מדן ועד בני ברק

בחברת האוטובוסים דן מצאו דרך להימנע מעימותים על רקע הדרת נשים: סימון אוטובוסים "לא צנועים" שאסור להם להיכנס לבני ברק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: עידו קינן

חלק מקווי האוטובוס של חברת דן בגוש דן נעים על ציר החילוניות-חרדיות, כלומר נוסעים בין תל אביב לבני ברק. על גבי האוטובוסים הללו מודבקות מודעות, ובאחדות מהן, מטבע הדברים, מופיעות תמונות של נשים. בבני ברק, בהכללה, לא אוהבים תמונות של נשים על אוטובוסים, ולפעמים תושבים משחיתים מודעות כאלה. בתל אביב, בהכללה, לא אוהבים איסור על פרסום תמונות נשים. הפתרון של דן: הפרדה בין האוטובוסים.

"לאוטובוס זה אסור לנסוע בעיר בני ברק", פוקדת מדבקה גדולה ובולטת שמודבקת על חלק מהאוטובוסים של החברה.

צילום: עידו קינן

"לפעמים גם מפרסמים על גבי האוטובוסים, אתה יודע, דברים אולי לא צנועים", מסבירה מנהלת לשכת הדוברות של דן, מאיה כהני. "זו פשוט אזהרה כזו, שהאוטובוס הזה לא ייכנס לבני ברק". לדבריה, ההפרדה בין אוטובוסים צנועים ולא צנועים קיימת כבר שנים, "אולי לא היתה מדבקה, אבל היה סימון אחר. זו הנכונות שלנו לכבד את המגזר החרדי".

האזהרה היא לנהג?

"האזהרה היא לא לנהג, אלא למדביקים בערב".

כנען ביקשו שתשימו את המדבקות?

"לא לא לא, אנחנו דרשנו את זה מכנען".

כנען היא חברת כנען מדיה בתנועה, שמחזיקה בזיכיון לפרסום על אוטובוסים של דן ואגד. המנכ"ל, אוהד גבלי, אומר שלחברה "יש מדבקות שקשורות בפרסום, ככה אני יודע שבאוטובוסים האלה אני לא מעלה קמפיינים עם בחורות חשופות או מוצרים פרובוקטיביים".

מה זאת אומרת בחורות חשופות? יש מצב שבבני ברק עולה קמפיין עם תמונה של אשה כלשהי?

"לא, כי מן הסתם הוא רוצה שהקמפיין בבני ברק יתאים לקהל בבני ברק, ואז מן הסתם לא תעלה אשה. אבל בקמפיינים ארציים הוא יכול להיכנס לבני ברק. מוצרים שפונים לנשים עם פרזנטורית יכולים להיכנס לבני ברק. יש סיכוי מאוד גבוה שישחיתו את השלט".

לאגד היתה בעיה דומה עם שלטים בירושלים. ב-2008 סירבה החברה להדביק על האוטובוסים תמונה של רחל עזריה, אז מתמודדת בבחירות המוניציפליות והיום חברת כנסת ממפלגת כולנו. עזריה עתרה לבג"ץ וניצחה. ב-2012 סירבה אגד לקבל קמפיין של תנועת "ירושלמים" שביקש להציג תמונות של נשים ירושלמיות. "ירושלמים" ועזריה, אז חברת מועצת העיר מטעם התנועה, עתרו לבג"ץ, משרד התחבורה אמר שהוא מתנגד להדרת נשים על גבי אוטובוסים, וכנען הבטיחה שהקמפיין יעלה אבל לא העלתה אותו. בניסיון לעקוף את טיעון האפליה המגדרית, אגד וכנען חתמו על הסכם חדש שלפיו לא יפרסמו בירושלים קמפיינים עם תמונות של בני אדם בכלל.

לאחרונה העלו בכנען קמפיין טיזרים שבו כרזות בחירות של מועמדים לא מוכרים בכעשר ערים, בנוסח "תומר בר אור לראשות עיריית תל אביב", ללא תמונות המועמדים. "אין תמונות לא מטעמים מגדריים, זה פשוט אנשים פיקטיביים", מסביר גבלי. "יצא שהשתמשתי בשמות של חברים שלי. אני לא אעלה תמונה שלהם מן הסתם, כי זו לא היתה המטרה. המטרה היתה להשאיר את זה מעורפל".

למה באף אחת מהערים לא היתה מועמדת אשה פיקטיבית?

"כי העליתי שמות של חברים שלי".

אתר אייס חשף שמדובר בקמפיין עצמי של כנען, ואז התפרסמו שלטי החשיפה: "תומר בר אור לא מתמודד, אבל אתה יכול להיות ראש העיר הבא של תל אביב. להזמנת פרסום חייגו". "רציתי שזה יימשך יותר זמן", אומר גבלי, "ובאמת היו מתוכננות גם ורסיות של נשים, אבל אחרי החשיפה כבר לא היה טעם לסבב נוסף".

תגובות