מאבק החורמה של הווטרינרים בעמותת תנו לחיות לחיות

הרופאים הווטרינרים לא מרוצים מכך שהעמותה מאפשרת טיפולים מוזלים לחיות הבית

נטע אחיטוב
נטע אחיטוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המרכז הוטרינרי
נטע אחיטוב
נטע אחיטוב

עמותת תנו לחיות לחיות, הפועלת למען בעלי חיים, פתחה החודש באשקלון את המרכז הווטרינרי הגדול ביותר בישראל, הפועל גם הוא — כמו שתי המרפאות האחרות של העמותה — לפי עיקרון "חברתי", כלומר מאפשר בין השאר טיפולים במחירים נמוכים מהרגיל, בהם גם סירוס ועיקור כלבים וחתולים. המהלך נועד להרחיב את מעגל מאמצי חיות המחמד באזור הדרום ולעודד עיקור וסירוס חתולים וכלבים.

על פניו נראה שהמהלך מיטיב עם כולם. עיריית אשקלון בירכה עליו, וראש העיר אף נכח בטקס גזירת הסרט של המרפאה. אבל קול זעקה קם מכיוון לא צפוי — ארגון הרופאים הווטרינרים לחיות הבית בישראל. כך, למשל, כתב ועד הארגון במכתב שנשלח לאחרונה לחברי הארגון: "לאור ההתפתחות המדאיגה בשוק הרפואה הווטרינרית הפרטית בישראל (עיינו ערך מרפאות העמותות המעניקות שירות בתשלום מופחת לציבור הרחב...) ולאור הזעקה העולה בקרב החברים והדרישה לפעולה דחופה ומהירה, דן ועד הארגון בישיבתו האחרונה באפשרויות... החלטותיו מובאות לפניכם ולבחירתכם: 1. פנייה לרשם העמותות; 2. פנייה לממונה על ההגבלים העסקיים; 3. פנייה לרשות המסים; 4. פעילות תקשורתית ויחצנית מובנית ומאורגנת". בנוסף נכתב שם שהארגון "יקצה לנושא 100 אלף שקל וחברי הארגון ישלמו דמי ארגון חד פעמיים בסך 600 שקל לחבר".

המרפאה החדשה באשקלוןצילום: יעל ארקין

גם בקבוצת פייסבוק סגורה של הארגון עוסקים רבות בנושא. כך, למשל, כתב שם אחד החברים (שמו שמור במערכת) ב–25 בינואר: "היתה לי שיחה הבוקר במרפאה על נושא תל"ל (תנו לחיות לחיות) עם לקוחה טובה שמצילה המון חתולים ומטפלת בהם (לרוב על חשבונה), היא סיפרה לי שיש לה הוראת קבע לתרומה לתל"ל. ביקשתי ממנה לבטל את הוראת הקבע, ואם היא רוצה לתרום — שתעביר את התרומה לעמותה שבאמת רוצה לעזור לחתולי רחוב/כלבים נטושים". כמה ימים קודם לכן כתב וטרינר אחר: "המגמה בעולם היא שיש מרפאות Low cost, ומי שרוצה יכול לבחור ברפואת קופיקס ומי שרוצה יילך לרפואה פרטית. אם לא נצליח להצר את צעדיהם (פרסום המרפאה שלהם, תחרות בלתי הוגנת, חריגה ממטרות העמותה), נצטרך פשוט להיות טובים יותר".

כמה מהווטרינרים טוענים שבעוד שמרפאות פרטיות נאלצות לשלם ארנונה מלאה ותשלומים נוספים רבים, תנו לחיות לחיות, בהיותה עמותה, פטורה מהם, מה שהופך את התחרות לבלתי הוגנת. יעל ארקין, מנכ"לית תנו לחיות לחיות, מבהירה שהדבר לא נכון לגבי כל המרפאות. "ברמת גן, למשל, לא קיבלנו הנחה בארנונה. מה גם שבעלי החיים המאושפזים אצלנו, רובם ללא בעלים ואין מי שישלם את הוצאות הטיפול עליהם".

מדוברות ארגון הרופאים הווטרינרים של חיות הבית בישראל נמסר בתגובה: "המסמך שפירסמנו נועד לפעול למען שוויון הזדמנויות ושוויון השתכרות ולא נגד העמותה. הוועד לא פועל נגד שום עמותה במדינת ישראל. לגבי הדברים שנאמרו בקבוצת פייסבוק, אלו דברי וטרינרים פרטיים, שאינם מייצגים את עמדת הוועד או את דעת הארגון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ