אזעקת אמת |

נעזור לזועבי’ז לעזור לעצמם?

שיחת נימוסין של ראש הממשלה המיועד עם ראש סיעה ערבי מניבה אמירה לא מחייבת על פיתוח. מה עומד מאחוריה?

מייקי דגן
מייקי דגן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקי דגן
מייקי דגן

ראש הממשלה התקשר השבוע ליו"ר חד”ש, ח”כ מוחמד ברכה, ואמר לו כי הוא רואה את עצמו “ראש ממשלה של כל האזרחים בישראל וכי הוא רואה חשיבות גם לפיתוח הישובים הערביים בישראל”. ראש הממשלה גם אמר לברכה כי הוא מבין ש”חד"ש תהיה באופוזיציה”.

עוד לא גוועו הדי הביטוי “זועבי’ז” שהדהדו מפיו של יאיר לפיד ברחבי הארץ, וכבר נאלץ - וכנראה שנאלץ היא המילה הנכונה בהקשר זה - ראש ממשלתנו היוצאת וזו הקרבה להתקשר לחברי כל הסיעות. אז מה כבר אפשר לומר לזועבי’ז? למלמל משהו על שוויון ועל פיתוח. הביטויים “השקעה ופיתוח” הם כמעט תמיד סקטוריאליים. תל אביב כבר מפותחת וכבר השקיעו ומשקיעים בה. ובסקטור היהודי אין כל כך יישובים לא מוכרים, לא מסומנים או לא מחוברים לחשמל.

והרי הנתונים: ככלל, ב־2012 חלה אמנם עלייה בתקציבים הייעודיים בתחום הפיתוח ליותר מ־6.25% מתקציבים אלו. זאת, לעומת פחות מ־5% בשנת 2011. נתון זה מטעה, משום שכמחצית מהסכום הוסט מתקציבי השנים הקודמות - כלומר גם היעדים בשנים קודמות נותרו על הנייר.

לפי דו”ח מרכז מוסאווא מתחילת 2012, תקציב מינהל מקרקעי ישראל לשנת 2012, שעמד על 5.5 מיליארד שקל, טומן בחובו הפתעה: התקציבים המסומנים ליישובים הערביים עומדים על סכום מרשים של כ־500 מיליון שקל, אולם מרביתו מיועד לפינוי היישובים הלא מוכרים בנגב. במשרד לפיתוח הנגב והגליל, ראוי לציין, לא מסומנים תקציבים לאוכלוסייה הערבית.

לפי אותו דו”ח, תקציב פיתוח התיירות הכולל בישראל הוא 88 מיליון שקל, ורק חלק קטן ממנו יוקצה לתיירות ערבית. משרד החקלאות מקצה רק 479 אלף שקל לבני מיעוטים מתוך מענקים בסך 137 מיליון. עוד עולה ממנו כי שיעור הבתים ביישובים הערביים שאינם מחוברים לביוב המרכזי עומד בממוצע על 27%. השיעור הגבוה ביותר נמצא ברשויות בנגב, שם כמעט מחצית מהבתים של אזרחים ערבים ‏(46%‏) לא מחוברים לרשת ארצית. אכן, טעון פיתוח.

ממחקר אחר של עמותת סיכוי מ־2011 עולה כי משרד הרווחה העביר 451.6 מיליון שקל לטובת שירותי שיקום ברשויות המקומיות ב־2009. הרשויות הערביות קיבלו כ־9.5% מהסכום, אף ששיעור הנזקקים בהן לשירות זה הוא 28.8% מכלל הנזקקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ