הכנופיה הצהובה שתגן על נשים בדרום תל אביב

התארגנות ישראלית פועלת בהשראת “הכנופיה הוורודה” בהודו כדי להגן על נשים שמרגישות מאוימות ברחובות דרום תל אביב. יש להן גם צבע משלהן

ורד לי - צרובה
ורד לי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ורד לי - צרובה
ורד לי

אם תיתקלו ברחובות דרום תל אביב בשעת לילה מאוחרת בחבורת נשים לבושות בצהוב וחמושות בגז פלפל אל תמהרו להזעיק את משטרת האופנה. יוזמה מקומית בהשראת “הכנופיה הוורודה” - ארגון נשים הפועל בהודו ומבטא התנגדות לאוזלת ידה של המשטרה - מגיעה לרחובות תל אביב. מטרת ההתארגנות, ששמה “הנשים בצהוב”, היא להקים משמרות הכוללות כעשר נשים שיסיירו ברחובות דרום תל אביב החל מחצות ועד לאור הבוקר ויפעלו במתכונת של שיטור קהילתי שיאפשר לנשים להלך ברחובות בבטחה.

“הכל התחיל כשישבתי ערב אחד בבית קפה עם חברות”, משחזרת מירית בראשי, סטודנטית ללימודי תרבות, בת 28. “השעה לא היתה מאוחרת ושמתי לב כשקמתי להיפרד מחברותי שגבר מתצפת עלינו. הוא המשיך לעקוב אחרי כשהלכתי הביתה ואלה היו דקות לא נעימות. הרגשתי שאין טעם להתקשר למשטרה אלא רק להדק את האחיזה בגז הפלפל שהיה לי בכיס”. הדוגמה הזאת, מציינת בראשי, מוכרת לכל אשה שהולכת בדרום תל אביב.

מתוך הסרט "להרוג את ביל". אל תתעסקו עם נשים בצהוב צילום: רויטרס

“כשדיברתי עם חברותי הבנו שכולנו מרגישות ככה - ההליכה בדרום תל אביב מפחידה ומסוכנת לנשים בכל שעות היום. המשטרה לא מצליחה לתת תחושת הגנה אמיתית לנשים ויש הרגשת הפקרות. חשבנו שדפוס הפעולה המוצלח של ‘הנשים בוורוד’ בהודו הוא דפוס שכדאי שנאמץ כי מצבנו בדרום תל אביב דומה”.

בין יוזמות פעילות המחתרת ניתן למצוא את הפעילה החברתית אורטל בן דיין, מיה קוי - סטודנטית ובלוגרית, טניה רובינשטיין - סטודנטית תושבת דרום תל אביב, וציפי ערן - אשת היי־טק ופעילה חברתית. “זו התארגנות שנייה שלנו”, מספרת בראשי. “בפעילות הראשונה, בשל ריבוי תקיפות ומקרי אלימות כלפי נשים בזנות, הסתובבנו בדרום תל אביב וחילקנו להן גז פלפל מתוך תחושה שהמשטרה לא מגנה על האוכלוסייה הזאת והן חשופות לאלימות”.

ביום ג’ הקרוב, בשעה 20:00, תתקיים בקפה אלבי, ברחוב הגדוד העברי בתל אביב, פגישה ראשונה להתוויית דפוסי הפעולה של הארגון. “במפגש נחליט על קווי פעולה”, מבהירה בראשי ומדגישה כי הפגישה פתוחה לכלל הנשים שירצו לקחת חלק בפעילות. “נחליט איך צריך לנהוג במקרים שניקלע לזירה אלימה, נשקול אם יש צורך לעבור קורס הגנה עצמית לפני ‘גיוס’ נשים לפעולות שיטור אלה ונדון בלבוש האחיד”, היא מחייכת. “אנחנו נלבש צהוב, ובמקום הנבוטים שאוחזות ‘הנשים בוורוד’ בהודו יהיה לנו נשק אחר - גז פלפל”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ