סמול טוק |

בואי נימלט מהאספלט הסיני

מאות מיליוני סינים חיים בכפרים. העיתונאית רחל בית אריה יצאה מהעיר למסע של חצי שנה

עידו קינן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו קינן

מה עשית בסין?

“נסעתי ככתבת לבייג’ין, שהיא סין האורבנית, הממוקדת בפיתוח, בהתקדמות העסקית והטכנולוגית ובצמיחה של המעמד הבינוני של 300–400 מיליון אנשים. שאלתי באיזשהו שלב, מה עם המיליארד סינים שעדיין בפאזה אחרת? מזה נולד המסע. כתבתי משם בלוג שבועי לצ’יינה דיג’יטל טיימס, פרויקט של אוניברסיטת ברקלי בקליפורניה שמתעסק בסין מזוויות לא שגרתיות”.

מה הדבר שהכי יפתיע ישראלים לשמוע על סין הכפרית?

“עד כמה האנשים שם אופטימיים בגדול. ודווקא הרבה פעמים אנשים שהחיים שלהם מאוד קשים, היחסים עם השלטון לא כל כך טובים, יש טענות, הם סובלים מזיהום אוויר ומים, הרבה דברים לא התפתחו כמו שהם חשבו. אבל יש המון המון אופטימיות - ‘לילדים שלנו יהיה יותר טוב מאשר לנו’”.

מה גילית שם שלא ידעת קודם?

צילום: בועז ארד

“יש מקומות שננטשו והשלטון מבחינתם זה ראש הכפר שלהם. אין להם שום עניין מעבר אליו ולקהילה שהם נמצאים בה. סינים עירוניים לא יודעים שום דבר על המקומות האלו וזה לא מעניין אותם. זה לא שתי ארצות, אלה שני עולמות שונים”.

הסינים הכפריים יודעים שהמערב חושש מסין?

“הרבה אומרים ש’ארצות הברית רוצה לעצור אותנו כי אנחנו הולכים לעבור אותם’, יש המון פטריוטיות. אבל הם יודעים מעט מאוד על מה שקורה במערב, בערך כמו מה שאנחנו יודעים על סין. יש תחושה שהמקום הוא בתנועה קדימה, אנשים עם המון דרייב, רוצים להתקדם, הצריכה עולה גם במקומות העניים - יותר טלוויזיות ומכוניות ומכשירי חשמל. אבל רואים גם בצורה מאוד חריפה את כל הבעיות הקשות של סין - הפקעת אדמות, קיטוב חברתי, זיהום, אלו שלא ברור איך אפשר להתגבר עליהן”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ