נשאים של מחלת מין כלשהי. כך לפחות מספרת חברת Giffen, שפיתחה אפליקציה האמורה לסייע במניעת הידבקות על ידי העברת מידע רפואי מצומצם בין פרטנרים אפשריים לפני שהם נכנסים למיטה.

במקור, נועדה האפליקציה בעיקר לרופאים אמריקאים שרוצים גישה זמינה למידע של מטופלים, אבל החברה הוציאה גרסה חדשה בשם MedXCom for Patients, שנועדה למטופלים שרוצים לשלוט בתיקים הרפואיים שלהם.

בתוך האפליקציה משולב כלי שנקרא MedXSafe. הוא מאפשר למשתמשים לדעת מה מצב מחלות המין של הפרטנר האפשרי, על ידי העברת מידע שכולל מספר טלפון, כתובת הדואר האלקטרוני ומידע רפואי מצומצם. העברת המידע בחלק מהמכשירים ‏(כמו הגלקסי S3‏) מתבצעת על ידי לא יותר מנגיעה של שני הסמארטפונים זה בזה. זאת באמצעות תקשורת לטווח קצר מאוד - ‏(NFC) אותה תקשורת שמשמשת בארנקים אלקטרוניים.
הרעיון העומד מאחורי האפליקציה הוא לעודד אנשים להיבדק לעתים קרובות יותר ולהיות מודעים יותר למצבם הרפואי. אולם גם המפתחים מבהירים שהשימוש באפליקציה אינו מספק ערובה למניעת הידבקות, והדרך הטובה ביותר היא, עדיין, שימוש באמצעי מניעה.
www.zik.co.il/2yu
www.medxpatient.com/products/medxsafe

עודד ירון

מחשב עשוי לגו

Raspberry Pi הוא מחשב זעיר עם מעבד לא חזק במיוחד של סמארטפון שעולה עשרות דולרים בלבד. קהל היעד של המחשב אינו הציבור הרחב, אלא המפתחים. הוא נוצר בקוד פתוח, במטרה לעורר פיתוחים יצירתיים.

מחשב מקוביות לגוצילום: אוניברסיטת סאותהמפטו

באוניברסיטת סאות’המפטון בבריטניה נענו לאתגר. הם לקחו 64 מחשבי Raspberry Pi, הוסיפו לכל אחד מהם זיכרון של 16 גיגבייט, ובנו מהם מחשב באמצעות קוביות לגו. החוקרים השתמשו בממשק להעברת נתונים בין המחשבים, כך שהם יכולים לבצע פעולות במשותף. המחשב שנוצר אמנם לא מתקרב בכוחו למחשבי העל מהדור הנוכחי, אבל הוא בנוי על עיקרון דומה, ומצליח לייצר לא מעט כוח. וחשוב מכל, הוא עושה זאת בעלות של 4,000 דולר בלבד.

אין למחשב שימושים מעשיים במיוחד, אבל כפרויקט מדעי המחשב הוא מרתק ויכול בהחלט לשמש ככלי לימודי מוצלח.
www.youtube.com/watch?v=Jq5nrHz9194

דידי חנוך

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ