הפרטי הוא הציבורי

יום אחד אדם מגלה שמשרד האוצר משתמש בחברה שלו כדי לשלם למתחקרים ביטחוניים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בשנת 1990 פתח העיתונאי לשעבר בן ציון ציטרין חברה פרטית בשם “לימון - תחקירים כלכליים בע”מ”. משנת 2009 הוא הפסיק לשלם את אגרת רשם החברות, אך מאחורי גבו של ציטרין, במשרד האוצר, קמה החברה לתחייה: החשב הכללי השתמש בחברה הזאת כדי להסוות תשלומים למתחקרים ביטחוניים.

ראשיתו של הסיפור המוזר הוא ב–2011, אז ביקשו באגף הביטחון של משרד האוצר לבצע סיווג ביטחוני לעובדים בתפקידים רגישים. בארץ קיימים רק 45 מתחקרים ביטחוניים המורשים על ידי השב”כ, ועל כן החליטו במשרד האוצר לוותר על מכרז. במקום זאת, הוחלט לפנות לכל המתחקרים ולדרג את ההצעות שלהם. בכל פעם שיתעורר צורך בכך, יפנו למתחקר שקיבל את הניקוד הגבוה ביותר. במקרה שזה יהיה עסוק, יפנו למתחקר הבא, וכן הלאה. העלות למשלם המסים: חצי מיליון שקל בשנה.

פרטי החברה של ציטרין באתר של החשב הכללי. תעלול נבזי

כמו בכל מנגנון ביורוקרטי טוב, בחשב הכללי פנו לוועדת הפטור המשרדית בבקשה לפטור את המתחקרים מלעבור מכרז. הפטור ניתן. אך לפי תקנות המכרזים, יש לפרסם פטורים לציבור במערכת הפטורים באתר החשב הכללי הפתוחה לציבור. אז איך מפרסמים לציבור את המידע החסוי משהו על המתחקרים הביטחוניים? מאן דהוא באוצר מצא פתרון יצירתי.

התשלומים במערכת נרשמו על שם “לימון - תחקירים כלכליים בע”מ”. תחת הסעיף “מהות ההתקשרות” נכתב: “מכרז סגור לביצוע תחקירים”. תחת הסעיף “נימוקים לבקשת הפטור”, נכתב כך: “מצורף פרוטוקול ועדת מכרזים - נבחר תאגיד פיקטיבי. מדובר במאגר סגור של השב”כ לצורך ביצוע תחקיר”.

לא ברור מדוע זה נעשה בשם לימון, יש הגורסים שזהו שם קוד לאנשי שב”כ. אחרים טוענים שזה סתם יד המקרה. כך או כך, התוצאה מוזרה יותר מהמקור - מה מושך יותר תשומת לב באתר החשכ”ל, פטור זניח לתחקירים ביטחוניים, או הודאה על בחירת חברות פיקטיביות במכרז?

בצד ההשתעשעות מחוכמת פקידי האוצר, הסיפור טומן בחובו אלמנט בעייתי: “לימון תחקירים כלכליים” היא חברה אמיתית, שבעליה לא אישר לאוצר להשתמש בשמה. ציטרין, ששמע ממוסף “הארץ” על הסיפור, זועם: “אני המום מגניבת הזהות שלי ללא ידיעתי ובוודאי ללא הסכמתי. אני מזועזע מעזות המצח והציניות של מי שנטלו חלק בתעלול הנבזי הזה. אחרי שאוועץ בעורכי־דיני אפעל משפטית לצמצם את הנזק שכבר נגרם לי ועוד עלול להיגרם לי”.

במשרד האוצר ניהלו השבוע דיאלוג ארוך עם מוסף “הארץ” בעניין, שבו נמסרו הסברים מסוימים לאופן שבו קרתה התקלה. באופן רשמי נמסר: “מדובר בטעות טכנית של הקלדה שגויה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ