מודה ולא עוזב, ירוחם

פרויקט מיוחד של סרטי וידיאו מנסה לחבר את תושבי ירוחם לאוצרות הטבע שמקיפים את העיר

נטע אחיטוב
נטע אחיטוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוות פרויקט "שם זה פה"
נטע אחיטוב
נטע אחיטוב

בשבוע שעבר תושבי ירוחם גילו להפתעתם מראה לא שגרתי במרכז העיר. על מסכים, שהוצבו על גבי כמה מבנים, הוקרנו סרטי וידיאו של אגם ירוחם, מכתש ירוחם ובעלי החיים המקיפים את העיר. סרטי הטבע הללו הם תוצר של תיעוד בן שנה של האגם והמכתש לאורך כל שעות היום, כך שבכל רגע נתון ראו התושבים כיצד נראים המכתש והאגם באותה שעה של היום, ובהתאם לעונה. קולות של ציפורים ובעלי חיים בקעו מרמקולים שהוצבו במרכז המסחרי בלב ירוחם וליוו את הדימויים. לכל אלה נוספו סימונים על המדרכה, שלימדו מה המרחק אל האגם ואל המכתש.

את המיצג ליווה הטקסט הבא: "ירוחם היא מקום מיוחד. בקצה האחד שלה — אגם, ומסביבו פארק ירוק באמצע המדבר. בקצה השני שלה — מכתש ירוחם, תופעה גיאולוגית נדירה. אין הרבה ערים בעולם שבהן ניתן להגיע לשני נופים כל כך שונים במרחק כל כך קצר. המבנה העירוני של ירוחם משכיח מאיתנו לפעמים את הטבע מסביבה, ולכן חשבנו לפתוח חלון ממרכז העיר אל המקומות הייחודיים".

אל חגיגת הטבע שהגיע העירה הצטרפו גם סרטים שהראו את הנעשה באותו רגע בפס הייצור של שני מפעלים השוכנים בירוחם — פניציה, שבו מיוצרים בקבוקי זכוכית, ואמיליה, שבו מייצרים תכשירי קוסמטיקה. המיצג הוויזואלי העירוני הזה ישכון מעתה במרכז העיר באופן קבוע. הוא נקרא "שם זה פה" והופק ביוזמה משותפת של מועצת ירוחם, ארגון The Natural Step ישראל, שמבקש להטמיע קיימות אסטרטגית בחברה הישראלית; טרמינל עיצוב ירוחם, קבוצת מעצבים שמתגוררת בירוחם ויוצרת פרויקטים, תערוכות ואירועים, מתוך חיבור לזהות המקומית; ומיינדסט, מרכז לחדשנות ולפיתוח טכנולוגיות בחינוך. הוא התאפשר בזכות המימון של קרן ברכה.

אחד המסכים בפרויקט "שם זה פה". גם טבע וגם מפעליםצילום: חיים יפים ברבלט

מטרת הפרויקט היא לחבר את תושבי ירוחם לאוצרות הטבע שמקיפים את העיר ולעורר בהם ובמבקרים בירוחם סקרנות ותחושת אחריות כלפי אותם אוצרות טבע. יוצרי המיזם ביקשו גם לערב כמה שיותר כוחות מקומיים בשלבי ההפקה והביצוע כדי לחזק את הכלכלה המקומית. הספסלים הממוקמים מול המסכים, למשל, יוצרו בירוחם. מיכל ביטרמן, מנכ"לית ומייסדת ארגון The Natural Step ישראל, מציינת שהפרויקט נועד להיות "גם חברתי וגם אקולוגי, למשוך גם ילדים וגם מבוגרים, גם תושבים וגם מבקרים" ומספרת שהוא נולד מתוך תהליך חשיבה שהארגון ערך עם התושבים, שבו התגלה נתק בין שתי תופעות הטבע הייחודיות סביב ירוחם לבין תושביה. בהאקתון שנמשך שלושה ימים עלו כמה רעיונות לגישור על הפער הזה, הם הוצגו לבכירי המועצה ולבסוף נבחר פרויקט הקרנות הווידיאו. "ניסינו לחשוב איך אפשר ליצור נוכחות של הטבע ביום־יום של האנשים", היא מסבירה, "ואיך אפשר לעשות את זה כמודל ראשוני, שאחר כך יהיה אפשר לשכפל גם למקומות אחרים".

על כך מוסיף מיכאל ביטון, ראש מועצת ירוחם, "זה לא פשוט לגרום לאזרח להתייחס אחרת למקום, שרק לפני שבע שנים היה שייך למכורים להימורים, אלכוהול וסמים. בירוחם יש זכות יסוד לחיים אסתטיים, ולא צריך להיות עשירים כדי לחיות בסביבה מוגנת, מוארת ונקייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ