לך תוכיח שאין לך טלוויזיה

האם אתם צריכים להתקשר כל שנה לרשות השידור ולהצהיר שאין לכם טלוויזיה, כדי שלא תחויבו לשלם אגרה? תלוי את מי שואלים

עידו קינן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו קינן

בסוף השנה שעברה דפק נציג של רשות השידור על דלת ביתו של אדיר ונונו. “הוא נראה כמו ילד בן 16 ולבי נכמר עליו”, מספר ונונו. “שמעתי את השכנים צועקים במורד הבניין, ואמרתי, נגזר עלי, הוא כבר פה, אני אכניס אותו. הוא אמר, ‘אם לא תיתן את הפרטים שלך תשלם כפלי קנס’”. ונונו הצהיר בפני הנציג שקיבל את הטלוויזיה מהוריו שבעה שבועות קודם לכן ושהוא נכון לשלם את האגרה לתקופה הזאת.

כמה שבועות אחר כך הגיעה דרישת התשלום: 846 שקל, רטרואקטיבית לשנה וחצי אחורה. “מאחר שאני אדם שומר חוק, הכנסתי אותו הביתה והצגתי את המקלט שיש ברשותי”, כתב ונונו במכתב לסמנכ”ל הגבייה של רשות השידור, אברהם כ”ץ. “הכנסתי את הנציג שלכם לנכס הפרטי שלי למרות שלא היתה לי שום חובה לעשות את זה. ניצלתם את העובדה שפתחתי בפניכם את הדלת והחלטתם לגבות ממני לא רק את הכספים שמגיעים לכם אלא גם כאלה שלא מגיעים לכם - המסים הרטרואקטיביים. המסקנה היא שמי שמציית לחוק מקבל עונש ומי שמתעמר בנציגי החוק יכול לחסוך עוד קצת כסף”.

בניין רשות השידור בירושלים. מתקשרים, שלום, זהו צילום: יעל אנגלהרט

ונונו התקשר לאגף הגבייה לנסות לשכנע את הרשות לפעול בהיגיון. בתום שיחה ארוכה ומייאשת אמרה לו הנציגה חן: “חובת ההודעה היא עליך. אם אין לך טלוויזיה, היית צריך להודיע משנת 2011 שאין לך טלוויזיה. לא הודעת, יש לך חוב”.

ונונו רצה לוודא ששמע והבין נכון את הדרישה המופרכת: “כל שנה אני צריך להתקשר לרשות השידור ולהגיד, ‘שלום רשות השידור, אדיר אין לו טלוויזיה’?” חן אישרה: “כן, להגיד שאין לך טלוויזיה. וזה לא פרוצדורה כזו קשה. מתקשרים, שלום, זהו, רואים בדיווחים”.

“אין על האזרח חובה להודיע שאין לו מקלט טלוויזיה”, מבהיר עו”ד אילן בומבך, שעוסק בנושא ואף כתב מדריך להתמודדות עם דרישות האגרה של רשות השידור. “חובתו להודיע בכתב לרשות השידור, בתוך 30 ימים מיום קבלת המקלט, שהוא רכש אותו. אם האזרח לא מסר הודעה כזו, יראו את המקלט כנרכש בשעת הייצור שלו, אלא אם הוכיח מחזיק המקלט שרכש את המקלט מאוחר יותר”.

מרשות השידור נמסר בתגובה: “על פי החוק חייב כל אזרח להודיע לרשות השידור תוך 30 יום מהרגע שקיבל להחזקתו מקלט טלוויזיה. החוק אינו מחייב את האזרח להודיע על כך שאינו מחזיק במקלט טלוויזיה. עם זאת, אם התגלה כי בביתו של אזרח קיים מקלט עליו לא הצהיר ודיווח, החוק מתיר לגבות את האגרה משנת הייצור המופיעה על גב המקלט.

“רשות השידור נוהגת לשלוח ‘מכתבי גישוש’ לאזרחים שלגביהם אין לרשות מידע ודאי על כך שהם מחזיקים במקלט, והודעות אלה מאפשרות להם להצטרף לרשת המשלמים ולשלם את האגרה כחוק”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ