אזעקת אמת |

מצדה שנית לא תיפול

פרופ’ ארנון סופר רוצה לקומם חומות, לשים מרגלים בארץ כוש, הכל כדי לעצור את נחשולי השווערצס

מייקי דגן
מייקי דגן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקי דגן
מייקי דגן

“אם ישראל לא תסגור עצמה בחומות אדירות ותגן על עצמה בחירוף נפש היא תתמסמס ותלך עד שתחוסל” ‏(דברים שאמר הגיאוגרף פרופ’ ארנון סופר, שעמד בראש “הוועדה לפתרון בעיית המסתננים”, במסיבת העיתונאים להצגת מסקנות הוועדה, השבוע‏)

כ–2,000 סודאנים כבר החזיר אלי ישי לארצם, וכמה עשרות אריתריאים, בניגוד לעמדת האו”ם בעניין ולאמנות הבינלאומיות שישראל מחויבת להן.

האו”ם מגדיר את החזרת הסודאנים לארצם המוסלמית כפשע חמור, אבל הוועדה בראשות סופר לא מתרשמת. היא לא אומרת שהאו”ם משקר, היא בסך הכל מטילה ספק בקביעת האו”ם. ספק זה דבר בריא, אינטלקטואלי, אולי אפילו יהודי.

סופר מציע לשלוח “מרגלים” שיסיירו באריתריאה ובסודאן, בסיורים שבוודאי יזכו לשיתוף פעולה של השלטונות המקומיים - במיוחד בסודאן, שם, לפי מקורות זרים, הפציץ לאחרונה חיל האוויר הישראלי מפעל טילים - ובמהלכם אפשר יהיה להיווכח מכלי ראשון כי אין צורך בהגנה המשפטית לה זוכים פליטים מארצות אלה, ולכן אפשר לשלוח אותם חזרה אל ביתם לאחר כבוד.

הערכות רווחות קובעות כי יש בישראל כמה עשרות אלפי מהגרים אפריקאים, ככל הנראה פחות מ–60 אלף - פחות ממספר תושבי רעננה. האיום הדמוגרפי שסופר מפנטז אותו הוא רציונלי לפחות כמו ההצעות לצאת למסעות לימוד בארצות אויב והדיבור על חירוף נפש בהקשר של מהגרי העבודה והפליטים. האם אנחנו אלה שצולחים פה את התעלה, מעוטרי תחבושות מדממות לראשנו? נדמה שחל כאן בלבול קשה.

הירגע, מר סופר, אין מדובר במלחמה. מדובר באנשים עלובי נפש שמבקשים מקלט, מהסוג שאנחנו נזקקנו לו לא כל כך מזמן במונחים היסטוריים. והרשה לי גם לעדכנך: בזמן ששקדת בלשכות שונות על מסקנותיך, כבר קמה חומה בגבולנו הדרומי, ומלאכת ההסתננות הקשה ומסכנת החיים ממילא, נעשתה עוד יותר קשה מנשוא, כמעט בלתי אפשרית. בפראפראזה על הביטוי הידוע, הסוסים כבר הוחזרו לאורווה - אז מה לו לבוקר שהוא ממשיך לנופף בפלצור שלו?

החומות האדירות שאתה מדמיין - הו, הורדוס נורא ואיום - כבר נמצאות שם. אתה יכול לנוח, ואתה יכול גם להפיס את חרדתו של שר הפנים ‏(יש לקוות, בקרוב, היוצא‏) אלי ישי, האיש מהמפלגה רודפת־השלום־לפתע. החומות בצורות, המרגלים נפוצו, שנית מצדה לא תיפול! אני חוזר: שנית מצדה לא תיפול!

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ