חבורת הצעירים שרוצה לשחזר את הקסם של אודסה

דור 1.5, קבוצה של יוצאי חבר העמים, רוצה לקיים פסטיבל ושמו "אודסה עכשיו", שינסה להקים לתחייה בישראל את העיר האוקראינית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי הבריגדה התרבותית בירושלים

אודסה, עיר הנמל הדולפת, זוכה לקאמבק תרבותי בישראל. בספטמבר זוממת חבורת הצעירים יוצאי חבר העמים "דור 1.5" לקיים פסטיבל ושמו "אודסה עכשיו", שינסה להקים לתחייה בישראל את העיר האוקראינית, ערש הציונות והתרבות העברית. את הפסטיבל ינהלו אלקס ריף, ברי רוזנברג ויעל ציטרון. "במשך שנים אנחנו שומעים בבית שאודסה היא עיר מדהימה, שהיתה בה פריחה יהודית ואודסה ואודסה ואודסה", מספרת ריף, שבעבר היתה בין יוזמי החדרת הנובי גוד לתודעה הישראלית. "אלה מין סיפורים עטופים בדוק של קסם, אבל הרי אף פעם לא באמת הקשבנו להם, רצינו להיות ישראלים וזה לא התאים. כחלק מהמסע שלנו לתביעה מחדש של תרבות הבית שלנו החלטנו להכיר לעומק את אותה אודסה שכל הזמן מדברים עליה, מה באמת כל כך מיוחד בה".

החלומות הובילו אף למשלחת של תריסר צעירים שחרשו את העיר. "במשך ארבעה ימים הכרנו את העיר לאורכה ולרוחבה. זה נתן לנו את ההשראה הראשונה להתחיל את תהליך הלמידה שלנו על אודסה".

ואודסה עדיין לוהטת כמו בימי ז'בוטינסקי?

"שאלה טובה. לצערי התשובה היא לא. גילינו היסטוריה מדהימה. עיר שבה נולדה העברית כשפת ספרות ולא רק שפת קודש, של משוררים, אדריכלים ואנשי הגות וציונות מרהיבים. היום לא נותר מזה הרבה. אנחנו מדברים על תקופת פריחתה של העיר בתחילת המאה שעברה, כששליש מתושביה היו יהודים. עם העלייה המסיבית לארץ הפריחה דעכה. בתקופה הקומוניסטית המשיכה שם תרבות ייחודית אבל היא כבר היתה הרבה יותר מגויסת ופחות חופשית".

חברי "הבריגדה התרבותית", שלוחת התרבות של "דור 1.5", פירסמו קול קורא לרעיונות שאפשר להגיש באתר האירוע, ונראה שיש גם תקציב מסוים. בין התוכניות שעליהן ריף חולמת, היא מונה "החייאת עיתונים אודסאיים כמו 'המליץ' ו'קול המבשר', יצירת ריקוד ישראלי חדש ברוחו של ברוך אגדתי, רקדן האוונגרד, ומופע ראפ של שירי ביאליק וז'בוטינסקי".

כשמדברים על אודסה מדברים על הרוסים של תחילת הציונות, חלוצים עם טורייה. אתם מביאים סיפור הפוך של עולים אחרי התפוררות ברית המועצות. מה הקשר בעצם?

"מה שאנחנו מבקשים לעשות בפסטיבל זה לא להחיות את דור מקימי המדינה. לא להגיד: אה, בעצם ז'בוטינסקי וביאליק ואחד העם הם היו אודסאים. כלומר, קבלו אותנו, גם אנחנו ישראלים אמיתיים. זו לא המטרה. המטרה היא לספר את ההיסטוריה המחוקה של אותם אנשים. נדבר על תמיכת ז'בוטינסקי בלהט"ב, על זה שביאליק היה בונה ארון הספרים העברי. מעניינת אותנו ההיסטוריה האחרת, שמשקפת את השורשים האמיתיים. העניין הוא להביא את אודסה לכאן, בעברית, או יותר נכון בישראלית. ליצור יצירה ישראלית מודרנית עכשווית ברוח אודסה ההיסטורית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ