מקווה בחיפה יפצה אשה בעשרות אלפי שקלים

מקווה שסירב לאפשר לאשה לטבול בו כי היא מתחתנת 
בטקס רפורמי ישלם לה פיצויים

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון פולבר

בינואר השנה התקשרה דינה חזנוב למקווה "חסדי טהרה" בעיר וביקשה לטבול בו לקראת נישואיה הקרבים. אך כבר בשיחת הטלפון הראשונה שלה עם הבלנית במקום היא נשלחה לחפש מקווה אחר, מכיוון שבחרה להתחתן בנישואים רפורמיים. השבוע קבע בית משפט השלום בחיפה כי מפעילת המקווה, "מוסדות שבילי אור", תפצה את חזנוב בסכום של 60 אלף שקל ועוד כ–7,000 שקל נוספים עבור הוצאות המשפט.

מקווה "חסדי טהרה" בחיפה. בעלי המקווה לא הגישו כתב הגנהצילום: מתוך עמוד הפייסבוק של מקווה "חסדי טהרה"

חזנוב גוללה בתביעה כיצד הבלנית ביקשה ממנה להביא מסמך המוכיח שעברה הדרכת כלות. חזנוב השיבה שמסמך כזה לא יהיה בידיה, כיוון שהיא נישאת בטקס רפורמי. "כיוון השיחה השתנה באחת והבלנית נזפה בתובעת ושאלה אותה מדוע היא מתחתנת בטקס רפורמי ואם היא נישאת לגוי", נכתב בכתב התביעה. "בהמשך הבהירה הבלנית לתובעת כי ישנם דברים שעליה לדעת לקראת ההתייחדות עם בעלה ומכיוון שזו הפעם הראשונה שהם מקיימים יחסים הבלנית צריכה לדעת בוודאות שהתובעת עברה הדרכת כלות וכי הדריכו אותה בענייני טהרת המשפחה".

חזנוב, שהרגישה מושפלת, שאלה את הבלנית למה לא יתאפשר לה לטבול, וזו ענתה כי "לכאן היא לא תיכנס ושתמצא מקווה אחר ברחבי העיר שיסכים שהיא תטבול בו".

בתביעתה טענה חזנוב כי ההחלטה שלא לתת לה לטבול במקווה היא מקרה של אפליה על בסיס השקפה דתית, המנוגדת לחוק איסור אפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ומקומות ציבוריים. סכום הפיצויים נקבע לאחר שהנתבעת, "מוסדות שבילי אור", המפעילה מקוואות בשכונה חילונית בחיפה, לא הגישה כתב הגנה מטעמה.

מנהלת המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה, אורלי ארז לחובסקי, אמרה כי "פסק הדין הזה מעביר מסר ברור, לפיו חל איסור להפלות את התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות במתן שירות ציבורי ושגורם המפלה בניגוד לחוק ייאלץ לשלם פיצוי משמעותי על כך. אנחנו מקוות שחוק המקוואות לא יעבור כעת ונמשיך לפעול בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותנו כדי לעמוד על קיום זכויותיהן של התנועות לעשות שימוש שוויוני במשאבי הציבור".

חוק המקוואות שאליו התייחסה ארז לחובסקי הוא חוק שמקדמת הקואליציה, שיאפשר למועצות הדתיות למנוע ממתגיירים רפורמים וקונסרבטיבים לטבול במקוואות הציבוריים בישראל. את החוק יזם חבר הכנסת משה גפני לאחר שבפברואר קבע בית המשפט העליון כי איסור על טבילה במקוואות ציבוריים של מתגיירים בגיור שאינו ממלכתי מהווה אפליה פסולה.

לאחר דיון על יישומו של החוק בוועדת הפנים של הכנסת בחודש שעבר אמר גפני כי "לא יבנו להם (לרפורמים ולקונסרבטיבים) מקוואות כי אין להם צורך במקוואות. יש לרפורמים בארצות הברית מיליוני בני אדם, ואין להם מקווה אחד... בג"ץ רצה לתת להם סעד ולהגיד להם 'אתם שווים', והחוק אומר 'אתם לא שווים. רוצים לבנות? תבנו לבד. המדינה לא תבנה לכם והמדינה לא תכיר בכם'".

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"