ההאקר הלמו ממשיך לשגע את המשטרה

משה הלוי ("הלמו") הפיל על משטרת ישראל עבודת נמלים. והכל בצו בית משפט

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

באוגוסט 2012, נעצר ההאקר משה הלוי, “הלמו”, בידי המשטרה בחשד שפרץ למערכת “נט המשפט” ועמד מאחורי הפצת כתב האישום של פרשת האונס בחניון לב העיר בתל אביב. בצו בית משפט יצאו חוקרי המשטרה מביתו של הלמו כשבידיהם שני דיסקים קשיחים שמכילים יותר מ–21 אלף קבצים שונים.

הלמו, שלו ניסיון רב עם חוקרי המשטרה, עתר לבית משפט השלום בתל אביב בדרישה לקבל מהמשטרה את החומרים האישיים שלו. הלמו טען בעתירה שהקבצים שלו משמשים אותו לניהול חייו היומיומיים. המשטרה התנגדה תחילה לבקשה וטענה שכל החומר שמצוי בידיה חשוד, אולם השופטת לימור מרגולין־יחידי לא השתכנעה ואמרה שלא ייתכן שכל עשרות אלפי הקבצים שבידי המשטרה חשודים כקבצים שיש לחקור אותם.

משה "הלמו" הלוי. מספק עבודה למשטרהצילום: מוטי קמחי

כשהבינו במשטרה שהלמו הצליח פעם נוספת לתפוס אותם בקלקלתם החליטו החוקרים להציע רעיון אחר. הם דרשו מהלמו רשימה של הקבצים החשודים ובתמורה הוא יקבל את הקבצים האישיים שלו. הלמו טען בבית המשפט שהוא אינו יודע מהם הקבצים החשודים ושתפקידה של המשטרה למצוא את מה שהיא מחפשת. השופטת עברה על פרטי החקירה וגילתה שלאחר ארבעה חודשים עברו החוקרים רק על כמה מאות קבצים מתוך עשרות אלפים. השופטת סברה שקצב החקירה אינו מספק וטענה שמיון הקבצים הוא הליך יחסית פשוט.

במשך כל השנים, למרות הניסיונות שלה לשים עליו את ידה, הלמו מעולם לא הורשע בעבירות מחשב. מי שייצג אותו בכל ההליכים המשפטיים היה עו”ד בועז גוטמן, קצין בכיר לשעבר במשטרה שהקים את יחידת עבירות המחשב ביחידה לעבירות הונאה. עו"ד גוטמן עצמו אף נעצר בזמנו יחד עם הלמו ושוחרר במהרה.

השופטת שהופתעה מקצב הפעילות הלאה של המשטרה, קבעה ליחידת ההונאה במחוז תל אביב את סידור העבודה לשבועות הקרובים: בהחלטה קבעה שכל שבוע יהיה על היחידה החוקרת לעבור על 2,000 קבצים ממחשבו של הלמו. מתוך אותם קבצים יהיה על המשטרה לברור את הקבצים החשודים, ואילו הקבצים שאינם חשודים יועברו באופן מידי להלמו.

מכיוון שמדובר בעשרות אלפי קבצים, ניתן להניח שבחודשים הקרובים לא יוזמן הלמו לחקירות. הוא יישב בביתו והחוקרים ייאלצו להעביר את השעות הקטנות של הלילה במשרד ולעבור על כל קובץ וקובץ בפינצטה, בניסיון לעמוד בדד־ליין שבית המשפט קבע להם.

תגובת המשטרה: “בעקבות החלטת בית המשפט פנתה היחידה החוקרת מספר פעמים אל החשוד על מנת שיסור למשרדיה כדי לקבל את החומרים שאינם מוגדרים לצורכי חקירה או המשמשים כראיות, אולם עד כה החשוד לא הגיע לקבלם”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ