דברים חדשים |

להדפיס תאי גזע ובסיס על הירח

סוכנות החלל האירופית בודקת איך ניתן להדפיס מבנים מחומרים שנמצאים על הירח בעוד שחוקרים מדפיסים תבניות מתאי גזע, שיוכלו להתפתח לכל סוג של תא

דידי חנוך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דידי חנוך

בין הטיפות

חברת דייסון מפורסמת בכך שהיא מזיזה אוויר ממקום למקום. כשהיא יונקת אותו היא מייצרת שואבי אבק. כשהיא מוציאה אותו היא מייצרת מייבשי ידיים לשירותים ציבוריים. עכשיו מנסה החברה לפתור בעיה שרובנו לא ידענו שאנחנו סובלים ממנה: ידיים רטובות בין הכיור למייבש הידיים.

מייבש הידיים החדש שלה הוא חלק מהברז, ומספק שני סילוני אוויר חמים משני צדי הברז. כך תוכלו לייבש את הידיים במקום שבו שטפתם אותן. המייבש דוחף אוויר חם במהירות של 675 קמ”ש ומבטיח ידיים יבשות תוך 12 שניות.
פרט למזעור המרשים של המנגנון קשה לראות כאן חידוש טכנולוגי אמיתי. ועדיין, יש משהו מרשים מאוד בעצם העובדה שהחברה הצליחה לחדש בתחום שבו “חדשנות” היא לא מילה שאנחנו מצפים להיתקל בה מחוץ לעולם הפרוע והמוזר של אסלות ביפן.
www.zik.co.il/32q

להדפיס ירח

בשבוע שעבר נכתב כאן על הרובוט שיעזור למצוא מים בירח. השבוע מגיע סיפור נוסף הקשור לעתיד האנושות וללוויין הגדול של כדור הארץ. סוכנות החלל האירופית בוחנת את האפשרות לבנות בסיס על הירח באמצעות מדפסת תלת ממד. הסוכנות ערכה ניסוי בעזרת חברת הארכיטקטים Partners & Foster וחברת המדפסות התלת־ממדיות הבריטית Monolith. לצורך הניסוי נדרש חומר גלם הדומה למה שניתן למצוא על הירח. החומר שנבחר היה סלע בזלתי מהר געש במרכז אירופה, שלפי אנשי חברת ההנדסה Alta SpA האיטלקית תואם את הרגולית ‏(אדמת הירח‏) ב–99.8%.

בניסוי יוצר חומר בנייה במשקל 1.5 טון, והמדפסת הדפיסה חומרים להרכבת בסיס במידה כזאת שסיפקה את סוכנות החלל. הסוכנות הרכיבה צוות שימשיך לפתח את הרעיון. אם מדפסות ידפיסו את הבסיס, ורובוטים יבנו אותו ויפיקו מים מהאדמה, יכול להיות שנראה בסיס ירח בעתיד הנראה לעין. זה ייקח שנים רבות, אבל לפחות נראה שסוכנויות החלל השונות פועלות בכיוון.
www.zik.co.il/32q

להדפיס תאי גזע

בסיס על הירח שמודפס בתלת ממד זה מרשים. הדפסת תאי גזע אנושיים במדפסת תלת ממד? עוד יותר מרשים. אתר Popular Science מדווח השבוע על מחקר באוניברסיטת הריוט־וואט בסקוטלנד, שבמסגרתו הצליחו חוקרים להדפיס תבניות שנקבעו מראש מתאי גזע אנושיים, כאשר המדפסת מדפיסה קבוצות של חמישה תאים, ועליהם חומר שהחוקרים מכנים “דיו־ביולוגי”. החוקרים אומרים שלאחר שיודפסו לצורה הנכונה תאי הגזע יוכלו להתפתח לכל סוג של תא הדרוש בגוף.

באופן זה הם מקווים לייצר רקמות חדשות ולמלא פערים באברים קיימים. לדוגמה, הם מאמינים שהטכנולוגיה הזאת תוכל יום אחד להחליף את התאים שאובדים במחלות ניווניות כמו אלצהיימר, לרפא סוכרת ועוד. הם מקווים שיוכלו לייצר איברים להשתלה לפי דרישה, ללא סכנה של דחיית האיבר.

בינתיים התקווה היא ליצור רקמה אנושית פעילה, שעליה ניתן לנסות תרופות חדשות במקום לנסות אותן על בעלי חיים.
www.zik.co.il/32s

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ