בכיר בחמאס: "אני חושב שכולנו יכולים לחיות שוב בארץ הזאת, מוסלמים, נוצרים ויהודים"

על הקו עם אחמד יוסוף

ניר גונטז' - צרובה
ניר גונטז'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחמד יוסוף
ד"ר אחמד יוסוףצילום: מתוך ערוץ היוטיוב של Mirko Bellis

כן, הלו?

שלום לבכיר בחמאס, ד"ר אחמד יוסוף יועצו המדיני לשעבר של ראש ממשלת חמאס לשעבר בעזה, איסמעיל הנייה. זה ניר גונטז' מעיתון "הארץ".

היי, מה שלומך?

היי, אני בסדר.

ניר, שמך ניר?

כן. ניר.

נ', י', ר'?

כן. גונטז'.

גונ... גונ...?

גונטז'. תוכל לספר לי קצת מהן התוכניות של חמאס לתקופת החגים הקרובה בישראל?

מה זאת אומרת, תקופת החגים בישראל?

למיטב הבנתי, אמורה להיות צעדה לגדר, במהלך חג הפסח בישראל, ואחר כך ביום העצמאות. יום הנכבה שלכם.

אהה.

חמאס עובר מהתנגדות צבאית למחאה אזרחית?

למעשה, מר ניר, זה לא חמאס שהחליט על כך, אלה בני הנוער, הרעיון המרכזי הוא משהו שחשבו עליו בני הנוער. יש אנשים שחושבים שאין תקווה, אין עתיד, ואנחנו צריכים לעשות משהו, יעני, להזכיר לכל העולם שאנחנו כפלסטינים עדיין סובלים, אנחנו עדיין חיים בגולה או במחנות פליטים, ויש החלטה מסוימת של האו"ם, החלטה 194, שאנחנו מנסים ליישם, יעני, ולהעביר מסר לקהילה העולמית שהבעיה שלנו לא נפתרה ואנחנו עדיין סובלים, ואנחנו יכולים לראות את אדמתנו מנוצלת על ידי הכיבוש, או שהישראלים כל הזמן מנסים לדחוק אותנו לפינה, מענישים את הפלסטינים, וזה משהו שהדור הזה של הפלסטינים לא מוכן לקבל. ולכן הם עושים צעדה אזרחית משלהם, הם לא מתכננים לעשות שום דבר בגישה לוחמנית, ואני חושב שיש מסר שהם רוצים להעביר לקהילה העולמית, על המצב והסבל בעזה.

אתה יכול להעריך כמה בני נוער ואזרחים מעזה יבואו לצעדה הזאת? כי בתקשורת הישראלית זה מתואר כעסק רציני.

אנשים מדברים בביטחון על יותר מחצי מיליון, יעני, משהו כזה. אני לא יודע אם הם יגיעו למספר הזה או לא. אבל לפחות הם יעבירו מסר חזק לגבי... יעני... על המצב, על האסון, זה הפך לאסון, איך שהמצב הידרדר כאן בעזה, ובגלל הסנקציות והעובדה שעזה נמצאת תחת סגר, איך האסון הפך... המצב כאן בעזה, וזה הכל סביב המסר שאנחנו רוצים להעביר, שהישראלים יקלטו אותו, שהקהילה העולמית תקלוט אותו, וגם כל מי שיסתכל, ואנשים באזור, ערבים במדינות המוסלמיות, שאנחנו הפלסטינים עדיין תחת כיבוש ואנחנו עדיין סובלים מהכיבוש וכן מהתוקפנות הישראלית נגד עזה, ומה שהישראלים מעוללים כשהם מחזיקים את עזה בסגר. זה פשע נגד האנושות.

הבנתי. חמאס ישתתף בצעדה הזאת? הבנתי ש...

אני חושב שכולם הוזמנו להשתתף. זה לא מצעד מפלגתי. כולם מוזמנים להשתתף ולהתגייס, להיות חלק מהמסר הזה שכולנו רוצים להעביר לכל העולם.

אוקיי. והתוכנית היא לחצות את הגבול ולעבור לצד השני?

לא, לא, לא, אף אחד לא מדבר על חציית הגבול, לא. זה משהו שיהיה בתוך השטח. זה משהו שיכול להיות ליד הגבול, לא קרוב מדי לגבול, אבל כן יכול להיות באזור החיץ, או ליד הגבול. ונקיים פעילויות מסוימות, שירה, מופעי פולקלור, פולקלור פלסטיני...

זה נשמע כמו וודסטוק.

משהו כזה. זה יהיה משהו כמו... יעני... להסב את תשומת הלב של התקשורת, לכך שאנחנו הפלסטינים שעדיין חיים בארץ הזאת ואנחנו עדיין סובלים. זהו לפחות המסר שאנשים בעזה רוצים להעביר, וכמובן, שהתקשורת תסקר את האירועים, ואנחנו מקווים שעיתונאים זרים יבואו ויקשיבו למה שהפלסטינים מספרים על הנראטיב שלהם. על כל הסיפור של...

האם יש סיכוי שאני, כעיתונאי ישראלי, אבוא, אחצה את הגבול לעזה, ואסקר את זה מהצד שלכם?

אם לומר את האמת, לא נראה לי שזה משהו שקל לעשות, כמו כן, אני לא חושב שהישראלים... שישראל תיתן לישראלי לעבור לעזה, הסיכון עבורם... זה משהו שיכול להתבצע עם איזשהו ארגון. אבל אני לא חושב שזה רעיון טוב כרגע, כי עדיין יש מתיחות גבוהה ביחסים בינינו.

תקשיב, בדרך כלל חמאס לא מדבר רשמית עם הממשלה הישראלית. לפעמים, בסיוע צד שלישי, חמאס כן מדבר עם הממשלה הישראלית. ואני שואל: האם אתה רוצה להעביר מסר כלשהו לעם בישראל? לעם, לא לממשלה.

הייתי רוצה לפרסם מאמר. נדמה לי שפעם כתבתי מאמר אבל מנעו ממני כאן. אני עשוי לשקול לכתוב מאמר על דברים כאלה...

במשפט אחד, האם תוכל לומר משהו לעם בישראל?

אני יכול לומר להם, תראו, אתם סבלתם המון כיהודים ברחבי העולם, והיו סוגים שונים של סבל וייסורים ליהודים בספרד ובאירופה. אל תחזרו על מה שהיה... אתם זכיתם ליחס גרוע באירופה בתקופת המלחמה וכן בתקופת האינקוויזיציה בספרד, אל תחזרו על מה שסבלתם בעבר... אתם גורמים לפלסטינים סבל על ידי דחיקתם לפינה. הארץ הזאת, פלסטין, היא ארץ הקודש של כל בני אברהם, שחיו יחד לאורך ההיסטוריה במשך מאות שנים. אני חושב שכולנו יכולים לחיות שוב בארץ הזאת, מוסלמים, נוצרים ויהודים, בארץ המבורכת הזאת שאללה בחר לכל האנשים הטובים של פלסטין — מוסלמים, יהודים ונוצרים. זה המסר שלי לקהילה היהודית בישראל או לעם היהודי בישראל.

אוקיי, ד"ר יוסוף, תודה רבה שדיברת איתי.

ניר, אתה יכול לשלוח לי את המייל שלך או את הטלפון, שאם ארצה לכתוב מאמר שאדע לאן לשלוח אותו? ותמסור ד"ש ממני לגדעון לוי, אני קראתי את המאמרים שלו, אני מכבד אותו, ואת כל האנשים שכותבים בהגינות על הסוגיה הפלסטינית ב"הארץ".

אני אשלח לך את המייל שלי בווטסאפ.

אוקיי. תודה רבה, ניר.

תודה לך.

אין בעד מה.

ביי ביי.

ביי.

(השיחה התקיימה באנגלית)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ