אזעקת אמת |

חיים רמון, אתה לא כזה מיוחד

בואו ניתן לחיים רמון להסביר לנו שוב למה נעשה לו עוול

מאיה לקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאיה לקר

“אני האדם היחיד בעולם, והעניין הזה נבדק, שוב, בעולם, שהועמד לדין על דבר כזה. ושוב, אני חוזר, זה לא היה צריך לקרות, ברמה הציבורית זה היה מעשה שלא הייתי צריך לעשות. אני מדבר על הפן שהוא הסב את הנזק בעיקרו, הפן הפלילי”
‏(חיים רמון בראיון לחיים אתגר בתוכנית “אנשים”, ערוץ 2, יום שני‏)

בתחילת התוכנית “אנשים” ששודרה השבוע, חיים רמון, האיש שהורשע במעשה מגונה בעת שהיה שר המשפטים של מדינת ישראל, מספר כי הוא נעלב כשמשווים אותו לנתן אשל. יכול להיות גם שנתן אשל, האיש שהודה בהסדר טיעון כי “פיתח וקיים קשר של קרבה יתרה כלפי עובדת שהיתה כפופה לו, בדרך שאינה ראויה ואינה מקובלת בין ממונה לכפופה בשירות המדינה”, נעלב כשמשווים אותו לחיים רמון. אחרי הכל, לעבירות שהוא ביצע יש שם אחר.

בכל מקרה, אחרי שסיים להיעלב, להביע חרטה ולהציג את משרדו ‏(הצנוע, הצנוע‏), התפנה לרמון שוב זמן להזכיר שנעשה לו עוול. עוול בקנה מידה גלובלי, אם מתייחסים לאמירה שלפיה הוא “האדם היחיד בעולם שהועמד לדין על דבר כזה”. אז על מה הועמד לדין רמון? על מעשה מגונה ללא הסכמה, בעקבות אירוע שבו, על פי הגרסה שהתקבלה כנכונה על ידי בית המשפט, הוא “נשק והחדיר את לשונו לפיה” של קצינה בצה”ל ללא הסכמתה.

חיים רמון. כשכיהן כשר פנים, החלה ישראל במדיניות "הטרנספר השקט"צילום: מיכל פתאל

רמון, ככל הידוע לנו, הוא שר המשפטים הישראלי היחיד שהועמד לדין בגין מעשה מגונה ללא הסכמה בקצינה בחדר בלשכת ראש הממשלה. עד כאן הכל נכון. אבל רמון, שטען עוד במהלך משפטו לרדיפה ושיקולים זרים שהובילו להעמדתו לדין, אינו האדם הראשון או היחיד שהועמד לדין בעקבות נשיקה שלא בהסכמה. אפילו לא היחיד בישראל.

ב–2 בפברואר 2007, לאחר הרשעת רמון, פורסמה ב”הארץ” ידיעה שכותרתה: “בניגוד לטענות: עשרות הורשעו בעבר בגלל נשיקה”. בידיעה מובא, בין היתר, מקרה של תושב הרצליה שהורשע במעשה מגונה בשכנתו, לאחר שנישק אותה בניגוד לרצונה. ההרשעה התבססה על עדותה בלבד. מקרה אחר הוא של שוטר שהורשע במסגרת עסקת טיעון במעשה מגונה בלא הסכמה בשוטרת צעירה. השופטים קבעו, במקרה של השוטר, כי “על בית המשפט מוטלת חובה להגן על בחורות כגון המתלוננת. העבירה בוצעה כשהמתלוננת באה לחדרו של הנאשם לצורכי עבודה. במעשיו ניצל הנאשם את חוסר השוויון בינו לבינה ואת פער הגילים בינו לבין המתלוננת”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ