סוס הזהב כבר לא ידהר

יואב בן דב, אמן תל אביבי, עבר לרכב על אופניים והפך את הטנדר שלו ליצירת אמנות מוזהבת בשכונת שפירא. בעיריית תל אביב לא אהבו את המהלך

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

לפני כמה שנים החליט יואב בן דב, אמן תל־אביבי, שיחס המשקלים בינו לבין טנדר המיצובישי שלו אינו הגיוני. “חשבתי שזה מופרך שבשביל שאני, 70 ומשהו קילו, אגיע למקום כלשהו, יסחוב אותי משהו ששוקל 1.24 טון, רק בשביל הנוחות שלי”, הוא אומר. בן דב השבית את המכונית ועבר לרכוב על אופניים, ואת הטנדר החליט להפוך ליצירת אמנות שנשאה את השם “סוס הזהב”. “יכולתי למסור אותו בעצמי למגרש הגרוטאות, אבל אני אמן וחייב להתחכם, ורציתי להגיד משהו, לא סתם להעיף. אז אחרי שעשיתי איתו טיול בכל הארץ ציפיתי אותו לגמרי בזהב, אטמתי אותו בזהב”.

היצירה השתתפה בכמה תערוכות חוצות, חלקן ביוזמת עיריית תל אביב, ועמדה אחר כבוד בשדרות רוטשילד וגם סמוך לבניין העירייה. לפני כשנתיים העביר בן דב את המכונית המוזהבת לגינה ציבורית בשכונה שבה הוא מתגורר, שכונת שפירא בתל אביב. את נוכחותה בשכונה משווה בן דב לזו של כיפת הסלע בירושלים, חפץ גדול מנצנץ באור מוזהב, ששימש לדבריו נקודת מפגש לצעירי השכונה וגם נקודת ציון שסייעה לאנשים להתמצא באזור.

"סוס הזהב" לפני הגריטהצילום: מורן שוב

לפני כשבועיים החלו לבנות במקום הגינה הציבורית בניין מגורים, ובן דב הזיז את סוס הזהב לגינה סמוכה. לדבריו, מנהלת הרובע אישרה לו את הצבת המכונית בגינה שאליה העביר אותה. אחרי שבמשך שנתיים לא אירע דבר ליצירה שלו בן דב קלט בוקר אחד שהסוס שלו נעלם. בהתחלה הוא חשב שמישהו חמד את הזהב, אולם די מהר התברר שמי שלקח את הטנדר בכלל לא שם לב במה הוא מצופה. היו אלה נציגי מחלקת שיפור פני העיר של העירייה, שהחליטו שהטנדר מפר את שלוות השכנים, והעבירו אותו לגריטה אצל קבלן ברזל. כשבן דב איתר סוף סוף את הסוס שלו כל מה שנותר ממנו הוא קוביית מתכת מעוכה וזהובה.

הנימוק של העירייה היה שבן דב חנה במקום אסור. מבחינתו, האירוע הוא הוכחה נוספת לאופן שבו העירייה פשוט לא רואה את שכונות דרום תל אביב ותושביהן. “נראה כאילו העירייה רוצה להבריח את האנשים מהשכונה הזאת והיא נוקטת אמצעים כוחניים. זו השכונה הכי צפופה ודווקא פה בונים דיור ציבורי, במקום שבו היתה גינה, בשכונה שאין בה כמעט שטחים ירוקים. כדי לסלול שביל אופניים רמסו ברגל גסה את הרחוב הראשי של השכונה. זה גישות מאוד כוחניות כלפי השכונה, וזה נותן גושפנקה לקחת את הדבר הזה ולהעיף אותו, כי אין פה אנשים. אנשים פה שקופים”.

"סוס הזהב" אחרי הגריטהצילום: מורן שוב

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: הגריטה נעשתה במהירות יתר והעירייה מצרה על כך.

עם זאת הצבה של פסל במרחב הציבורי בעיר תל אביב־יפו חייבת להיות כפופה לאישור ועדת הפסלים העירונית. הובהר למר בן דב כי עליו לפנות באופן מסודר לעירייה, ושאם יציב את הפסל על דעת עצמו הפיקוח עלול לפנותו מהמקום.

אף על פי כן, הרכב ננטש בגינה ציבורית בניגוד לחוק, ולאחר שהגיעו כ־6 פניות למוקד העירוני, נגרר הרכב כחוק והועבר לגריטה. למר בן דב ניתנה לפנים משורת הדין אפשרות לשחרר את רכבו עד לתאריך 4.1.13 וכאשר מר בן דב לא ביצע זאת, הרכב הושמד חלקית. למר בן דב ניתנה האפשרות לקחת את החלקים הנותרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ