הקפיטליסטים שחושבים שסתיו שפיר היא תינוקת בכיינית

בהוצאת סלע מאיר פירסמו ספר על קפיטליזם. למה על הכריכה מופיע איור של סתיו שפיר כתינוקת בכיינית?

נטע אחיטוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטע אחיטוב

"קשה להיות קפיטליסט במדינה שלנו. מעבר לעובדה שישראל היא בין המדינות הפחות קפיטליסטיות בעולם המפותח, תפיסת העולם הקפיטליסטית כל כך מושמצת במקומותינו עד שלפעמים זו ממש בושה לזהות את עצמך עם האידיאולוגיה שעשתה כל כך טוב לעולם", כך אומר הכלכלן גלעד אלפר, המגדיר עצמו בעמוד פייסבוק שלו כ"אנליסט וכלכלן, מאמין בקפיטליזם, כלכלה חופשית וליברליזם", בסרטון שמבקש לקדם את הוצאת התרגום החדש לספר "מדריך לא פוליטיקלי קורקט לקפיטליזם", שכתב פרופ' רוברט מרפי האמריקאי.

את הספר, שיצא לאור בהוצאת סלע מאיר בתאריך סימבולי (חג הפועלים ב–1 במאי), אפשר לקנות עם אחת משלוש כריכות לבחירה. בכולן יש איורים של אישים המסמלים התנגדות, עולמית או מקומית, לקפיטליזם. באחת העטיפות נראה סטלין מבקש למשוך בחבל את המילה "קפיטליזם" מכותרת הספר, ובידיו פטיש ומגל. בכריכה השנייה מאויר נשיא צפון קוריאה, קים ג'ונג און, עומד לצד מה שנראה כמו פצצת אטום ולוחץ על כפתור כשעשן מיתמר מן הפצצה אל עבר המילה קפיטליזם. שני המנהיגים אמנם מאוירים ברוח קריקטוריסטית, אבל הם נראים סביר, כלומר לא מוקטנים, ילדותיים, מכוערים יתר על המידה או מגוחכים.

צילום: הוצאת סלע מאיר

על הכריכה השלישית, לעומת זאת, מופיעה קריקטורה של חברת הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני) כתינוקת בכיינית, פניה מעוותות מבכי בכיעור בולט. לידה שוכבת בובת דובי קרועה האוחזת בפטיש ומגל, מאחורי אוהל עם האות ב' ועל המילה קפיטליזם בכותרת תלוי מוצץ. האיור מבזה, מגוחך, רווי שנאה ומקטין, ומאחר שהוא מופיע בסדרה לצד שני גברים אחרים, אפשר גם להסתכן ולומר שהוא סקסיסטי.

הוצאת סלע מאיר מוציאה לאור ספרים הקשורים באידיאולוגיה ימנית פוליטית וכלכלית. ההוצאה אחראית לספר השנוי במחלוקת, הן מבחינת התכנים והן מבחינת מידת האתיקה בהשגת חלק מן הראיונות, "תפוס ת'יהודי" של טוביה טננבום. שני ספרים נוספים שיצאו בהוצאה הם "אני ישן בחדרו של היטלר", גם הוא של טננבום, ו"ציביליזציות גוועות: מדוע אירופה והאיסלאם נעלמים" של העיתונאי האמריקאי דיוויד פ. גולדמן. בעיתון "הארץ" נחשף בזמנו הקשר בין הוצאת הספרים לבין עמותת אל הפרט, שמפעילה בין השאר את אתר מידה הימני, תנועת אם תרצו הימנית ופורום קהלת.

"אין זה מפליא שהפעילות שלי מרגיזה את מי שמקדישים את חייהם למלחמה נגד קצבאות הנכים, הפגנות על שחיתות, שוויון מגדרי, שכר מינימום, סל התרופות, או בקיצור — נגד אזרחי ישראל", אומרת שפיר בתגובה לשאלתנו בדבר הופעתה על כריכת הספר. "אותם אנשים תוקפים מדי יום את רובי ריבלין, הרמטכ"ל, עיתונאים, שופטים, אילנה דיין וכל מי שלא מתיישר עם הקו של ממשלות הימין הקיצוני. אני שמחה להצטרף לרשימה המכובדת הזאת ומאחלת ל'קפיטליסטים' שיום אחד יצליחו להתמודד עם הטיעונים שלי גם בלי קריקטורות שוביניסטיות מביכות וניסיונות הסתה מכוערים. והעיקר, כאשה צעירה שעוד הרבה שנים של פעילות ציבורית לפניה, אני מבטיחה להמשיך את המאבק שלנו למען צדק חברתי".

הוצאת סלע מאיר סירבה להגיב לדברים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ