היעילות המפתיעה של ישראל כץ

תגובות זועמות להתנהגות לא רגישה של שר התחבורה נמחקו במהרה מעמוד הפייסבוק שלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השבוע שודר בתוכנית “עובדה” תחקיר שעסק ב”ציר המוות” בפתח תקוה ותיאר את אוזלת היד של הרשויות מול התכנון הלקוי של הציר, שבו נהרגו 17 אנשים. הסיפור סופר באמצעות הטרגדיה של מלכה חכם, ששני בניה הם ההרוגים האחרונים שם עד כה. מה שהקפיץ רבים מהצופים היה שיחת טלפון בין גב’ חכם לשר התחבורה ישראל כץ. בשיחה מספרת לו חכם על מכתב שנשלח למשרדו בנוגע לסכנה, ואילו כץ מנסה להתנער ממנה. כך הסתיימה השיחה:

כץ: “אני לא יודע למה את עושה את השיחה הזאת. אני מקווה שהיא לא מלווה בעוד מאזינים והקלטות וכו’. אני מקווה שאת לא עושה שימוש כזה ב... בזכר בנייך, ילדייך היקרים. אז אני משתתף בצערך ובזה אנחנו נסיים”.

חכם: “אני מקווה שאתה לא תסגור לי עכשיו את הטלפון”.

כץ: “אני כרגע פשוט עסוק”.

חכם: “לא, אז אני בכל זאת מקווה שלא תסגור לי את הטלפון”.

דף הפייסבוק של ישראל כץ לפני מחיקת התגובות. לחצו להגדלה

כץ: “אני מציע שתתמקדי באבלך ותפסיקי להיאחז בדברים שאומרים לך”.

למחרת שידור השיחה המקוממת יכול היה שר התחבורה לנצל את דפי הפייסבוק שלו ושל משרדו כדי להציג את גרסתו בלי חשש מקיצורה ומעריכה מניפולטיבית. אולם שום התייחסות רשמית לדברים לא פורסמה. מאחר שהדפים לא מאפשרים לגולשים לפרסם סטטוסים משלהם, הם שפכו את לבם בתגובות לסטטוסים אחרים. חלקם קראו לו להתפטר, אחרים ניאצו, והיו שאיחלו מוות בתאונת דרכים לכץ ולבני משפחתו. אפשר להבין למה נמחקו תגובות מהסוג האחרון, אולם לצדן הוסרו גם כאלו שנמצאות בגבול הלגיטימי של חופש הביטוי.

“אני מציע שתתרכזי באבלך, פשוט אפס!” כתב אריק גולן. “אנחנו משלמים לך את המשכורת. תתפטר לא רוצים אותך יותר”. “הדהמת אותי אתמול עם תשובתך הטלפונית לגב’ האצילית מלכה חכם ששכלה את שני בניה בציר המוות בפתח תקוה”, כתבה ליאל הראל. “אדם כמוך לא אמור לייצג אותנו בכנסת... תתפטר”. הגולשת אלה כרמי כתבה: “ידיך מוכתמות בדם!!! אתה אשם במותם של יואב ויותם חכם. תתבייש לך שאתה מסיר ממך כל אחריות בגלל שהכביש לא תוכנן בזמן כהונתך בתפקיד שר התחבורה”.

כל התגובות הללו נעלמו מן הדף ‏(עותק נוסף של התגובה האחרונה נותר על כנו בסטטוס אחר של השר‏).

ממשרד התחבורה ומלשכתו של השר סירבו להגיב על הדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ