עיקרון הסלקטיביות של פרופ' אומן

פרופ' ישראל אומן, שחתם על עצומה המתנגדת לחרם אקדמי, החרים כנס באוניברסיטה העברית

אורי בלאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי בלאו

ביום רביעי שעבר נערך באוניברסיטה העברית בירושלים כנס שבו הושק ספרו של פרופ’ אייל וינטר, “רגשות רציונליים: איך הרגש מצליח במקום שבו השכל נכשל”. בספר מוצגות דוגמאות הקשורות לאביו של וינטר, שהיה תלמידו של פרופ’ משה צימרמן - ראש הקתדרה ללימודי גרמניה. צימרמן עצמו הוזמן לדבר בכנס. בנוסף אליו הוזמנו לנאום גם נשיא האוניברסיטה פרופ’ מנחם בן ששון, חתן פרס נובל לכלכלה פרופ’ ישראל אומן ואחרים. אלא שזמן קצר לפני תחילת האירוע הודיע אומן למארגנים כי הוא אינו מוכן לשבת על אותה הבמה עם צימרמן. אותו אומן חתם בסוף שנת 2010, יחד עם עשרות חתני פרס נובל אחרים, על עצומה שיצאה נגד חרם אקדמי ובה נאמר כי “חרם אקדמי ותרבותי מנוגד לעקרונות של חופש אקדמי ומדעי”. וינטר, בדבריו בפני הקהל, הסביר בקצרה מה אירע והמארגנים - שכבר הפיצו את ההזמנה לכנס שבה מופיע שמו של אומן כאחד הנואמים - הספיקו להזמין מרצה אחר במקומו.

פרופ’ ישראל אומן. לא שכח ולא סלחצילום: תומר אפלבאום

ברקע הדברים עומד אירוע שהתרחש לפני קרוב ל–18 שנה, באפריל 95’. צימרמן אמר אז בראיון לעיתון “ירושלים” ש”יש מגזר שלם בחברה הישראלית שללא היסוס אני קובע כי הוא העתק של הנאצים. תראה את ילדי חברון, הם בדיוק כמו נוער היטלר. מנפחים להם מגיל אפס את השכל על ערבים רעים, על אנטישמיות, על איך כולם נגדנו. הופכים אותם לפרנואידים בני גזע עליון, בדיוק כמו נוער היטלר”. בעקבות הראיון התעוררה סערה ציבורית ועלתה דרישה מצד פרופסורים להדיח את צימרמן מהאוניברסיטה. בסופו של דבר צימרמן שמר על מקומו באוניברסיטה וגם תביעת לשון הרע שהגישו נגדו מתנחלים מחברון ומקרית ארבע הסתיימה בניצחונו.

אלא שמתברר שאומן לא שכח ולא סלח. “אני חשבתי שהאיש סוף סוף התיישב בדעתו כי לפני בערך 15 שנה הוא היה מראשי המבקשים לזרוק אותי מהאוניברסיטה בגלל העמדות הפוליטיות שלי”, אומר צימרמן. אבל ביום השקת הספר, “ברגע האחרון, בחוסר נימוס ובחוסר התחשבות מופגן בחתן השמחה הוא אמר שאיתי הוא לא מוכן לשבת יחד באותו מקום. אני תוהה אם אני לא צריך להתלונן בפני ועדת האתיקה של האוניברסיטה על התנהגות שאינה הולמת קולגה”.

מלשכתו של אומן נמסר כי הוא אינו מעוניין להגיב לדברים. גם וינטר סירב להתייחס לנושא. מדוברות האוניברסיטה נמסר כי “האוניברסיטה העברית מתנגדת לחרמות אקדמיים ורואה חשיבות בקיום שיח אקדמי פורה בין כתליה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ