אזעקת אמת |

יאיר לפיד, מה ירושלמי בעיניך?

כשיאיר לפיד אומר שהוא נגד חלוקת ירושלים, הוא מתכוון בעצם לומר “אל תעשו לי פדיחות עם בנט”

מאיה לקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאיה לקר

“בעיתוי הנוכחי של המשא ומתן הקואליציוני אי אפשר לצאת לסיור עם ארגון שתומך בחלוקת ירושלים. אחרי הכל - אנחנו נגד חלוקת ירושלים”
‏(יאיר לפיד בישיבת סיעת יש עתיד, לפני כשבועיים‏)

ביום שלישי השבוע דיווח ברק רביד ב”הארץ” כי יו”ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, הורה לחברי כנסת מסיעתו לבטל את השתתפותם בסיור לימודי של ארגון יוזמת ז’נבה בגדר ההפרדה באזור ירושלים ובשטח E1. בדבריו, רמז לפיד כי הוא אינו רוצה לפגוע בברית הפוליטית עם הבית היהודי בראשות נפתלי בנט ונראה שחשש כי הח”כים של יש עתיד יצטיירו כשמאלנים מדי.

אז הוא הגדיל לעשות והבהיר שאחרי הכל - “אנחנו נגד חלוקת ירושלים”. ובכן, במצע של יש עתיד יש כמובן התייחסות לסוגיית ירושלים, בפסקה שיש בה הרבה מילים יפות על חשיבותה של ירושלים לעם היהודי, אבל במשפט הענייני היחיד שמתייחס לחלוקת העיר, נכתב רק על העיתוי שבו תעלה השאלה למשא ומתן: “שאלת ירושלים לא תעלה לדיון בתחילת המשא ומתן אלא בסופו, ולאחר שיסוכמו כל הסעיפים האחרים”.

יאיר לפיד מזגזג בעמדתו בנושא חלוקת ירושלים ולפני שהתמודד לכנסת הביע לעתים עמדות הפוכות. ומה לגבי יתר חברי הסיעה? יעקב פרי עמד בעבר בראש עמותה שקראה לאמץ את יוזמת השלום הערבית ‏(הכוללת את חלוקת ירושלים‏), יעל גרמן היתה ראש העיר הרצליה מטעם מפלגת מרצ במשך שנים, ומיקי לוי, שהיה מפקד מחוז ירושלים של המשטרה, אמר לפני שנתיים כי “עלינו להפסיק לשלוט בעם זר, אין לנו שום צורך בשועפט או בג’בל מוכבר, אני לא מבין מדוע יהודים גרים ברובע המוסלמי בעיר העתיקה... הפתרון שאני מציע: חייבים לשמור על ירושלים על ידי חלוקתה. ערביי מזרח ירושלים הם לא אזרחי מדינת ישראל. בואו ניפרד מהם לשלום. אין לנו צורך בהם. הם נטל”.

יאיר לפיד

יש עוד ח”כים רבים ביש עתיד שברור כי לא יסכימו עם עמדתו הנחרצת של לפיד. אחד מהם הוא עפר שלח, שכתב זאת כך בספר “בומרנג - כישלון המנהיגות באינתיפאדה השנייה” ‏(עם רביב דרוקר‏):

“המנהיגים משני הצדדים שיקרו לעמיהם. ערפאת ידע שזכות השיבה לא תמומש לעולם בחזרתם המלאה של הפליטים לבתיהם. מנהיגי ישראל ידעו שאין דבר כזה, ירושלים מאוחדת בידי ישראל לנצח נצחים. אבל איש לא הכשיר את הלבבות למשמעותו האמיתית של הסדר קבע בין שני העמים”.

עכשיו תורו להיות בצד של המשקרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ